Frezija (lot. Freesia) iš Pietų Amerikos kilusi gėlė, kuri priklauso vilkdalgių šeimos augalų grupei. Tai svogūninis, daugiametis augalas, kuris žiemos metu užaugina labai kvapnius žiedus. Žiedų kvapas primena pakalnutes. Viso yra skaičiuojama apie 20 frezijos rūšių. Namuose auginama hibridinė frezijos rūšis. Iš esmės visos rūšys turi labai daug panašumų: augina aukštą žiedkotį, žiedai skleidžia subtilų kvapą, o jų forma primena piltuvėlį. Na, o nuo rūšies priklauso augalo žiedų spalva, aukštis, lapų forma. Ši gėlė gali pražysti visų vaivorykštės spalvų žiedais. Būtent dėl savo spalvų įvairovės ir nuostabaus kvapo, žiedai yra labai vertinami ne tik kaip sodo puošmena, bet ir plačiai naudojami floristikoje.
Frezijos auginamos šiltnamyje, sode arba namuose. Jos yra nelepios ir lengvai prisitaikančios prie atšiauresnio klimato, tačiau nužydėjus reikia nepamiršti iškasti svogūnėlių iš žemės ir juos laikyti tinkamomis sąlygomis.
Kokios frezijos rūšys?
Yra trys pagrindinės frezijos rūšys: Freesia Armstrong, Fressia Krekinguota, Fressia hybrid. Namų sąlygomis dažniausiai auginamos hibridinės frezijos rūšys.
Kaip sodinti freziją?
Pirmiausia frezijai reikia išrinkti tinkamą vietą sodinimui, jai reikia labai daug šviesos, bet ant jos neturėtų kristi tiesioginiai saulės spinduliai. Augalas sodinamas 2 – 4 centimetrų gylyje, į jiems tinkamą dirvą.
Kaip tręšti freziją?
Frezija tręšiama vieną kartą per dvi savaites, augimo, žydėjimo ir pumpurų krovimo metu. Tręšiama žydinčių augalų trąšomis.
Kaip laistyti freziją?
Frezija nemėgsta daug drėgmės, todėl ją reikėtų lieti labai saikingai. Jai reikalingas vidutinis, bet pastovus laistymas.
Kokios geriausios sąlygos frezijai?
Frezija mėgsta daug saulės šviesos, tik reikėtų ją apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Optimali oro temperatūra turėtų siekti 20 – 25 laipsnius šilumos.
Kaip dauginti freziją?
Yra du frezijos dauginio būdai: sėklomis ir svogūnėliais.
Kaip laikyti frezijos gumbasvogūnius?
Gumbasvogūnius reikėtų laikyti šiltai, maždaug 13 – 15 laipsnių temperatūroje apie 4 mėnesius.
Kada galima skinti frezijos žiedus?
Frezijos žiedai skinami tada kai apatinis žiedas įgauna atitinkamą veislei spalvą ir tuomet kai žiedkotis tampa tvirtas.
Viso yra žinoma apie 20 frezijos rūšių. Labiausiai paplitusios ir populiariausios yra trys šio augalo rūšys, o namų sąlygomis yra auginamos hibridinės jos rūšys.
Išauga iki 50 – 60 cm aukščio, užaugina ilgą žiedkotį ant kurio pražysta nuostabaus grožio ir kvapo žiedai. Pasižymi savo spalvingais žiedais, jie būna įvairių spalvų: balti, geltoni, raudoni, violetiniai, mėlyni. Rekomenduojama šios gėlės žiedkotį pririšti prie atramos, kad nenulinktų ir nebūtų pažeistas žiedynas.
Hibridinė rūšis turi tris pagrindines veisles:
Trys pagrindinės frezijos rūšys kurios auginamos soduose ar šiltnamiuose:
Įsigijus freziją, kurią planuojama sodinti lauke, pirmiausia reikėtų išrinkti jai palankią vietą, kad nekristų tiesioginiai saulės spinduliai. Geriausia sodinti šviesioje vietoje, kurią dengia švelnus pavėsis. Taip pat svarbu, augalui auginamam tiek sode, tiek šiltnamyje, tiek namuose, parinkti tinkamą dirvožemį. Ši gėlė nemėgsta rūgščios dirvos, todėl ją būtina nukalkinti. Reikalingas geras drenažas, geriausia būtų naudoti upių smėlį. Tinkamiausias laikas sodinti frezijas yra balandžio vidurys, gegužės pradžia. Sodinti jas reikia į žemės mišinį, kurį sudaro durpės, humusas, kompostas, 2 – 4 cm gylyje. Sodinant šiltnamyje ar sode tarp kitų gėlynų, ant viršaus užpilama vietinė dirva. Auginant frezijas lauke ar šiltnamyje svarbu palikti pakankamai vietos augalui, ypač toms rūšims, kurios užaugina platesnius lapus. Norint auginti gėlę namuose reikia parinkti tinkamo dydžio vazoną. Jo skersmuo turėtų siekti 12 centimetrų. Į vieną vazoną galima įsodinti po 10 – 12 svogūnėlių.
Norint išlaikyti augalo dekoratyviškumą ar paskatinti augimą, gėlę reikia tręšti. Geriausia ją tręšti žydėjimo metu, taip pat tręšti galima ir augimo, bei pumpurų krovimo laikotarpiu. Frezija tręšiama žydinčių augalų trąšomis, vieną kartą kas dvi savaites.
Ši gėlė labai nemėgsta didelės drėgmės, ji geriau pakelia sausrą nei per didelę drėgmę, būtent todėl labai svarbu ją laistyti saikingai, nes kitu atveju gali supūti gėlės svogūnėlis. Gausiau ji laistoma tik žydėjimo laikotarpiu. Svogūnėlių dygimo metu ji laistoma daug rečiau. Jokiu būdu negalima palikti stovinčio vandens augalo padėkle, susikaupusį vandenį būtina kuo greičiau išpilti. Frezijai reikalingas vidutinis, bet pastovus laistymas. Taip pat vieną kartą dienoje, šiltuoju metų laiku, galima lapus nupurkšti kambario temperatūros vandeniu. Purkšti reikėtų antroje dienos pusėje, bet iki nusileidžiant saulei lapai turėtų jau būti sausi.
Kaip ir dauguma gėlių, frezija mėgstą šviesią vietą, bet tiesioginiai saulės spinduliai augalui gali pakenkti. Todėl geriausia gėlę sodinti arba laikyti šviesiausioje vietoje, ant kurios nekrenta tiesioginiai saulės spinduliai. Auginant frezija namuose galima vis pernešti augalą į šviesiausią namų vietą, kad prailginti dieną. Ją prailginti galima ir dirbtiniu apšvietimu. Auginant šiltnamyje, taip pat rekomenduojama turėti dirbtinį apšvietimą, kad tokiu būdu būtų prailginama dienos šviesa.
Vegetacijos laikotarpiu gėlei reikalinga didesnė šiluma, aplinkoje turėtų būti 20 – 25 laipsniai šilumos. Nužydėjusį augalą reikia laikyti šiltoje ir sausoje vietoje. Praėjus 2 – 3 mėnesiams, kai nuvysta lapai, frezijos svogūnėlius reikia iškasti ir iki kito pasodinimo laikyti maždaug 15 laipsnių šilumoje. Būtent frezijos svogūnėlių nepatartina laikyti šaltoje aplinkoje.
Frezija nėra labai ūmi ligoms, bet kartais augalą užklumpa ligos dėl netinkamos priežiūros. Norint išvengti tam tikrų ligų, rekomenduojama profilaktiškai augalą nupurkšti mažomis fungicidų, insekticidų dozėmis.
Nuo per didelės drėgmės ar vandens pertekliaus gali pradėti pūti frezijos stiebas arba svogūnėlis. Taip gali nutikti ir dėl nuolat stovinčio vandens gėlės padėkle. Norint išvengti puvinių reikėtų saikingai ir reguliariai laistyti freziją, išpilti vandenį užsilikusį padėkle.
Infekcinę nekrozę gali sukelti grybai ir bakterijos. Neinfekcinė nekrozė augalus užklumpa dėl prastų sąlygų: per aukšta arba per žema temperatūra, per sausa arba per drėgna žemė. Ši liga pirmiausiai pastebima ant augalo lapų, ant jų atsiranda balkšvos dėmelės, lapai ima vysti, paskui pradeda vysti ir žiedai. Pastebėjus ir atpažinus šią ligą reikia iškasti visą augalo krūmelį ir sudeginti, kad infekcija neplistų.
Ant apatinių augalo lapų atsiranda gelsvos dėmelės, lapai ima gelsti ir džiūti. Augalui smarkiai įsisirgus ant jo pradeda rastis voratinkliai su vos įžiūrimais kenkėjais. Pastebėjus pažeistus lapus, reikia kuo skubiau juos pašalinti, o augalą nupurkšti fungicidais.
Pastebimos išryškėjusios augalo lapų gyslos, kiek vėliau jie pradeda gesti, džiūti ir vysti. Šią ligą sukelia dirvos grybas. Pastebėjus ligos požymius reikia pažeistus lapus nupjauti, o augalą išpurkšti fungicidais.
Yra du frezijos dauginimo būdai:
Dauginant sėklomis reikėtų apsišarvuoti kantrybę, nes tai kiek ilgiau trunkantis dauginimo būdas. Sėklos sodinamos kovo – balandžio mėnesiais. Sėti reikia į purią, durpinę žemę. Taip pat frezijos sėkloms labai tinkama smėlinga žemė. Pasėjus kovo ar balandžio mėnesį, augalo žiedų sulauksite rudenį. Pasodintos sėklos į tinkamą dirva sudygsta maždaug po 10 – 15 dienų. Kai daigeliai jau turi po vieną ar du lapelius juos galima persodinti į 15 centimetrų gylio dėžę daigais. Sodinti rekomenduojama į lapinę, kompostinę ir smėlio mišinio dirvą.
Pavasario viduryje rekomenduojama sodinti frezijos vaikus – svogūnėlius. Svogūnėlius reikia sodinti į smėlingos, lapinės ir velėninės žemės mišinį. Labai svarbu, kad iškasti svogūnėliai būtų laikomi tinkamomis sąlygomis, tuomet jie greitai sudygsta ir džiugina gražiais žiedais. Svogūnėlius galima sodinti ištisus metus, jei augalui pakanka šviesios jis dauginasi gana greitai. Svogūnėliai turėtų būti sodinami į 14 centimetrų skersmens vazonėlius, į vieną vazonėlį galima pasodinti iki 10 svogūnėlių.
Teigiama, kad frezijos užaugintos iš svogūnėlių nėra tokios gražios, kaip užaugintos iš sėklų.
Gumbasvogūniai – tai frezijų vegetatyvinis dauginimosi organas. Jų forma dažniausiai priklauso nuo frezijos veislės ir amžiaus. Peržydėjus frezijoms, būtina iškasti jų gumbasvogūnius ir laikyti tinkamomis sąlygomis jei norima, kad augalas ir kitą sezoną džiugintų mus savo žiedų įvairove. Svarbiausia svogūnėlius ramybės laikotarpiu laikyti šiltoje, sausoje vietoje. Jokiu būdu gumbasvogūnių nerekomenduojama laikyti šaldytuve ar rūsyje. Norint, kad augalas gerai augtų ir žydėtų svarbiausia svogūnėlius laikyti maždaug 13 – 15 laipsnių temperatūroje. Tačiau jų nereikėtų laikyti aukštoje temperatūroje ilgiau kaip 4 mėnesius, nes tuomet svogūnėlis išeikvoja sukauptas maisto medžiagas ir smarkiai sumažėja. Jei norima išlaikyti nepasodintus gumbasvogūnius ilgiau, juos galima laikyti šaldytuve, bet iki sodinimo būtina juos patalpinti 28 laipsnių šilumoje apie 3 – 4 mėnesius ir tik tuomet sodinti.
Frezijos žiedus galima skinti ir tinkamomis sąlygomis laikyti pamerktus. Šiuos žiedus galima skinti tuomet, kai jau ir apatinis žiedas įgauna jam būdingą spalvą. Jei žiedkočiai dar nelabai tvirti reikėtų kiek palūkėti. Jei žiedai nuskinami per anksti, blogai laikosi pamerkti vandenyje. Žiedus rekomenduojama skinti saulėtomis dienomis. Jokiu būdu negalima skinti augalo lapų.
Šiltoje patalpoje, nuskintos ir pamerktos frezijos išsilaiko apie savaite, norint, kad žiedai džiugintu dvi savaites, juos reikėtų laikyti kiek vėsesnėje patalpoje.