Depresija

Depresija (pagrindinis depresinis sutrikimas arba klinikinė depresija) tai yra bendras, bet rimtas nuotaikos sutrikimas. Tai sukelia sunkius simptomus, kurie paveikia tai, kaip jaučiatės, mąstote ir tvarkote kasdienes veiklas, tokias kaip miegas, valgis ar darbas. Jei diagnozuojama depresija, simptomai turi trukti bent dvi savaites.

Kai kurios depresijos formos šiek tiek skiriasi arba gali vystytis po unikaliomis aplinkybėmis, tokiomis kaip:

 • Nuolatinis depresinis sutrikimas (taip pat vadinamas distimija) tai yra nuslopinta nuotaika, kuri trunka mažiausiai dvejus metus. Pacientui, kuriam diagnozuotas nuolatinis depresinis sutrikimas, gali pasireikšti sunkios depresijos epizodai kartu su mažiau sunkių simptomų laikotarpiais, tačiau simptomai turi tęstis dvejus metus, kad būtų laikomas nuolatinis depresinis sutrikimas.
 • Ilgalaikė depresija yra daug rimtesnė nei “po gimdyvinė” (kuri yra palyginti lengva depresijos ir nerimo simptomų forma, paprastai išnykstanti per dvi savaites po gimdymo), šią depresijos formą daug moterų patiria po gimdymo. Moterys, turinčios ilgalaikę depresiją, dažniausiai patiria didžiąją depresijos formą nėštumo metu ar po gimdymo (kartu su po gimdyvine depresija). Atsižvelgiant į faktą, kad po gimdyvinės depresijos metu kyla didelis liūdesys, nerimas ir išsekimas, kai kuriais atvejais būna akivaizdu, kad šios naujos motinos negali atlikti kasdieninės veiklos, tokios kaip naujagimio slaugos ir (arba) savo pačių kasdieninių užduočių.
 • Psichozinė depresija atsiranda, kai žmogus turi sunkią depresiją ir tam tikros formos psichozę, pvz., turint trikdančius melagingus įsitikinimus (iliuzijas) arba girdėjimą ar regėjimą dalykų kurie nėra pagrįsti kitų žmonių rega ar klausa (haliucinacijos). Paprastai psichozės simptomai turi depresinę “temą”, pavyzdžiui, kaltės, skurdo ar ligos klaidas.
 • Sezoninis efektinis sutrikimas būdingas depresijos pradžiai žiemos mėnesiais, kai yra mažiau natūralių saulės spindulių. Ši depresija paprastai išsisklaido pavasarį ir vasarą. Žiemos depresija, paprastai pasireiškia socialiniu apsiribojimu, miego trukmės ilgėjimu ir svorio padidėjimu, numanomai ši depresijos forma atsinaujina sezoninio pokyčio pagrindu.
 • Bipolinis sutrikimas skiriasi nuo depresijos, tačiau jis įtrauktas į šį sąrašą, nes asmuo, turintis bipolinį sutrikimą, patiria labai prastos nuotaikos epizodus, atitinkančius pagrindinės depresijos kriterijus (vadinamą “bipolinę depresija”). Bet bipoliniu sutrikimu sergantis asmuo taip pat patiria ekstremalią euforišką ar dirglumą primenančias nuotaikas vadinamas “manija” arba lengvesne formą, vadinama “hipomanija”.

Kitų depresinių sutrikimų, kurie buvo įtraukti į DSM-5 diagnostinę klasifikaciją, pavyzdžiai yra sutrikusi nuotaikos disreguliacija (diagnozuota vaikams ir paaugliams) ir prieš menstruacinis disforinis sutrikimas (PMDS).

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra depresija?

Depresija (pagrindinis depresinis sutrikimas arba klinikinė depresija) tai yra bendras, bet rimtas nuotaikos sutrikimas.

Kas sukelia depresiją?

Dabartiniai tyrimai rodo, kad depresiją sukelia genetinių, biologinių, aplinkos ir psichologinių veiksnių derinys.

Kas serga depresija?

Depresija pasireiškia vaikams ir paaugliams. Depresija gali atsirasti bet kuriame amžiuje, bet dažnai prasideda suaugusiesiems.

Ar depresija yra išgydoma?

Net ir sunkiausi depresijos atvejai gali būti išgydomi. Kuo anksčiau gydymas pradedamas, tuo efektyvesnis jis yra. Depresija paprastai gydoma vaistiniais preparatais, psichoterapija arba šių dviejų deriniu

Simptomai

Simptomai

Jei Jūs patiriate kuriuos nors ženklus ir simptomus didžiąją dienos dalį ir beveik kiekvieną dieną, mažiausiai dvi savaites, Jūs galite kentėti nuo depresijos:

 • Nuolatinis liūdnumas, nerimas ar “tuščia” nuotaika ar jos nebuvimas
 • Jausmas apie beviltiškumą ar pesimizmą
 • Jautrumas
 • Kaltės, beviltiškumo ar bejėgiškumo jausmas
 • Susidomėjimo ar malonumo praradimas užsiimant hobiais ir veikla
 • Sumažėjęs energijos kiekis arba nuovargis
 • Judėjimo ar kalbėjimo lėtumas
 • Neramumo jausmas ar negalėjimas nustygti vietoje
 • Sunku sutelkti dėmesį, prisiminti ar priimti sprendimus
 • Sunku miegoti, ankstyvo ryto pabudimas ar persimiegojimas
 • Apetito ir (arba) svorio pokyčiai
 • Mintys apie mirtį ar savižudybę, ar bandymai nusižudyti
 • Skausmai, galvos skausmai, mėšlungis ar virškinimo sutrikimai be aiškios fizinės priežasties, nepraeinantys netgi su gydimu

Ne kiekvienam žmogui kuriam yra depresija, pasireiškia visi šie simptomai. Kai kurie žmonės patiria tik keletą simptomų, o kiti gali patirti daugybę. Diagnozuojant didžiąją depresiją atsižvelgiama ne tik nuotaikos sutrikimus, bet ir ilgai trunkančius simptomus, tačiau žmonėms, kuriems pasireiškia tik keletas simptomu, bet jie yra labai varginantys – tokiems žmonėms gali būti naudinga gydyti “posindrominę” depresiją. Simptomų sunkumas ir dažnis bei jų trukmė gali skirtis priklausomai nuo asmens ir jo ar jos konkrečios ligos. Simptomai taip pat gali skirtis priklausomai nuo ligos stadijos.

Rizikos veiksniai

Rizikos veiksniai

Depresija yra vienas iš labiausiai paplitusių psichikos sutrikimų JAV. Dabartiniai tyrimai rodo, kad depresiją sukelia genetinių, biologinių, aplinkos ir psichologinių veiksnių derinys.

Depresija gali atsirasti bet kuriame amžiuje, bet dažnai prasideda suaugusiesiems. Dabar depresija pasireiškia vaikams ir paaugliams, nors kartais ji yra labiau pastebima kaip sukelianti dirglumą, negu blogą nuotaiką. Daugeliui suaugusiųjų lėtinės nuotaikos ir nerimo sutrikimai prasideda nuo didelio nerimo lygio būnant vaikams.

Depresija, ypač vidutinio amžiaus ar vyresnio amžiaus suaugusiems žmonėms, gali pasireikšti kartu su kitomis sunkiomis medicininėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, vėžys, širdies liga ir Parkinsono liga. Esant depresijai, šios ligos dažnai būna sunkesnės. Kartais vaistai, kurių imamasi dėl šių fizinių ligų, gali sukelti šalutinį poveikį, kuris prisideda prie depresijos. Gydantis nuo šių sudėtingų ligų, gydytojas gali padėti parengti geriausią gydymo strategiją.

Rizikos veiksniai yra šie:

 • Asmeninė ar šeimos istorija sergant depresija
 • Svarbiausi gyvenimo pokyčiai, trauma ar stresas
 • Tam tikros fizinės ligos ir vaistai
Gydymas ir terapijos

Gydymas ir terapijos

Net ir sunkiausi depresijos atvejai gali būti išgydomi. Kuo anksčiau gydymas pradedamas, tuo efektyvesnis jis yra. Depresija paprastai gydoma vaistiniais preparatais, psichoterapija arba šių dviejų deriniu. Jei šie gydymo būdai nesumažina simptomų, gali būti atliekami elektrokonvulsinės terapijos (EKT) ir kitų smegenų stimuliavimo terapijos būdai.

Greitas patarimas: nėra žmonių su vienoda depresija, todėl visi gydimo tipai yra konkrečiai pritaikomi skirtingiems atvejams. Gali būti šiek tiek bandymų ir klaidų, kad galėtumėte rasti gydymą, kuris Jums geriausiai tinka.

Vaistiniai preparatai

Antidepresantai yra vaistai, gydantys depresiją. Jie gali padėti tobulinti jūsų smegenis naudojant tam tikras chemines medžiagas, kontroliuojančias nuotaiką ar stresą. Prieš pradedant tyrimą, kuris pagerina jūsų simptomus, gali prireikti išbandyti keletą skirtingų antidepresantinių vaistų. Dažnai bus apsvarstytas vaistas, kuris praeityje padėjo jums ar artimam šeimos nariui.

Antidepresantų poveikis užtrunka – dažniausiai 2-4 savaites – kol pradeda veikti, o dažnai tokie simptomai kaip miegas, apetitas ir koncentracijos sutrikimai pagerėja, iki kol pasikeičia nuotaikos, todėl svarbu suteikti vaistams galimybę, prieš darant išvadą apie jų veiksmingumą. Jei pradėsite vartoti antidepresantus, jokiu būdu nenutraukite jų vartojimo nepasitarus su specialistu kuris Jums juos paskyrė. Kartais žmonės, vartojantys antidepresantus, jaučiasi geriau, o tada nutraukia vaistų vartojimą savarankiškai, kas įtakoja depresijos grįžtamumą. Kai jūs ir jūsų gydytojas nusprendžia, kad laikas nutraukti vaistus, paprastai po 6-12 mėnesių, gydytojas padės jums lėtai ir saugiai sumažinti dozę. Staiga juos nutraukus, gali pasireikšti abstinencijos simptomai.

Jūs galbūt girdėjote apie vaistažolių vaistą, vadinamą jonažole. Nors tai yra populiariausias botaninis produktas, FDA nepatvirtino, kad jis naudojamas kaip depresijos vaistas be recepto ar su receptu, ir yra rimtų susirūpinimų dėl vaisto saugumo (jis niekada neturėtų būti derinamas su receptinių antidepresantų) ir efektyvumo. Nevartokite jonažolės, prieš tai pasikalbėję su savo sveikatos priežiūros specialistu. Kiti natūralūs produktai, parduodami kaip maisto papildai, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis ir S-adenosilmetioniną (SAMe), išlieka tyrime, tačiau dar nėra įrodyti, kad jie yra saugūs ir veiksmingi įprastam naudojimui.

Psichoterapijos

Keletas psichoterapijos tipų (taip pat vadinamų “pokalbio terapija” arba mažiau specifine forma – konsultavimas) gali padėti žmonėms, sergantiems depresija. Depresijos gydymui būdingų įrodymais pagrįstų metodų pavyzdžiai yra kognityvinė-elgesio terapija, tarpasmeninis gydymas (IPT) ir problemų sprendimo terapija.
Smegenų stimuliavimo terapijos

Jei vaistiniai preparatai nesumažina depresijos simptomų, gali būti atliekamas elektrokonvulsinis gydymas (angl. ECT). Remiantis naujausiais tyrimais:

 • ECT gali padėti žmonėms, sergantiems sunkia depresija, kurie negalėjo geriau jaustis su kitais gydymo būdais.
 • Elektrokonvuliacinis gydymas gali būti veiksmingas depresijos gydymas. Kai kuriais sunkiais atvejais, kai reikalingas greitas reagavimas arba vaistų negalima naudoti saugiai, ECT netgi gali būti pirmosios eilės intervencija.
 • Kadaise griežtai stacionari procedūra, šiandien ECT dažnai atliekama ambulatoriškai. Gydymą sudaro dvi sesijos, dažniausiai tris kartus per savaitę, dvi ar keturias savaites.
 • ECT gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį, įskaitant sumaištį, dezorientaciją ir atminties praradimą. Paprastai šie šalutiniai poveikiai yra trumpalaikiai, tačiau kartais atminties sutrikimai gali užtrukti, ypač gydymo kursų metu. ECT prietaisų ir metodų pažanga padarė šiuolaikinę ECT saugią ir veiksmingą daugumai pacientų. Pasitarkite su savo gydytoju ir įsitikinkite, kad suprantate galimą gydymo naudą ir riziką, prieš pateikdami savo sutikimą, kad galėtumėte atlikti ECT.
 • ECT nėra skausminga, ir jūs negalite jausti elektrinių impulsų. Prieš pradedant ECT, pacientui atliekama trumpoji anestezija ir duodama raumenų atsipalaidavimo preparato. Praėjus vienai valandai po gydymo seanso, kuris trunka tik keletą minučių, pacientas yra budrus ir budrus.

Kiti neseniai pristatyti smegenų stimuliavimo terapijos būdai, naudojami medicinoje atspariai vaistų depresijai gydyti, apima kartotinę transkranialinę magnetinę stimuliaciją (rTMS) ir blauzdos nervų stimuliaciją (VNS). Kitų tipų smegenų stimuliacijos gydymas yra tiriamas. Daugiau apie šiuos gydymo būdus galite sužinoti “NIMH” smegenų stimuliavimo terapijos tinklalapyje.

Jei manote, kad galite turėti depresija, apsilankykite pas gydytoją ar sveikatos priežiūros specialistą. Tai gali būti jūsų pirminės sveikatos priežiūros specialistas arba sveikatos priežiūros specialistas, kuris specializuojasi diagnozuojant ir gydant psichinės sveikatos sąlygas. Apsilankykite NIMH ir raskite pagalbą psichikos ligoms, jei nesate tikri, kur pradėti.
Be gydymo: tai, ką galite padaryti

Čia yra kitų patarimų, kurie gali padėti jums ar mylimajam depresijos gydymo metu:

 • Stenkitės būti aktyviais ir mankštintis.
 • Nustatykite realius tikslus sau.
 • Stenkitės praleisti laiką su kitais žmonėmis ir pasitikėti patikimu draugu ar giminaičiu.
 • Stenkitės ne atsiriboti ir leisti kitiems jums padėti.
 • Tikėtis, kad jūsų nuotaika pamažu pagerės, o ne iš karto.
 • Atidėkite svarbius sprendimus, pvz., santuoką ar išsiskyrimą, arba pareigų pakeitimą, iki kol pasijusite geriau. Aptarkite sprendimus su kitais, kurie jus gerai žino ir objektyviau žiūri į jūsų padėtį.
 • Toliau mokykitės apie depresiją.

Pasidalink su draugais!