Durnaropė

Durnaropė (Datura) – bulvinių (Solanaceae) šeimos augalas kilęs iš Pietų Amerikos. Šis augalas yra ir vienmetis ir daugiametis, sumedėjęs, žydintis nepaprasto grožio, piltuvėlio formos, pilnaviduriais arba tuščiaviduriais, įvairių spalvų žiedais. Žiedai skleidžia malonų kvapą tik vakarais ir auga stačiai į viršų. Žydi dažniausiai balandžio – gegužės arba rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Šios gėlės lapai užauga pailgos formos, tamsiai žalios spalvos. Durnaropė labai greitai auga. Užauga iki 50 – 200 cm aukščio. Visos durnaropės rūšys yra labai nuodingos. Ankščiau durnaropės buvo auginamos vaistų nuo skausmo gamybai.

Labai svarbu atskirti ir nepainioti labai panašius, tačiau skirtingus augalus – tai durnaropė ir brugmansijos. Namų auginimui dažniau yra pasirenkamos brugmansijos, jų išvaizda beveik nesiskiria nuo durnaropių, todėl yra dažnai maišomos, bet jų priežiūra taip pat labai panaši. Tiesa, atskirti šias gėles galima pagal žiedus. Durnaropių žiedai auga stačiai į viršų, o brugmansijų svyra žemyn.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Iš kur kilusi durnaropė?

Durnaropė kilusi iš Pietų Amerikos, tačiau yra sparčiai paplitusi ir visoje Europoje.

Kiek yra durnaropės rūšių?

Yra žinomos 25 durnaropės rūšys.

Ar durnaropė nuodinga?

Taip. Visos šio augalo rūšys yra labai nuodingos.

Ar durnaropes reikia tręšti?

Durnaropės labai mėgsta trąšas, todėl spartaus augimo laikotarpiu jas galima tręšti net kelis kartus per savaitę.

Ar durnaropės reiklus augalas?

Ne. Durnaropės puikiai prisitaiko prie aplinkos, tačiau norint turėti gražią gėlę ją reikia auginti pagal visas rekomendacijas.

Kokie yra durnaropės dauginimo būdai?

Yra keli dauginimo būdai: dauginimas sėklomis ir dauginimas auginiais.

Rūšys

Rūšys

Yra žinomos 25 durnaropės rūšys. Paprastai šie augalai skirstomi į tris grupes, kurios skirstomos pagal sėklų dėžutes:

  1. Ceratocaulis – sėklų dėžutės glotnios ir lygios.
  2. Dutra – turi smulkius, labai aštrius dygliukus, sėklų dėžutės taip pat dygliuotos aštriais, duriančiais spygliukais.
  3. Stramonium – turi stambius dyglius, o sėklų dėžutės gumbuotos.

Gėlynams dažniausiai pasirenkamos šios durnaropių rūšys:

  • Stambiažiedės durnaropės – ši rūšis plačiai paplitusi visame pasaulyje, nes yra gražios išvaizdos, todėl mėgstama gėlių augintojų. Daugiametis žolinis augalas gali užaugti net iki pusantro metro aukščio. Pasižymi gražiais, dideliais, žiedais. Žiedų spalva gali būti: balta, rausva, purpurinė, geltona arba violetinė. Lietuvoje ši rūšis auginama kaip vienmetis augalas, kuris užauga nedidelis.
  • Paprastosios durnaropės – ši rūšis pasižymi apvaliomis ir smarkiai duriančiomis, dygliuotomis sėklų dėžutėmis. Būtent iš šios rūšies anksčiau buvo gaminami vaistai skausmui malšinti. Dėl vaistinių savybių augalas sparčiai paplito visoje Europoje. Smarkiai užveistas augalas sulaukėjo ir pradėjo augti visur, kur jam palankios sąlygos. Rūšis visai nereikli nei dirvožemiui, nei vietai. Pasižymi stambiais, smarkiai kvepiančiais žiedais, augalo lapai užauga kiaušinio formos, viršutinė pusė paprastai būna kiek tamsesnė nei apatinė lapo pusė. Šios rūšies durnaropė geba pasisėti pati, todėl ją sunku išnaikinti.
Priežiūra

Priežiūra

Sodinimas

Durnaropės mėgsta derlingą žemę, todėl gali užaugti tiesiog ant komposto krūvos ar kitoje derlingoje vietoje. Sodinti reikėtų į vazoną, kuriame yra skylutė vandens pertekliui nutekėti. Šio augalo šaknys mėgstą laisvę, tad jas reikia persodinti matant, kad šaknys ima nebetilpti į vazonėlį. Geriausia jas sodinti į nurūgštintą durpių ir perlito mišinį su geru drenažo sluoksniu. Drenažui tinka smėlis arba žvyras. Suaugusiai durnaropei galima pakeisti tik viršutinį žemių sluoksnį.

Tręšimas

Durnaropės labai palankiai vertina trąšas, todėl labai svarbu nepamiršti ir reguliariai augalą patręšti. Pavasarį, kai augalas jau ima busti iš ramybės laikotarpio galima tręšti net kelis kartus per savaitę. Šiai gėlei labiausiai tinkamos kompleksinės trąšos.

Laistymas

Šią gėlę reikia laistyti gana gausiai, nes ji reikli drėgmei, bet šaknys jautrios užsilaikiusiam vandeniui, tad padėkle negali likti stovinčio vandens. Karštomis vasaros dienomis augalą galima lieti net kelis kartus per dieną. Galima kartais leisti dirvožemiui išdžiūti ir tuomet vėl gausiai palieti. Pačiam vandeniui durnaropė visai nereikli, tinka šulinio, vandentiekio ar net lietaus vanduo. Žiemos metu šį augalą reikėtų laistyti labai negausiai, tik svarbu neleisti visiškai išsausėti dirvai.

Vieta

Durnaropės visai nereiklios vietai, jos augs ir saulės kaitroje, tiesa augimas bus lėtesnis ir augalo išvaizda prastesnė, augs ir visiškame pavėsyje. Labiausiai pažeisti ir pakenkti šiai gėlei gali skersvėjis, tad svarbu atkreipti dėmesį ar toje vietoje, kurioje sodinate arba laikote augalą pasodintą vazonėlyje, netraukia skersvėjis. Taip pat reikėtų žinoti, kad smarkus vėjas gali suplėšyti augalo lapus. Jei visgi nusprendėte durnaropę laikyti saulės kaitroje ją teks laistyti gausiau ir dažniau, kad neišdžiūtų jos dirva nuo per didelės kaitros. Kai kambaryje auginamą durnaropę išnešate į lauką, ją geriausia statyti ant žolės ar dirvos, o ne ant trinkelių ar betoninės dangos. Vasaros metu galima vazonėlį su augalų įkasti į žemę. Žiemos laikotarpiu, kuomet durnaropės ilsisi, jas reikėtų laikyti vėsioje ir tamsioje patalpoje. Vietos temperatūra gali siekti vos 5 laipsnius šilumos, tačiau aplinka turi būti sausa ir tamsi. Optimali žiemojimo temperatūra turėtų siekti 8 – 12 laipsnių šilumos. Atėjus pavasariui kambario temperatūrą reikėtų didinti palaipsniui, taip žadinant augalą iš ramybės laikotarpio.

Gydymas

Gydymas

Ligos

Kaip ir daugelį augalų, taip pat ir durnaropių kartais neaplenkia ligos. Įprastai ligos atsiranda nuo netinkamų laikymo sąlygų.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

  • Voratinklinės erkutės – pastebėjus gelstančius augalo lapus, o jų vidinėje pusėje apsiraizgiusius voratinklius su vos įžiūrimais, aguonos dydžio kenkėjais, būtina kuo skubiau augalą izoliuoti ir nupurkšti tinkamais insekticidais. Norint išvengti šios ligos reikėtų gėlę profilaktiškai, kartas nuo karto nupurkšti vandeniu. Voratinklinės erkutės dažniausiai atsiranda tuomet, kai durnaropės auginamos per sausame kambaryje ar šiltnamyje.
  • Amarai – ant jaunų ūglių viršūnių ima rastis kenkėjai. Pastebėjus šią ligą, nuo augalo reikėtų nuplauti ir nurinkti visus kenkėjus. Geriausia švariai nuplauti visus augalo lapus. Jei liga įsismarkavusi rekomenduojama sergančią gėlę nupurkšti fungicidais.
  • Baltasparnė – ant augalo lapo vidinių pusių ima rastis kenkėjai arba jų kiaušinėliai. Lapai ima džiūti ir riestis. Šis kenkėjas gana sunkiai pašalinamas, pirmiausia reikėtų kuo skubiau sunaikinti apkrėstus lapus, o augalą nupurkšti insekticidais. Tiesa nupurkšti reikės ne vieną kartą, bus reikalinga visa gydymo serija.
  • Grybelinės ligos – pastebėjus, kad ant augalo lapų ima rastis nedidelės rudos dėmelės galime įtarti vieną iš grybelinių ligų. Įtarus ligą augalą reikėtų nupurkšti fungicidais, o ateityje norint išvengti šios ligos pasikartojimo patariama durnaropę prižiūrėti pagal rekomendacijas.
  • Columbian datura virus – tai durnaropės imuninės sistemos virusas, kurio metu augalas nustoja augti, lapai ima raitytis ir nusispalvina nevienodomis spalvomis. Pastebėjus ir atpažinus šią ligą durnaropę reikėtų sunaikinti (sudeginti), ši liga neišgydoma.

Dauginimas

Yra keli durnaropių dauginimo būdai:

Dauginimas sėklomis

Sėklas reikėtų susodinti į smėlį, o kad jos sėkmingai sudygtų jas reikia laikyti net 25 laipsnių temperatūroje. Todėl sėjinukus reikia uždengti stiklu ir laikyti šiltoje aplinkoje, būtina nepamiršti juos vėdinti ir nuolat palaikyti vos drėgną dirvožemį. Šis dauginimo būdas yra gan sudėtingas ir reikalaujantis daug kantrybės, nes sėklos sudygta tik po 30 – 40 dienų. Išdygęs daigelis labai ilgai bręsta ir tvirtėja, todėl dar negreitai būna galima jį persodinti į durnaropėms tinkamą dirvožemį.

Dauginimas auginiais

Šis dauginimo būdas pasirenkamas daug dažniau, nes jis yra efektyvesnis ir greitesnis. Šiuo būdu dauginti rekomenduojama kovo – balandžio mėnesiais. Pasirenkama sveika, pradėjusi medėti šakelė, kurios paviršiuje jau pastebimi balti kauburėliai, tai būsimų šaknų pradmenys. Pirmiausia atskirtas šakeles reikėtų pamerkti į vandenį iki kol išbrinks kauburėliai. Jiems išbrinkus šakeles galima sodinti į vazoną su neutraliu durpių substratu. Taip įsodintą auginį reikia laikyti šviesioje ir šiltoje vietoje. Laistyti reikėtų saikingai, kad dirva būtų drėgna, bet nepermirkusi. Taip dauginamas augalas įsišaknija ir prigyja per dvi savaites. Kai intensyviai ima augti durnaropės lapeliai, gėlę galima pradėti tręšti pagal rekomendacijas.

Genėjimas

Genėjimas

Nėra būtina genėti durnaropės, tačiau norint turėti gražios formos augalą tai daryti yra rekomenduojama. Genėjimu galima užsiimti rudenį, prieš perkeliant augalą į žiemojimui skirtą vietą. Tuomet galima pašalinti, negražias, ligotas ar nereikalingas šakeles. Taip pat galima patrumpinti ir ūglius. Antrą kartą genėjimu reikėtų užsiimti pavasarį. Iškeliant durnaropę iš žiemojamo patalpos galime atidžiai patikrinti ar visos gėlės šakelės liko sveikos, ar pačio kero forma mus tenkina. Genėti galima net ir vasaros metu, kuomet augalas aktyviai auga, tačiau tai daryti nerekomenduojama jei norime turėti gausiai žydinčia gėlę. Įprasta durnaropės forma krūminė, tačiau formuojant galima sukurti medelio įvaizdį, tiesiog vis nukerpant šonines šakeles.

Pavojai

Pavojai

Durnaropė turi alkaloidų, kurie sukelia migreną ir silpnumo pojūtį. Šie nuodai patekę į žmogaus organizmą gali sukelti haliucinacijas, psichinius sutrikimus ir anemiją. Todėl būtina auginant šią gėlę elgtis atsakingai, saugoti augalą nuo vaikų ar naminių gyvūnų.


Pasidalink su draugais!