Eustoma

Eustoma (Eustoma) – gensioninių (Gentianaceae) šeimos vienmetis augalas. Ši gėlė kilusi iš Pietų Amerikos. Eustomos nėra reiklios ir labai kaprizingos, todėl jos auginamos namuose, balkonuose ar soduose. Šias nuostabiai žydinčias gėles labai vertina ir mėgsta floristai, nes jos ne tik puikiai atrodo, bet ir žydi iki 7 – 8 savaičių, o pamerktos gali išsilaikyti net iki dviejų savaičių. Augalas pražysta po 5 – 6 mėn. nuo sėjos, tad pasiskaičiavus eustomas galima užsiauginti konkrečiai šventei. Jos pasižymi nuostabaus grožio baltais, rausvais, violetiniais 6 – 7 cm skersmens žiedais ir vaškiniais, žaliais lapais. Augalas užauga iki 60 cm aukščio.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Iš kur kilusios eustomos?

Šiuos nuostabios išvaizdos gėlės kilusios iš Pietų Amerikos.

Kiek yra eustomos rūšių?

Yra žinomos trys eustomų rūšys. Paprastai auginamos tik dvi iš jų.

Ar dažnai reikia laistyti eustomas?

Eustomoms palankiau sausra nei per didelė drėgmė, todėl labai dažnai jų lieti tikrai nereikia.

Ar eustomos tręšiamos?

Po eustomų pasodinimo praėjus šešioms savaitėms jas jau galima tręšti trąšomis kuriose yra kalio arba kalcio.

Kaip dauginama eustoma?

Ši gėlė dauginama sėklomis.

Kokia dirva labiausiai tinka eustomų auginimui?

Eustomos nėra labai reiklios dirvožemiui. Kambarinėms eustomoms tinka žemių mišinys pritaikytas specialiai kambariniams augalams.

Rūšys

Rūšys

Išskiriamos tik trys eustomų rūšys, o paprastai auginamos dvi jos rūšys:
• Stambiažiedė eustoma (Eustoma grandiflorum) – ši rūšis puikiai tinka sodinti atvirame lauke. Yra trys pagrindinės šios rūšies veislės – tai Amethist White (žydinti baltais žiedais), Amethist Pink (žydinti rožiniais žiedais, įprastai žiedo vidurys būna kiek tamsesnis) ir Amethis Bleue (žydinti violetinio atspalvio žiedais).
• Eustoma Ruselianus (Eustoma russellianum) – ši rūšis gali būti auginama vazonėliuose, namuose. Savo išvaizda ji beveik nesiskiria nuo Stambiažiedės eustomos, užauga tik kiek žemesnė už pastarąją.
• Smulkiažiedė eustoma (Eustoma exaltatum) – ši rūšis auginimui pasirenkama labai retai. Žydi smulkiais ir ne tokiais išvaizdžiais žiedais.

Priežiūra

Priežiūra

Sodinimas

Eustomos nėra labai reiklios dirvožemiui, tiesiog reikia žinoti kelias pagrindines taisykles, kurių dėka užauginsite sveiką ir gražią gėlę. Jei nusprendėte augalą auginti vazonėlyje, namuose, tuomet tinkamiausias žemių mišinys pritaikytas specialiai kambariniams augalams. Sodinant ar persodinant reikia saugoti augalo šaknis, nes jos labai lengvai pažeidžiamos. Auginant eustomas lauke, reikėtų, kad dirvožemis būtų pralaidus vandeniui ir orui. Šių gėlių negalima sodinti į molingą dirvožemį, nes tokioje dirvoje gėlė ims vysti ir neprigis. Auginant sode ar šiltnamyje labai svarbu nesusodinti gėlių per arti viena kitos, atstumas turi būti maždaug 10 – 15 cm .

Tręšimas

Šias gėles rekomenduojama tręšti praėjus bent šešioms savaitėms po pasodinimo. Eustomas reikia tręšti kartą į savaitę, joms reikia kalcio, tad geriausia pasirinkti mineralines trąšas kuriose yra bent 0,2% kalio arba kalcio tirpalo. Svarbu, kad trąšose nebūtų druskų, šios gėlės labai jautrios didelei druskų koncentracijai.

Laistymas

Eustomas laistyti reikia labai saikingai. Sausa žemė joms palankesnė nei perlieta, drėgna. Daugiau drėgmės joms reikia tik pirmą mėnesį po pasodinimo, daugiau ji laistoma tik tada kai žemė tampa sausa. Svarbu, kad eustoma, kuri auginama vazone, jo dugne turėtų skylutę pro kurią galėtų nutekėti vandens perteklius, jokiu būdu vandens negalima palikti stovėti padėkle, jį reikia išpilti iškarto. Jei ši gėlė auginama šiltnamyje, jame oro drėgmė turi būti ne didesnė kaip 70 procentų.

Vieta

Tik pasodintoms eustomoms reikalinga 22 laipsnių šiluma, tad pravartu jas uždengti plėvele arba stiklu, tik reikia nepamiršti sėjinukų vėdinti. Tiesa reikėtų žinoti, kad net ir jau užaugusiam augalui skersvėjis yra pavojingas. Renkantis vietą lauke, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį ar toje vietoje, kurioje žadate ją sodinti, nekrinta tiesioginiai saulės spinduliai, ar netraukia skersvėjis. Gėlė labai mėgsta šviesą, jai reikia daug saulės šviesos, žiemos metu reikėtų net dirbtinio apšvietimo. Auginant eustomą namuose jos nereikėtų statyti ant palangių virš radiatorių ar ten kur krinta tiesioginiai saulės spinduliai. Kuo augalas gaus daugiau šviesos, tuo geriau jis augs ir žydės. Maksimali temperatūra šiam augalui neturi viršyti 25 laipsnių, bet augalas negali būti auginamas mažesnėje nei 13 laipsnių temperatūroje. Optimaliausia temperatūra turi siekti 18 – 20 laipsnių šilumos.

Gydymas

Gydymas

Ligos

Eustomas neretai užpuola ligos, kurios atsiranda nuo netinkamos priežiūros. Norint išvengti augalui būdingų ligų, jį reikėtų auginti ir prižiūrėti pagal rekomendacijas.

Dažniausiai pasitaikančios eustomų ligos:

  • Apatinių lapų puvimas – pastebėjus, kad augalui ima pūti apatiniai lapai galima įtarti jog jis buvo perlaistytas ir auginamas per žemoje temperatūroje. Norint to išvengti reikėtų augalą lieti saikingai, nepalikti stovinčio vandens padėkle ir išnešti gėlę į šiltesnę aplinką, kur temperatūra siekia bent 18 – 19 laipsnių šilumos.
  • Augalų ištįsimas, stiebo išlinkimas – pastebėjus, kad augalas nebekrauna pumpurų, yra per daug ištįsęs arba stiebas pradeda linkti, galima įtarti jog šiam augalui yra per aukšta vietos temperatūra. Norint to išvengti nelaikykite augalų arti radiatorių, ar ant palangės virš jų. Tik pastebėjus, kad eustoma ima tįsti reikėtų pakeisti jos vietą.
  • Nekraunami žiedpumpuriai – jei pastebite, kad augalas vis nesukrauna naujų pumpurų galima įtarti jog jis laikomas per šaltoje aplinkoje. Pastebėjus tokią bėdą augalas turi būti perneštas į šiltesnę aplinką, kur optimali temperatūra siekia 18 – 20 laipsnių šilumą.
  • Šaknų puvimas – pastebėjus, kad pradėjo pūti augalo šaknys reikėtų atkreipti dėmesį ar buvo laikomasi laistymo rekomendacijų. Taip nutinka tuomet, kai augalas laistomas nesaikingai ar yra paliekamas vanduo jo padėkle. Norint išvengti šios ligos augalą liekite tik tuomet kai žemė tampa sausa. Norint išvengti šaknų puvimo gėlė gali būti profilaktiškai nupurkšta fungicidais.
Dauginimas

Dauginimas

Yra tik vienas palankus eustomų dauginimo būdas:

Dauginimas sėklomis

Eustomų sėklos labai smulkios, tad jų nereikia užkasti ar užberti žemėmis. Sėklas gražiai išdėliojamos vazonėlyje ar dėžėje ant tinkamo augalams žemės mišinio ir apipurškiamos vandeniu. Lieti vandens nepatartina, nes taip nuplausite sėklas, geriausia būtų sėjinukus apipurkšti kambario temperatūros vandeniu. Paprastai sėklos sudygsta per 15 – 20 dienų. Nenustebkite, kad tik išdygę daigeliai auga labai lėtai, tai visiškai normalu šiems augalams, pradžioje jie auga labai lėtai. Pikuoti augalą galima tuomet, kai daigai turi jau po du tikruosius lapus, praėjus keturioms savaitėms. Tuomet galima augalą persodinti į kiek erdvesnį vazonėlį su tinkamu dirvožemiu. Jei eustomas norite auginti lauke, sode ar šiltnamyje reikėtų žinoti, kad daigą į lysvę galima persodinti tik tuomet, kai augalas turi jau tris tikruosius lapelius, maždaug po aštuonių savaičių nuo pasėjimo. Kai persodintos gėlės prigyja galima trumpinti viršūnėles, jos trumpinamos virš trijų poros lapų.

Skynimas

Skynimas

Ši gėlė dažnai auginama ir naudojama floristikoje, todėl labai svarbu žinoti kelias taisykles, kurių dėka nuskintos gėlės laikysis ilgiau:

  1. Eustoma gali būti skinama tik tuomet kai žiedyne pilnai pražysta pirmasis žiedas, o vienas žiedo pumpuras jau būna nusispalvinęs atitinkama spalva.
  2. Norint, kad žiedai ilgiau laikytųsi ir nevystų, juos patartina laikyti esant 2 – 5 laipsnių šilumai aplinkoje. Tuomet žiedai išsilaikys net 10 – 17 dienų. Jei nuskintos gėles laikomos žemoje temperatūroje, jos puikiai išsilaikys nepamerktos.
  3. Nuskintų eustomų kotelius reikėtų nukirpti įstrižai.

Pasidalink su draugais!