Fikusas arba Fikas – tai šilkmedžių šeimos augalas, kuris turi labai daug rūšių. Lotyniškas šio augalo pavadinimas – Ficus. Ši gėlė auga tropiniuose kraštuose, jos rūšių skaičiuojama per 1000. Namuose Fikusas auginamas gana dažnai, nes labai daug rūšių yra tinkamos auginti namų sąlygomis, todėl net ir pats išrankiausias augalų augintojas gali rasti sau tinkamą fikuso rūšį. Šie puikūs augalai yra nelepūs, puikiai prisitaikantys prie įvairių sąlygų, todėl jos auginti gana lengva ir nesudėtinga. Jei rūpinsitės šiuo augalu tinkamai, jis jus džiugins savo vešlia lapija. Šiame straipsnyje rasite fikuso auginimo pagrindines ir svarbiausias taisykles, kurių laikantis džiaugsitės sveiku ir gražiu augalu.
Kiek yra žinoma fikuso rūšių?
Šio augalo rūšių yra skaičiuojama net apie 1000. Labai daug rūšių galima auginti namų sąlygomis.
Ar šis augalas labai reiklus?
Fikusas nėra labai lepus augalas, tačiau labai svarbu fiką saikingai laistyti ir laikyti šviesioje patalpoje.
Ar fikusą reikia tręšti?
Norint, kad augalas sėkmingai žaliuotu jį reikėtų tręšti. Šiltuoju metų laiku fikusai tręšiami dažniau, rudenį kiek rečiau, o žiemos metu jo tręšti nebereikėtų.
Kokia šio augalo nauda?
Fikusas puikiai valo orą. Jį patartina laikyti kambariuose, kuriuose miegama.
Ar fikusas nuodingas?
Šis augalas gali būti kenksmingas tik žmonėms, kurie yra alergiški lateksui.
Fikuso yra apie 1000 rūšių. Visų jų priežiūra gana panaši, kiek skiriasi išvaizda, lapų dydis, spalva. Nemaža dalis rūšių yra puikiai tinkamos augti namų sąlygomis. Čia rasite išvardintas populiariausias fikuso rūšis, kurios auginamos namuose:
Tinkama šio augalo dirva yra purus substratas su humusu. Labai puikiai tinka ir universali, kambariniams augalams skirta žemė. Sodiname į vis didesnį vazoną, kad būtų pakankamai vietos augalo šaknims. Persodinus suaugusius fikusus į vazoną, reikėtų pridėti kaulų miltų, taip augalas greičiau adaptuosis naujame vazone ir žemėse. Šias gėles reikėtų persodinti ne dažniau kaip kas du metus. Kai fikusas suauga ir tampa gana didelis, jo persodinti nebereikia, galima pakeisti tik viršutinį žemių sluoksnį. Geriausias laikas šių augalų persodinimui yra pavasaris.
Aktyviuoju augimo laikotarpiu augalus reikėtų tręšti kartą per savaitę. Vasaros metu tręšti užtenka kartą per dvi savaites. Visuomet prieš tręšiant reikėtų nepamiršti fikusą gausiai palieti. Atėjus rudens laikotarpiui tręšimo dažnis dar labiau sumažinimas, rudenį augalą užtenka tręšti vos kartą per mėnesį. Žiemos metu tręšti visai nebereikia. Ką tik persodinto augalo taip pat nereikėtų tręšti bent pusantro mėnesio. Fikusams labiausiai tinka mineralinių trąšų mišinys. Šiuo mišiniu reikėtų tręšti tokiomis dozėmis, kurios nurodytos ant trąšų pakuotės.
Labai svarbu fikusą laistyti saikingai, kadangi jiems nepatinka nei per sausa, nei per drėgna žemė. Geriausia laistyti tuomet, kai viršutinis žemės sluoksnis tampa sausas. Vasaros metu ši gėlė laistoma porą kartų per savaitę, šaltuoju metų laiku labai svarbu augalo neperlieti, laistymas gali būti dar retesnis, svarbu stebėti augalo žemių viršutinį sluoksnį, pastebėjus, kad jis tampa sausas reikėtų palieti saikingai. Tinkamiausias kambario temperatūros vanduo, lieti reikėtų aplink stiebą, vandens nepilti ant lapų, lapus reikėtų nuvalyti drėgna, švaria kempine. Labai svarbu nepalikti stovinčio vandens augalo lėkštėje. Pastovi drėgmė fikusams kenkia.
Fikusui reikalinga šviesi patalpa, tikėtina, kad tamsiame kambaryje šis augalas pradės nykti. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad šiltuoju metų laiku tiesioginiai saulės spinduliai šiems augalams gali būti pražūtingi. Jei fikusas laikomas šiltame ir sausame kambaryje, jo lapus reikėtų apipurkšti vandeniu, tai reikėtų daryti nedažnai, kartą kas dvi savaites. Geriausiai gėlė jaučiasi vėsioje, sausoje patalpoje, kurioje daug išskaidytos saulės šviesos. Per didelis aplinkos karštis taip pat augalo sėkmingam augimui nėra palankus. Labai svarbu fikusus apsaugoti nuo skersvėjų ir palaikyti optimalią kambario temperatūrą, jei temperatūra mažesnė nei 14 laipsnių augalas gali pradėti vysti.
Šis augalas nėra labai lepus ligoms, tačiau netinkamai prižiūrint fiką gali pradėti kamuoti ligos. Štai keletas pagrindinių ligų, kurios užpuola šią žalialapę gėlę:
Yra vos keli fikuso dauginimo būdai, nes auginamas kambariuose ar šiltnamiuose augalas sėklų nesubrandina. Įprastai yra dauginamas vegetatyviniu būdu:
Šie auginiai yra paruošiami iš ūglių viršūnių. Nuskynus ar nupjovus auginį reikėtų įsodinti į smėlio ar durpių mišinį, gausiai palieti ir laikyti augalą 25-28 laipsnių temperatūroje. Įsišaknyti fikusas turėtų per 5-6 savaites.
Norint dauginti stiebo auginiais svarbiausia supjaustyti stiebą taip, kad kiekvienoje supjaustytoje stiebo dalyje būtų bent po vieną lapą. Tokius auginius taip pat geriausia sodinti į smėlio ar durpių mišinį, gausiau palieti ir laikyti šiltoje patalpoje. Tokie auginiai įsišaknija per 4-5savaites.
Fikusą labai pravartu auginti namuose, ypač tuose kambariuose, kuriuose miegama, nes šis augalas puikiai valo namų orą. Įdomu tai, kad sugerdamas visus nešvarumus tvyrančius ore fikusas tarsi jais pasimaitina.
Paprastai fikas nėra nuodingas augalas, bet dėmesingesniems reikėtų būti žmonėms, kurie yra alergiški lateksui, augalo sultyse yra apie 30 proc. latekso.