Endometriozė

Endometriozė laikoma viena iš labiausiai paplitusių ginekologinių ligų, kuria serga vaisingo amžiaus merginos ir moterys. Tai antra pagal dažnį ginekologinė patologija. Liga pasireiškia tuo, kad į gimdos gleivinę panašūs audiniai išveša už gimdos ribų, patekdami į pilvo ertmę, kartais išplintą ant kiaušidžių, gimdos kaklelio, išveši žarnyne. Nustatyta atvejų, kai liga išplito į plaučius ir net akis, iš kurių menstruacijų metu tekėjo kruvinos ašaros. Endometriozės dariniai kraujuoja todėl, kad turi hormonų receptorius ir reaguoja į hormonų pokyčius menstruacinio ciklo metu.

Skirtingai nuo gimdos gleivinės, endometriozės darinių kraujas negali pasišalinti iš organizmo. Todėl pasilikdamas kūno viduje sukelia uždegimus, ima formuotis sąaugos ir cistos. Tačiau tie dariniai nėra piktybiniai ir vėžys dažniausiai negresia.

Endometriozės priežastys nėra visiškai išaiškintos. Tik manoma, kad svarbiausia priežastis – hormoninis disbalansas. Bet galimas ir genetinis paveldimumas pagal moteriškąją liniją. Kartais endometrinių ląstelių užkratas į moters organizmą patenka po aborto operacijos, gimdos kaklelio gydymo metu ar atliekant Cezario pjūvį. Dar vyrauja teorija, kad ligos išsivystymui įtakos turi aplinkos tarša, nesveikas maistas, ypač hormonų papildais šertų galvijų ir paukščių mėsa.

Endometriozė diagnozuojama beveik trečdaliui nevaisingų moterų. Kadangi ši liga gali sukelti vaisingumo problemų, tai moterims, kurioms ji diagnozuota, patariama neatidėlioti nėštumo. Nes nėštumas ir kūdikio žindymas pakeičia moters organizmo hormoninę pusiausvyrą, tuo laikotarpiu estrogenų kiekis moters organizme būna sumažėjęs ir  endometriozė neprogresuoja. Deja, kaip ir visur, taip ir čia pasitaiko išimčių. Kai kurioms moterims net gimdymas nepadeda ir liga pasireiškia dar aršiau: su didesniais skausmais ir varginančiomis menstruacijomis. Be to, dėl endometriozės ne visoms pavyksta pastoti. O jei moteris ir pastoja, nėštumas būna labai sunkus, gresia persileidimai.

Endometriozė neigiamai veikia moters savijautą. Tai atsiliepia ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime. Dėl to, kad pilvo apačioje nuolat jaučiamas diskomfortas, intymus gyvenimas nebeteikia malonumo, nėra nuotaikos, jaučiamas nuolatinis nerimas, sutrinka miegas ir pan. Dauguma moterų vartoja nuskausminamuosius ir antidepresantus, taip apsunkindamos kepenų ir inkstų veiklą.

Deja, moterys yra tokios kantrios, kad endometriozė dažniausiai joms diagnozuojama jau 3-4 stadijos. Suprantama, visas tas praleistas laikas – ne moters naudai. Visai negydoma  endometriozė gresia nevaisingumu.

Kita problema, kad dauguma moterų apskritai  nesureikšmina specifinių pilvo apačios skausmų, kurie pereina į dubens skausmus, skausmingas ir gausias mėnesines. Kartais ir skausmingas seksas traktuojamas kaip įprastas dalykas. Net kai mėnesinių metų tuštinimasis būna skausmingas, o po mėnesinių dar kelias dienas pasirodo  rudų išskyrų, – visa tai pripažįstama kaip individuali moters fiziologija. Tačiau šie simptomai jau byloja apie galimą endometriozę.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar gimdos endometriozė visiškai išgydoma?

Jei nebus pašalinta ligos priežastis – hormonų disbalansas, tai neišgydoma. Net po operacijos endometriozės židiniai vis dėlto atauga.

Ar endometriozė paveldima?

Vyrauja teorija, kad liga gali būti paveldima. Mokslinių tyrimų duomenimis, pirmos eilės giminaitės turi endometriozės riziką.

Iš ko galima spręsti, kad paauglė serga endometrioze?

Endometriozė gali pasireikšti gana ankstyvame brendimo amžiuje. Suklusti vertėtų jau tada, kai mergaitei labai anksti prasidėjo mėnesinės. Endometrioze sergančioms mergaitėms mėnesinės būna labai skausmingos, pykina, kai kurios net alpsta, viduriuoja, sutrinka virškinimas. Deja, mamos nusprendžia, kad tai normalu, ramina, kad vėliau „išaugs“ ir praeis. Todėl esant tokiems simptomams nevertą laukti, kad kažkas susitvarkys savaime, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Ar galima vasarą degintis saulėje, jei sergi endometrioze?

Būti saulėje reikia, nes taip organizmas pasigamina vitamino D. Tačiau tikslingai degintis dėl rudo įdegio nerekomenduojama. Saulės vonios turėtų trukti po pusvalandį per dieną ir neaktyviuoju saulės metu (iki pietų arba vakarop). Taip pat nerekomenduojama piktnaudžiauti soliariumais.

Ar gali nėščiai moteriai įvykti persileidimas dėl endometriozės?

Paprastai nėštumo metu endometriozės simptomai išnyksta, todėl persileidimas mažai tikėtinas. Jo priežastys greičiausiai būtų dėl kitų negalavimų.

Ar gali vyrai užsikrėsti endometrioze?

Užsikrėsti negali. Bet pasitaiko labai reti atvejai, kai vyro organizme aptinkami endometritai. Tai gali būti tam tikri liekamieji embrioninio periodo (tarp 8 ir 20 nėštumo savaitės) rudimentai, kai tuo metu formavosi vyriškos ir moteriškos lyties skirtumai. Todėl yra nedidelė tikimybė, kad vieno ar kito žmogaus organizme gali būti užsilikusių embrioninių priešingai lyčiai būdingų susirgimų užuomazgų. Tačiau endometriozė nėra užkrečiama liga ir neperduodama lytiniu keliu.

Jei moteris nenori vartoti hormoninių preparatų ir operuotis, ar yra kitų medikamentų ir metodų, kaip išgydyti endometriozę?

Deja, specialių vaistų nuo endometriozės nėra, praktikuojamas tik hormoninis gydymas, kadangi liga susijusi būtent su jų sutrikimu.

Simptomai

Simptomai

Galima aptarti keletą pagrindinių endometriozės simptomų, kurie turėtų kiekvieną moterį paskatinti rimčiau pažiūrėti į savo sveikatą.

Pagrindinis rodiklis – mėnesinės. Jei jos sunkios, skausmingos, kraujyje daug krešulių, jau galima įtarti ligos požymius.

Nuolat skaudanti pilvo apačia, o ypač sustiprėjantis skausmas prieš mėnesines ir jų metų, – tai kitas požymis, kad reikia kreiptis į gydytoją. Skausmingas būna tuštinimasis, šlapime pasitaiko kraujo.

Nereikėtų manyti, kad pilvo skausmai reiškia užleistą ligą. Pasitaiko, kad pacientės su labai nedidele endometrioze kenčia didelius skausmus, o kitos moterys su išvešėjusiais endometritų židiniais nejaučia didelio diskomforto.

Labai svarbu, kad endometriozės skausmai nebūtų supainioti su kitų ligų simptomais: kiaušidžių, storosios žarnos uždegimu.

Atėjus mėnesinių metui endometritų židiniai taip pat, kaip ir vidinis gimdos sluoksnis, reaguoja į hormoninius pasikeitimus ir kraujuoja. O kadangi šis kraujas negali pasišalinti iš organizmo, gali kilti patologijų, pavyzdžiui, susiformuoti krauju pripildytos cistos, kurios vieną dieną gali trūkti.

Kartais endometriozė sukelia vidurių užkietėjimą arba priešingai – viduriavimą, tada skauda žarnyną ir simptomai būna panašūs į skrandžio ir žarnyno negalavimus. Neteisingai atlikus tyrimus galima pradėti gydytis visai ne nuo to galo. O kai gydoma ne ta liga, skausmai nepraeina.

Apskritai reikėtų labai rimtai reaguoti į bet kokius menstruacinio ciklo sutrikimus: tepimus prieš ir po mėnesinių, užsitęsusį ar vėluojantį periodą, nereguliarų ciklą.

Skausmingas seksas – dar vienas endometriozės požymis. Skausmą moteris gali jausti per sueitį ar po jos, gali skaudėti dar ir kitą dieną. Retai kuri apie tai prasitaria partneriui, todėl tiesiog iškenčia.

Tačiau kai ateina laikas pastoti, o norimo rezultato nesulaukiama, moteris pradeda ieškoti priežasčių. Medikų teigimu, apie pusė endometrioze sergančių moterų nepastoja. Kai kurios šeimos be reikalo išleidžia krūvas pinigų dirbtiniam apvaisinimui, bet kol moterims neatliekami nuodugnūs sveikatos tyrimai, nevaisingumo priežastis gali ir nepaaiškėti.

Kartais pasitaiko ir mažiau specifinių simptomų: nuolat besilaikanti nedidelė temperatūra, išpūstas pilvas, pykinimas, kraujavimai tarp ciklų.

Diagnozavimas

Diagnozavimas

Paprastai endometriozė diagnozuojama pagal jau minėtus simptomus, įvertinami moters nusiskundimai, per apžiūrą ištiriama makštis, užčiuopiama gimda ir skausmingi  dariniai.

Tikslesnei diagnostikai būtinas ultragarsinis tyrimas, kurio metu galima pamatyti kiaušidžių cistas ir endometriozės židinius gimdos raumenyje. Magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos metu matomas visas mažojo dubens vaizdas. Taip pat reikalinga ir laparoskopija. Tai pagrindinis tyrimas, kurio metu apžiūrimi vidaus organai ir įvertinamas ligos išplitimas. Galima paimti endometriozės židinio gabalėlį ištyrimui.

Be abejo, visada atliekamas specialus kraujo tyrimas.

Moterims rekomenduojama apsilankyti ne pas vieną, o pas kelis gydytojus ir atlikti ne vieną ultragarsinį tyrimą, o išbandyti tai skirtingais ciklo periodais. Teisingas diagnozavimas priklauso ne vien nuo gydytojo kompetencijos, bet, kaip nebūtų keista, ir nuo aparatų, kuriais atliekami tyrimai.

Rizikos grupėms priklauso moterys nuo 30 iki 40 metų, neturėjusios vaikų, taip pat mergaitės, kurioms mėnesinės prasidėjo anksčiau nei 12 metų.

Labai menkai išstudijuotos priežastys, kodėl endometrioze serga merginos iki 20 metų. Deja, bet paauglių ši liga irgi  neaplenkia.

Gydymas

Gydymas

Endometriozė gana lengvai įveikiama medikamentais, tad chirurginis įsikišimas dažniausiai nėra būtinas. Moteris, kuriai per 40 metų, paprastai jau nebegydoma, kadangi klimakso metu nebegaminamas estrogenas ir išvešėję audiniai sunyksta savaime, patologinis procesas baigiasi.

Endometriozės gydymas priklauso nuo to, kiek liga pažengusi, kiek ir kuriose vietose išvešėję darinių židiniai.

Gydant medikamentais pirmiausia skiriami kontraceptiniai vaistai. Kokias tabletes ir kokiomis dozėmis vartoti, nustato gydytojas, atsižvelgęs į šiuo metu esamą pacientės hormonų pusiausvyrą. Todėl savarankiškas gydamasis tikrai nerekomenduojamas, tai gali būti netgi pavojinga. Nes gali visai sujaukti hormonų pusiausvyrą.

Kombinuoti geriamieji kontraceptiniai vaistai – tai preparatai, kurių sudėtyje yra du pagrindiniai moters lytiniai hormonai – estrogenas ir gestagenas. Kai jie tinkamai nustatytomis dozėmis patenka į organizmą, normalizuoja hormonų balansą, ir ligos vystymasis sustoja. Be to, hormoniniai preparatai tuo metu apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo. Medikamentinis endometriozės gydymas galimas ir naudojant progesteroną, jei šio hormono trūksta organizme. Progesteronas stabdo endometritų augimą.

Galimi ir kiti gydymo hormoniniais preparatais metodai, kai ligonei paskiriamos injekcijos. Vaistai sukelia dirbtinį klimaksą ir visiškai sustabdo estrogeno gamybą. Tačiau šis metodas naudojamas retai, nes yra brangesnis.

Kartu su hormoniniu gydymu gydytojas gali paskirti ir priešuždegiminių vaistų, kurie slopina skausmą.

Chirurginės operacijos griebiamasi tik kraštutiniu atveju, kai jau jokie kiti gydymo metodai neefektyvūs. Taip pat operuojama tada, kai endometriozė išsivystė moteriai po klimakso, nes šiuo atveju ligos priežastis gali būti ne dėl hormoninio sutrikimo.

Moterims gali būti atliekama laparoskopinė operacija, kurios metu pašalinamos endometrioidinės cistos,  susiformavusios ant kiaušidžių, gimdos kaklelio ir kitų gimdos priedų. Taip pat šiuo būdu gali būti pašalinamos endometriozės sąaugos, atsiradusios kitose vidinėse dubens vietose. Laparoskopija laikoma labai pažangiu endometriozės diagnozavimo ir gydymo metodu, nes invazija į organizmą nedidelė, pjūviai maži, operacija neskausminga, nes naudojama nejautra. Jei operacija pavyksta sklandžiai ir nekyla komplikacijų, pacientė jau kitą dieną gali vykti į namus.

Po laparoskopinės operacijos, jei moteris neplanuoja nėštumo, gali būti skiriamas hormoninis gydymas. Jei moteris planuoja susilaukti vaikelio, rekomenduojama pastoti nedelsiant. Paprastai tai nebūna sunku, nes endometriozė nesukelia nevaisingumo.

Liaudies medicina

Liaudies medicina

Senovėje visas moteriškas ligas gydė ne tik medetkų žiedų arbatomis, bet ir agurkų lapų galiukų (ploni ūseliai) nuoviru. Reikia 2 šaukštus smulkintų ūsų užpilti 2 stiklinėmis vandens ir virti 5 min. ant labai silpnos ugnies. Vartoti po 1 valgomąjį šaukštą kas dvi valandas. Vaistažolių galima pasirinkti vasarą ir susidžiovinti.

Tinka bičių produktai. Reikia 150 gramų pikio užpilti 70 proc. spiritu, laikyti vėsioje, tamsioje vietoje 14 dienų, vis pajudinti. Paskui gerti kasdien po 20 lašų.

Galimas ir kitoks nuoviras. Reikia 1 valgomąjį šaukštą putino žiedų užpilti 250 ml vandens, tą indą įstatyti į didesnį indą su vandeniu ir virti 10 minučių. Kai nusistovės, nusunkti ir vartoti po 3 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną. Gerti visą mėnesį.

Dar galima paimti 1 arbatinį šaukštelį susmulkintos ievos žievės ir užpilti stikline vandens, užvirti, perkošti ir per dieną išgerti.

Kai kas vartoja baltojo amalo lapus. Reikia 40 gr. užpilti 1 litru karšto vandens, palaikyti 10 min., perkošti ir gurkšnoti visą dieną.

Baltažiedė notrelė būtina kiekvienos moters vaistinėje. Šią vaistažolę galima gerti kaip arbatą. Vienai stiklinei užteks  žiupsnio žiedų. Per dieną reikia išgerti 2 stiklines.

Jei endometriozė išsivystė ant gimdos kaklelio, galima naudoti tamponus: nakčiai įdėti, o ryte išimti. Tiesa, naudoti ne iš parduotuvės pirktus, o pasidaryti pačioms iš marlės. Tą tamponą reikėtų išmirkyti alijošiaus (aloe) sultyse.

Komplikacijos

Komplikacijos

Turbūt labiausiai skaudi endometriozės pasekmė – nevaisingumas. Daugiau nei pusė endometrioze sergančių moterų negali pastoti, nes dėl hormoninio sutrikimo jų menstruacinis ciklas yra netvarkingas. Dėl pilvo ertmės uždegiminių procesų deformuojasi gimdos kaklelis, todėl apsunkinamas kiaušialąstės apvaisinimas, endometritai neleidžia apvaisintai kiaušialąstei įsitvirtinti gimdoje. Šiuo atveju normalus nėštumas neįmanomas ar net pavojingas.

Kadangi dėl endometritų kraujavimo moteris netenka daug kraujo, jai išsivysto anemija, galimi neurologiniai sutrikimai. Ligonė jaučiasi išsekusi, jai svaigsta ir skauda galvą, galimi kvėpavimo sutrikimai, dusulys.

Pati baisiausia endometriozės pasekmė – endometritų audinio išsivystymas į piktybinį auglį.

Profilaktika

Profilaktika

Endometriozės riziką galima sumažinti vengiant kasdienio streso, reikia leisti sau atsipalaiduoti ir pailsėti. Būtina bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą. Nes tik taip galima laiku pastebėti ligą. Visoms moterims ji progresuoja skirtingai – būna ir taip, kad per pusmetį gali užaugti ir labai didelė endometrioma, o moteris nejaus jokių simptomų. Apskritai bet kokius ginekologinius negalavimus reikia gydyti laiku ir neatidėlioti vizitų pas ginekologą.

Labai svarbu palaikyti normalų kūno svorį, bet jokiu būdu nenualinti savęs dietomis. Valgyti reikia visavertį subalansuotą maistą, daugiau vartoti vaisių ir daržovių. Reikia rasti laiko kasdien pasportuoti, prasimankštinti.

Rekomenduojama sumažinti kavos ir stiprios arbatos puodelių skaičių per dieną, užtektų vieno ar dviejų.  Atsisakyti gazuotų gėrimų.

Labai svarbu laikytis elementarios higienos menstruacijų metu, tuo metu neturėti lytinių santykių, stengtis apsieiti be tamponų, o naudoti įklotus, vengti didelio fizinio krūvio, tuo metu nesportuoti, ypač nepatartina kelti kojas į viršų gulint ant nugaros.


Pasidalink su draugais!