Cholesterolis: tipai, simptomai, priežastys, gydymas ir prevencija

Cholesterolis yra lipidų rūšis, tai yra vaškinė, į riebalus panaši medžiaga, kurią jūsų kepenys gamina natūraliai. Tai yra gyvybiškai svarbi ląstelių membranų, tam tikrų hormonų ir vitamino D susidarymui. Cholesterolis netirpsta vandenyje, todėl negali pats keliauti per kraują, o kad padėtų transportuoti cholesterolį, jūsų kepenys gamina lipoproteinus.

Lipoproteinai yra dalelės, pagamintos iš riebalų ir baltymų, kurie perneša cholesterolį ir trigliceridus – kitos rūšies lipidus, per kraujo sistemą. Dvi pagrindinės lipoproteinų formos yra mažo tankio lipoproteinai (MTL) ir didelio tankio lipoproteinai (DTL). Jei jūsų kraujyje yra per daug MTL cholesterolio, kurį perneša mažo tankio lipoproteinai, jis vadinamas aukštu cholesterolio kiekiu. Negydomas aukštas cholesterolio kiekis gali sukelti daug sveikatos problemų, įskaitant širdies priepuolį ar insultą. Padidėjęs cholesterolio kiekis paprastai nesukelia jokių simptomų, todėl svarbu reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį.

MTL cholesterolis arba „blogasis cholesterolis“

MTL cholesterolis arba „blogasis cholesterolis“:

Mažo tankio lipoproteinai (MTL) dažnai vadinami „bloguoju cholesteroliu“, nes perneša cholesterolį į arterijas. Jei jūsų MTL cholesterolio kiekis yra per didelis, jis gali kauptis ant jūsų arterijų sienelių, o toks susikaupimas dar žinomas kaip cholesterolio plokštelė. Ši plokštelė gali susiaurinti jūsų arterijas, apriboti kraujotaką ir padidinti kraujo krešulių riziką ir jei kraujo krešulys užkemša širdies ar smegenų arteriją, tai gali sukelti širdies priepuolį ar insultą. Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, daugiau nei trečdalis suaugusių turi padidėjusį MTL cholesterolio kiekį.

DTL cholesterolis arba „gerasis cholesterolis“

DTL cholesterolis arba „gerasis cholesterolis“:

Didelio tankio lipoproteinai (DTL) kartais vadinami „geru cholesteroliu“, nes jie padeda grąžinti MTL cholesterolį į kepenis, kad jis būtų pašalintas iš kūno, o tai padeda išvengti cholesterolio plokštelių susidarymo arterijose. Jei turite sveiką DTL cholesterolio kiekį, tai gali padėti sumažinti kraujo krešulių, širdies ligų ir insulto riziką. 

Kas yra trigliceridai?

Kas yra trigliceridai?

Trigliceridai yra dar viena lipidų rūšis, kuri skiriasi nuo cholesterolio. Kūnas naudoja cholesterolį ląstelėms ir tam tikriems hormonams kurti, o trigliceridus naudoja kaip energijos šaltinį. Kai suvalgote daugiau kalorijų, nei jūsų kūnas gali iš karto sunaudoti, jis paverčia šias kalorijas į trigliceridus ir kaupia juos riebalų ląstelėse. Be to, kūnas taip pat naudoja lipoproteinus, kad jūsų kraujyje cirkuliuotų trigliceridai. Jei reguliariai valgote daugiau kalorijų, nei jūsų kūnas gali sunaudoti, trigliceridų kiekis gali padidėti, o tai gali padidinti kelių sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas ir insultą, riziką.

Cholesterolio lygio tikrinimas

Cholesterolio lygio tikrinimas:

Jei esate 20 metų ar vyresnis, širdies asociacija rekomenduoja tikrinti cholesterolio kiekį bent kartą per ketverius ar šešerius metus, o jei anksčiau buvo padidėjęs cholesterolio kiekis ar kiti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, gydytojas gali nurodyti dažniau tirti cholesterolio kiekį. Gydytojas gali naudoti lipidų skydelį bendram cholesterolio kiekiui, taip pat MTL cholesterolio, DTL cholesterolio ir trigliceridų kiekiui matuoti. Bendras cholesterolio kiekis yra bendras cholesterolio kiekis kraujyje: tai apima MTL ir DTL cholesterolį. Jei bendrojo cholesterolio arba MTL cholesterolio kiekis yra per didelis, gydytojas diagnozuos aukštą cholesterolio kiekį. Aukštas cholesterolio kiekis yra ypač pavojingas, kai MTL lygis yra per didelis, o DTL – per mažas. 

 • Atkreipkite dėmesį į sočiųjų ir trans-riebalų kiekį ant maisto etikečių, taip pat į pridėtinį cukrų, nes kuo mažiau jų vartojate, tuo geriau. 
 • Ne daugiau kaip 10 procentų jūsų dienos kalorijų turėtų būti gaunama iš sočiųjų riebalų arba pridėtinio cukraus.
 • Nesijaudinkite valgydami pakankamai cholesterolio, nes jūsų kūnas gamina pakankamai, nesvarbu, ar jį vartojate, ar ne.
 • Valgykite daugiau sveikų, nesočiųjų riebalų, todėl gamindami maistą pabandykite sviestą pakeisti aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejumi, nusipirkite liesos mėsos gabalėlių ir užkandžiaukite riešutais bei sėklomis, o ne gruzdintomis bulvytėmis ar perdirbtais užkandžiais.

Aukšto cholesterolio lygio nustatymas:

Norėdamas išmatuoti cholesterolio kiekį, gydytojas atliks paprastą kraujo tyrimą, kuris gali būti naudojamas bendram cholesterolio, MTL cholesterolio, DTL cholesterolio ir trigliceridų kiekiui įvertinti. Prieš šį tyrimą gydytojas gali paprašyti bent 12 valandų vengti valgyti ir gerti.

Naujausios normalaus cholesterolio lygio gairės

Naujausios normalaus cholesterolio lygio gairės:

 • Jūsų organizmui reikia tam tikro cholesterolio, kad jis tinkamai veiktų, įskaitant MTL, bet jei jūsų MTL lygis yra per didelis, tai gali padidinti rimtų sveikatos problemų riziką.
 • Pagal naujas gaires, be cholesterolio kiekio, gydymo rekomendacijose atsižvelgiama ir į kitus širdies ligų rizikos veiksnius, kurie apima diabetą ir apskaičiuotą 10 metų riziką susirgti širdies ligomis, tokiomis kaip širdies priepuolis ar insultas. Taigi, koks yra jūsų „normalus“ cholesterolio kiekis, priklauso nuo to, ar turite kitų širdies ligų rizikos veiksnių.
 • Šiose naujose gairėse rekomenduojama, kad jei neturite širdies ligų rizikos veiksnių, gydytojas turėtų skirti gydymą, jei jūsų MTL yra didesnis nei 189 mg/dL.
Padidėjusio cholesterolio simptomai

Padidėjusio cholesterolio simptomai:

Daugeliu atvejų aukštas cholesterolio kiekis yra „tyli“ problema, nes paprastai tai nesukelia jokių simptomų, todėl daugelis žmonių net nesuvokia, kad turi aukštą cholesterolio kiekį, kol tai nesukelia rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies priepuolis ar insultas. Štai kodėl svarbu reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį. 

Didelio cholesterolio lygio priežastys

Didelio cholesterolio lygio priežastys:

 • Valgant per daug maisto produktų, kuriuose yra daug cholesterolio, sočiųjų riebalų ir trans-riebalų, padidėja rizika susirgti aukštu cholesterolio kiekiu. 
 • Kiti gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip neveiklumas ir rūkymas, taip pat gali prisidėti prie didelio cholesterolio kiekio. 
 • Jūsų genetika taip pat gali turėti įtakos tikimybei susirgti aukštu cholesterolio kiekiu, o genai perduodami iš tėvų vaikams. Kai kurie genai nurodo jūsų kūnui, kaip apdoroti cholesterolį ir riebalus, todėl jei jūsų tėvai turi aukštą cholesterolio kiekį, jums yra didesnė rizika tai turėti.
 • Retais atvejais aukštą cholesterolio kiekį sukelia šeiminė hipercholesterolemija. Šis genetinis sutrikimas neleidžia jūsų organizmui pašalinti MTL. Nacionalinio žmogaus genomo tyrimų instituto duomenimis, daugumos suaugusiųjų, sergančių šia liga, bendras cholesterolio kiekis yra didesnis nei 300 mg/dL, o MTL – didesnis nei 200 mg/dL.
 • Kitos sveikatos problemos, tokios kaip diabetas ir hipotirozė, taip pat gali padidinti riziką susirgti aukštu cholesterolio kiekiu ir su tuo susijusiomis komplikacijomis.
Didelio cholesterolio rizikos veiksniai

Didelio cholesterolio rizikos veiksniai:

Įvairaus amžiaus, lyties ir tautybės žmonės gali turėti aukštą cholesterolio kiekį, todėl tyrinėkite strategijas, kaip sumažinti padidėjusio cholesterolio ir susijusių komplikacijų riziką.

Jums gali būti didesnė rizika susirgti aukštu cholesterolio kiekiu, jei:

 • turite antsvorio ar esate nutukę;
 • valgote nesveiką maistą;
 • nesportuojate reguliariai;
 • rūkote tabako gaminius;
 • jūsų šeimoje yra didelis cholesterolio kiekis;
 • sergate cukriniu diabetu, inkstų liga ar hipotiroze.
Didelio cholesterolio lygio komplikacijos

Didelio cholesterolio lygio komplikacijos:

Jei negydoma, didelis cholesterolio kiekis gali kauptis ir sukelti plokštelių susidarymą arterijose, o laikui bėgant ši plokštelė gali susiaurinti arterijas. Ši būklė vadinama ateroskleroze, kuri yra rimta būklė, nes gali apriboti kraujo tekėjimą per jūsų arterijas. Tai taip pat padidina riziką susirgti pavojingais kraujo krešuliais.

Aterosklerozė gali sukelti daugybę gyvybei pavojingų komplikacijų, tokių kaip:

 • insultas
 • širdies smūgis
 • krūtinės skausmas
 • aukštas kraujo spaudimas
 • periferinių kraujagyslių liga
 • lėtinė inkstų liga
 • padidėjęs cholesterolio kiekis taip pat gali sukelti tulžies disbalansą, padidindamas tulžies akmenų riziką. 
Cholesterolio lygio sumažinimo būdai

Cholesterolio lygio sumažinimo būdai:

 • Jei turite aukštą cholesterolio kiekį, gydytojas gali rekomenduoti pakeisti gyvenimo būdą, kad padėtų jį sumažinti.
 • Rekomenduojama keisti savo mitybą, mankštos įpročius ar kitus jūsų kasdienybės aspektus. 
 • Jei rūkote tabako gaminius, patartina mesti rūkyti.
 • Gali būti skiriama vaistų ar kitų gydymo būdų, kurie padės sumažinti cholesterolio kiekį. 
Cholesterolio lygio mažinimas laikantis dietos

Cholesterolio lygio mažinimas laikantis dietos:

Kad padėtų jums pasiekti ir palaikyti sveiką cholesterolio kiekį, gydytojas gali rekomenduoti pakeisti savo mitybą:

 • apriboti maisto produktų, kuriuose yra daug cholesterolio, sočiųjų riebalų ir trans-riebalų, vartojimą;
 • rinkitės liesus baltymų šaltinius, tokius kaip vištiena, žuvis ir ankštiniai augalai;
 • valgyti daug įvairių skaidulų turinčių maisto produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės ir sveiki grūdai;
 • vietoj keptų maisto produktų rinkitės troškintą garuose, keptą ant grotelių ir skrudintą maistą;
 • vengti greito maisto.

Maisto produktai, kuriuose yra daug cholesterolio, sočiųjų riebalų arba trans-riebalų, yra šie:

 • raudona mėsa, kiaušinių tryniai ir riebūs pieno produktai;
 • perdirbti maisto produktai, pagaminti iš kakavos sviesto, palmių aliejaus ar kokosų aliejaus;
 • riebūs pieno produktai, tokie kaip riebus sūris, pienas, ledai ir sviestas;
 • keptas maistas, pavyzdžiui, bulvių traškučiai, svogūnų žiedai ir kepta vištiena;
 • tam tikri kepiniai, tokie kaip sausainiai ir bandelės.

Valgydami žuvį ir kitus maisto produktus, kuriuose yra omega-3 riebalų rūgščių, gali sumažėti MTL lygis, pavyzdžiui, lašiša, skumbrė ir silkė yra turtingi omega-3 šaltiniai. Graikiniai riešutai, migdolai, maltos linų sėklos ir avokadai taip pat turi omega-3. 

Cholesterolio lygio mažinimas vaistais

Cholesterolio lygio mažinimas vaistais:

Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti vaistus, kurie padės sumažinti cholesterolio kiekį, pvz.:

 • atorvastatinas (Lipitor);
 • fluvastatinas (Lescol);
 • rozuvastatinas (Crestor);
 • simvastatinas (Zocor)
 • niacinas;
 • tulžies rūgšties dervos arba sekvestrantai, tokie kaip kolesevalamas (Welchol), kolestipolis (Colestid) arba kolestiraminas (Prevalite);
 • cholesterolio absorbcijos inhibitoriai, tokie kaip ezetimibas (Zetia).

Kai kuriuose produktuose yra vaistų derinys, padedantis sumažinti cholesterolio pasisavinimą iš maisto ir sumažinti cholesterolio gamybą kepenyse. Vienas iš pavyzdžių yra ezetimibo ir simvastatino (Vytorin) derinys. 

Kai kuriais atvejais galite sumažinti cholesterolio kiekį nevartodami vaistų, pavyzdžiui, gali pakakti maistingos dietos, reguliariai mankštintis ir vengti rūkyti tabako gaminius. Kai kurie žmonės taip pat teigia, kad kai kurie vaistažolių ir maisto papildai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, pavyzdžiui:

 • česnakas
 • gudobelė
 • astragalus
 • raudonieji mieliniai ryžiai
 • augalinių sterolių ir stanolio papildai
 • avižų sėlenos, randamos avižiniuose dribsniuose ir sveikose avižose
 • šviesus psyllium, randamas psyllium sėklų lukštuose
 • maltų linų sėklų.

Svarbu. Prieš pradėdami vartoti vaistažolių ar maisto papildų, visada pasitarkite su gydytoju, nes kai kuriais atvejais jie gali sąveikauti su kitais vaistais, kuriuos vartojate. 

Kaip išvengti didelio cholesterolio lygio?

Kaip išvengti didelio cholesterolio lygio?

Negalima kontroliuoti genetinių padidėjusio cholesterolio rizikos veiksnių, tačiau gyvenimo būdo veiksnius galima valdyti, todėl norėdami sumažinti riziką susirgti aukštu cholesterolio kiekiu:

 • Valgykite maistingą maistą, kuriame yra mažai cholesterolio ir gyvulinių riebalų bei daug ląstelienos;
 • Venkite per didelio alkoholio vartojimo;
 • Išlaikyti sveiką svorį;
 • Mankštinkitės reguliariai;
 • Nerūkykite;
 • Taip pat turėtumėte laikytis gydytojo rekomendacijų, kaip reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį, jei jums gresia aukštas cholesterolio ar koronarinės širdies ligos pavojus, jie greičiausiai paskatins jus reguliariai tirti cholesterolio kiekį.
Rekomenduojamas cholesterolio lygis pagal amžių

Rekomenduojamas cholesterolio lygis pagal amžių:

Cholesterolio lygis suaugusiems:

Amerikos širdies asociacija rekomenduoja visiems suaugusiesiems tikrinti cholesterolio kiekį kas 4–6 metus, pradedant nuo 20 metų, tada cholesterolio kiekis gali pradėti didėti.

Senstant cholesterolio kiekis linkęs kilti. Paprastai vyrams yra didesnė rizika susirgti per dideliu cholesterolio kiekiu nei moterims, tačiau po menopauzės moterims rizika padidėja. Tiems, kuriems yra didelis cholesterolio kiekis ir kiti širdies rizikos veiksniai, pvz., diabetas, rekomenduojama dažniau tikrintis.

Cholesterolio lygis vaikams:

Vaikai, kurie yra fiziškai aktyvūs, valgo daug maistinių medžiagų turinčią dietą, neturi antsvorio ir kurių šeimoje nėra padidėjusio cholesterolio, turi mažesnę riziką susirgti aukštu cholesterolio lygiu. Dabartinės gairės rekomenduoja visiems vaikams patikrinti cholesterolio kiekį nuo 9 iki 11 metų, o vėliau – nuo 17 iki 21 metų. Vaikai, turintys daugiau rizikos veiksnių, tokių kaip cukrinis diabetas, nutukimas ar šeimoje yra buvęs didelis cholesterolio lygis, turėtų būti tikrinami nuo 2 iki 8 metų ir vėl nuo 12 iki 16 metų.

Didelio cholesterolio lygio gydymas

Didelio cholesterolio lygio gydymas:

Jūsų gydytojas gali rekomenduoti didelio cholesterolio lygio gydymo planą, apimantį gyvenimo būdo pakeitimus ir galbūt vaistus. Tai priklausys nuo tokių veiksnių kaip kiti vartojami vaistai, jūsų amžius, lytis ir bendra sveikata.

Štai keletas vaistų, kurie dažniausiai skiriami padidėjusiam cholesterolio kiekiui:

 • Statinai. Statinai mažina MTL cholesterolio kiekį, lėtina cholesterolio gamybą kepenyse.
 • Tulžies rūgšties sekvestrantai. Tulžies rūgščių sekvestrantai yra medžiagos, naudojamos virškinimui. Šios dervos gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, prisijungdamos prie tulžies rūgščių ir jas pašalindamos, priversdamos organizmą suskaidyti MTL cholesterolį ir vietoj to sukurti tulžies rūgštis.
 • Cholesterolio absorbcijos inhibitoriai. Cholesterolio absorbcijos inhibitoriai gali blokuoti cholesterolio absorbciją iš dietos, kartais kartu su statinais.
 • Bempedo rūgštis. Bempedoinė rūgštis padeda sustabdyti kepenyse esančio fermento ATP citrato liazės susidarymą. Šis vaistas dažnai derinamas su statinais, siekiant didesnės naudos tiems, kuriems yra šeiminė hipercholesterolemija – paveldima būklė, galinti sukelti ankstyvą širdies ligą.
 • PCSK9 inhibitoriai. Taip pat dažnai vartojamas su šeimine hipercholesterolemija, PCSK9 inhibitoriai, kurie yra švirkščiami vaistai, padeda kepenims įsisavinti ir pašalinti daugiau MTL cholesterolio iš kraujo.

Vaistai taip pat gali būti naudojami cholesterolio, pvz., trigliceridų, veiksniams gydyti. Jie gali būti naudojami be kai kurių aukščiau išvardytų vaistų.

Gyvenimo būdo pokyčiai:

 • Geros naujienos yra tai, kad gyvenimo būdo pakeitimai yra pakankamai veiksmingi, siekiant sumažinti cholesterolio kiekį. Jie taip pat yra gana paprasti ir gali būti atliekami bet kokio amžiaus ir atsižvelgiant į daugumą galimybių.
 • Sportuokite, jei galite. Fizinis aktyvumas gali padėti numesti svorio ir padidinti DTL cholesterolio kiekį. Bent 5 kartus per savaitę skirkite 30–60 minučių vidutinio sunkumo širdies ir kraujagyslių mankštai, pavyzdžiui, dviračiu, bėgiojimui, plaukimui ir šokiams.
 • Valgykite daugiau skaidulų. Pabandykite į savo racioną įtraukti daugiau skaidulų, pavyzdžiui, baltą duoną ir makaronus pakeiskite neskaldytais grūdais.
 • Valgykite sveikus riebalus: sveiki riebalai yra alyvuogių aliejus, avokadas ir tam tikri riešutai. Tai visi riebalai, kurie nepakels jūsų MTL lygio.
 • Apribokite cholesterolio vartojimą. Sumažinkite sočiųjų riebių maisto produktų, tokių kaip sūris, nenugriebtas pienas ir riebi raudona mėsa, kiekį.
 • Jei rūkote, apsvarstykite galimybę mesti rūkyti. Rūkymas sumažina DTL cholesterolio kiekį. Metimas gali padėti geriau valdyti cholesterolio kiekį.
 • Apribokite alkoholio vartojimą. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja vartoti alkoholį saikingai, o tai reiškia, kad vyrams vidutiniškai ne daugiau kaip du gėrimai per dieną, o moterims – ne daugiau kaip vienas gėrimas per dieną. Per didelis alkoholio vartojimas gali padidinti trigliceridų kiekį kraujyje ir sukelti tokias ligas kaip hipertenzija (aukštas kraujospūdis) ir prieširdžių virpėjimas.
 • Pasiekite sveiką svorį. Praradus kūno svorį, gali sumažėti cholesterolio kiekis.
Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Yra keletas pastebimų padidėjusio cholesterolio simptomų. Simptomai, tokie kaip insultas ar širdies priepuolis, gali būti vienintelis padidėjusio cholesterolio kiekio pažeidimo rodiklis. Dauguma žmonių turėtų tikrinti cholesterolio kiekį kraujo tyrimu kas 4–6 metus. Gydytojas gali rekomenduoti dažniau tikrintis, jei:

 • Turite širdies ligų istoriją;
 • Turite šeimos istoriją, susijusią su padidėjusiu cholesterolio kiekiu;
 • Turite aukštą kraujo spaudimą;
 • Jei rūkote;
 • Turite antsvorio ar nutukimo.
Sąsajos tarp kiaušinių ir cholesterolio

Sąsajos tarp kiaušinių ir cholesterolio:

Kiaušiniai yra vienas maistingiausių maisto produktų planetoje. Tiesą sakant, visame kiaušinyje yra visos reikalingos maistinės medžiagos, tačiau kiaušiniai įgijo blogą reputaciją, nes tryniuose yra daug cholesterolio. Turite žinoti, kad suvalgius kelis kiaušinius cholesterolio kiekis nepadidės.

Daugelį dešimtmečių žmonėms buvo patarta apriboti kiaušinių – ar bent jau kiaušinių trynių – vartojimą. Viename vidutinio dydžio kiaušinyje yra 186 mg cholesterolio, tai yra 62% rekomenduojamos paros normos (RDI). Priešingai, baltymuose yra daugiausia baltymų ir mažai cholesterolio. Bendros rekomendacijos apima ne daugiau kaip 2–6 trynius per savaitę. Nors valgant kelis kiaušinius per dieną kai kuriems žmonėms gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje, jie pakeičia „blogąsias“ MTL daleles nuo mažų ir tankių iki didelių.

Tačiau tyrimas rodo, kad žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu ir valgantiems daug kiaušinių, padidėja širdies ligų rizika. Poveikis sveikatai taip pat gali priklausyti nuo likusios dietos. Laikantis mažai angliavandenių turinčios dietos, kuri yra geriausia dieta diabetu sergantiems žmonėms, kiaušiniai pagerina širdies ligų rizikos veiksnius.

Kiaušiniai turi keletą kitų privalumų sveikatai, nes:

 • juose yra daug liuteino ir zeaksantino, antioksidantų, kurie sumažina akių ligų, tokių kaip geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta, riziką.
 • juose yra daug cholino – maistinės medžiagos, kuri atlieka esminį vaidmenį visose ląstelėse.
 • juose yra aukštos kokybės gyvūninių baltymų, kurių privalumai apima padidėjusią raumenų masę ir geresnę kaulų sveikatą.
 • tyrimai rodo, kad kiaušiniai padidina sotumo jausmą ir padeda numesti svorio.
Aukšto cholesterolio lygio įtaka vėžio rizikai

Aukšto cholesterolio lygio įtaka vėžio rizikai:

Naujas tyrimas parodė, kad cholesterolis gali būti pagrindinis komponentas vėžinėse ląstelėse, kurios tampa atsparesnės ir gali metastazuoti. Vėžio ląstelės patiria „stresą“, kai bando metastazuoti ir plisti iš pradinės vėžio vietos. Dažnai jie miršta dar nespėję migruoti. Mokslininkai dabar teigia, kad didelis cholesterolio kiekis gali padėti vėžio ląstelėms išgyventi šį įtemptą procesą. Neseniai atliktas tyrimas rodo, kad aukštas cholesterolio kiekis taip pat gali būti susijęs su padidėjusia krūties vėžio plitimo tikimybe, taip pat su blogesnėmis daugelio kitų vėžio pasekmėmis, nes cholesterolio kiekis buvo susijęs su vėžinių ląstelių tapimu atsparesnėmis.

Anksčiau buvo atrastas ryšys tarp didelio cholesterolio kiekio ir estrogenų teigiamo krūties ir ginekologinio vėžio. Nustatyta, kad vėžys, kuris naudojo estrogeną, gali klestėti iš cholesterolio komponentų, kai kurie iš jų yra panašūs į estrogeną, todėl gali augti vėžys. Nors didžioji dalis ankstesnių tyrimų buvo susiję su krūties ir kitomis ginekologinėmis vėžio formomis, atrodo, kad tą patį cholesterolio kiekį didinantį procesą galima pastebėti ir kitų tipų navikuose ir vėžiuose, tokiuose kaip melanoma.


Pasidalink su draugais!