Gydymas
Dėl anginos dažniausia nereikia gultis į ligoninę, nebent tai būtų labai sunki forma. Taigi gydytis galima ir namuose. Kadangi, kaip jau buvo minėta, angina yra kelių tipų, vadinasi, priklausomai nuo ligos sukėlėjų gydytojas tiksliai nustatys, kokius vaistus vartoti ir kaip gydytis.
Bet iš kitos pusės, jei angina ūmi, o namuose negali būti užtikrinta kokybiška slauga, verta gultis į ligoninę. Jau vien dėl to, kad ten gydytojas dažniau apžiūrės, bus stebima ligos eiga, atliekami laboratoriniai tyrimai, paskiriami efektyvesni vaistai. Bet jei jau ruošiamės sirgti namuose, svarbiausia žinoti, kad esant virusinei anginai nereikia antibiotikų. Apsilankius pas gydytoją ligoniui bus išrašyti simptomus lengvinantys vaistai ir liga praeis savaime. Greičiausiai gydytojas dar rekomenduos skalauti gerklę sūriu vandeniu.
Jei anginos sukėlėjas – bakterijos, be antibiotikų neišgysime. Atsižvelgęs į tyrimų rezultatus, gydytojas skirs tuos antibiotikus, kurie labiausiai tiks konkrečiai bakterijai naikinti, nurodys dozes ir kaip dažnai vaistus gerti. Taip pat bus skirti temperatūrą mažinantys vaistai.
Vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiems visada rekomenduojama skalauti gerklę ramunėlių, trauklapių ir medetkų užpilais. Kaip skalauti, visi mokame: reikėtų užvertus galvą pagargaliuoti ir išspjauti. Vaistinėje galima nusipirkti purškalų, kurie pagerintų gydymą.
Kai kurie ligoniai neišmintingai elgiasi, kai pakenčiamai besijausdami vis dėlto eina į darbą, kažkur keliauja. Turėtume žinoti, kad infekcijos paliestam organizmui reikia ramybės ir poilsio ir, be abejo, gydymo. Antra vertus, sergantis bendradarbis kelia pavojų kitiems šalia esantiems sveikiems.
Angina būna ūmi ir chroniška. Labai pavojinga ūmi angina. Ji užeina staigiai ir kelias dienas tikrai kamuoja, vėliau kiek aprimsta, bet dažniausiai liga tęsiasi apie 20 dienų. Chroniška laikoma tokia angina, kuri kartojasi kasmet ar net po kelis kartus per metus.
Medikai neturi vieningos nuomonės, ar visada reikia anginą operuoti. Anksčiau jų kolegos daug nesukdavo galvos ir tonziles operuodavo. Šiais laikais jau laikomasi nuomonės, kad operacija ne visada reikalinga. Nebent būtų kažkoks ypatingas sunkus atvejis. Operuojama tada, kai žmogus dažnai serga ir jam diagnozuojamas chroniškas tonzilitas. Taip pat operacija atliekama, kai tonzilės labai padidėja ir trukdo kvėpuoti, kai labai nusilpęs imunitetas ir kai persirgus angina galimos kitų vidaus organų komplikacijos. Operuoti ar ne, renkasi ne ligonis, o sprendžia gydytojas.
Anginos operacija nėra labai sudėtinga, dažniausiai ji atliekama su vietiniu nuskausminimu, ligoniui išsižiojus. Visa procedūra trunka apie pusantros valandos. Tuoj po operacijos pacientas turi gulėti ant dešinio šono ir kurį laiką neryti seilių. Ant kaklo jam dedamas ledas, kad susitrauktų kraujo indai. Skiriami antibakteriniai preparatai.
Tačiau kartais ir net esant ūmiai anginai, operacijos gali būti atsisakyta: jei pacientas turi kokių kraujo ar kraujotakos ligų, inkstų ar kitų vidaus organų patologijų. Nes tonzilių pašalinimas gali atverti kelius infekcijai patekti į vidaus organus.
Ligoniui gali būti išpjautos ne visos tonzilės, o tik dalis. Tad likusios toliau atliks apsauginę funkciją. Kaip kruopščiai ir profesionaliai bus atlikta operaciją, priklauso nuo gydytojo patirties.
Pirmas dvi dienas po operacijos tenka pagulėti ligoninėje, nes stebimas gijimo procesas. Žaizdelės greitai gyja, nors dar kurį laiką paskauda. Vėliau grįžus į namus būtina 3-6 dienas vengti sukios fizinės veiklos, stengtis nesušalti. Rekomenduojama paskalauti gerklę šiltais ramunėlių ar medetkų užpilais, vaistinėje galima nusipirkti nuskausminančių purškalų. Maistas turėtų būti švelnus, skystas, nekarštas, kaloringas. Jokiu būdu negalima gerti gazuotų ir rūgščių gėrimų. Visiškai po ligos atsistatoma po poros savaičių.
Sergant bakterijų sukelta angina visada gydoma tik antibiotikais. Jie turi būti vartojami 10 dienų, nutraukti kurso negalima net jei staiga pajaučiamas pagerėjimas.
Jei persirgom angina, dar nereiškia, kad susidarė imunitetas. Prielaidos ligai kartotis visada lieka.
Po chroniškos anginos gydymo gydytojas gali skirti fizioterapijos procedūras: veikimą ultragarsu ar aukšto dažnio elektromagnetiniu lauku, gomurio tonzilių švitinimą ultravioletiniais spinduliais.
Liaudiškos priemonės, kurios tikrai nepakenks
Nuo seno žinoma, kad medus ir kiti bičių produktai (pikis (propolis), duonelė, žiedadulkės) – tai tikros mineralinių medžiagų ir vitaminų bombos. Kasdien pakabinamą medaus šaukštą galima pamaišyti su alijošiaus sultimis. Medumi galima pasaldinti erškėtrožių, ežiuolių arbatas, kurios stiprina imunitetą.
Rekomenduojama kasdien skalauti gerklę šalavijo, ramunėlių, medetkų arbatomis. O česnakas apskritai laikomas natūraliu antibiotiku. Jį reikėtų valgyti termiškai neapdorotą, t.y. paprasčiausiai supjaustyti ir užsiberti ant sviestu ar grietine užteptos duonos riekės. Galima ir su salotomis, mišrainėmis. Gal paskui ir nelabai koks kvapas sklis iš burnos, bet jei visa šeima taip užkandžiaus, vieni kitų neužuos. O dėl aplinkinių… Na, ką padaryti, jei kiekvienam savo sveikata svarbiausia.
Yra žmonių, kurie visai lengvai gali plauti nosį sūriu vandenių, tačiau kitiems ši procedūra nelabai maloni.
Vaikštant po mišką nepraleiskime progos pakramsnoti jaunų eglės šakelių spyglių. Tai puiki burnos dezinfekcinė priemonė.
Aišku, su visais virusais ir bakterijomis, kurios mus supa, nepakovosime, bet sumažinti riziką sirgti įmanoma.