Gardenija

Gardenija augalas priklausantis Marenovų šeimai. Ši gėlė yra kilusi iš drėgnųjų Azijos miškų. Tai itin reikli, lepi ir daug priežiūros reikalaujanti kambarinė gėlė. Šiandien yra suskaičiuota apie 250 šios gėlės rūšių. Įprastai gardenija yra visžalis krūmas, bet kai kurios rūšys gali pasiekti ir medžio dydį.

Dažniausiai namuose auginama gardenijos rūšis – Gardenia jasminoides. Ši rūšis auga keru, augalas keri savo grožiu – tiek lapai, kurie net panašūs į vaškinius, blizgūs, tiek balti ir labai kvapnūs žiedai. Ši gardenija gali išaugti per 1 metrą aukščio. Žydi nuo liepos iki spalio mėnesių, norint turėti gražią, žydinčia gardenija, reikalinga ypatinga jos priežiūra.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokios gardenijos rūšys?

Veitchii gardenia, Grandiflora gardenia, Makino arba Radicans gardenia, Kleim, Hardy gardenia, Variegata gardenia, Fortuniana gardenia, Flore Pleno gardenija, Jasminoides gardenija.

Kaip sodinti gardenija?

Tik nusipirkus šią gėlę rekomenduojama ją persodinti, nes parduotuvėje gardenijos būna įsodintos į durpines žemes, kurios būtent gardenijoms netinka, tad reikėtų pasirūpinti persodinimu.

Kaip tręšti gardenija?

Norint turėti sveiką ir gražų augalą, dirvožemyje turi būti pakankamai maistinių medžiagų. Nuo kovo iki rugpjūčio mėnesių rekomenduojama gardeniją tręšti po truputį, saikingai.

Kaip laistyti gardenija?

Kadangi ši gėlė kilusi iš tropinio klimato, todėl labai mėgsta drėgmę ir šilumą. Norint palaikyti drėgmę, būtent šiltuoju sezonu, reikėtų gardenijos lapus purkšti vandeniu, bet to nerekomenduojama daryti pražydus augalo žiedams.

Geriausios sąlygos gardenijai?

Gardenija labai mėgsta pastovią temperatūra. Vasaros laikotarpyje geriausiai gardenija jaučiasi, kai aplinkoje tvyro 21 – 24 laipsniai šilumos diena, o naktį temperatūra turėtų siekti 15 – 18 laipsnių šilumos.

Kaip dauginti gardenija?

Gardenija dauginama pavasarį ir vasarą, ūgliais, stiebo dauginiais.

Gardenijos genėjimas?

Norint sukurti gražų gardenijos krūmą, augalui reikalingas genėjimas. Tinkamas genėjimo laikotarpis yra iškart po augalo žydėjimo arba prieš sodinimą.

Gardenijos rūšys

Gardenijos rūšys

Dažniausiai auginamos šios gardenijos rūšys:

  • Veitchii gardenia – šios rūšies gardenija žydi žiemą
  • Grandiflora gardenia – žydi pavasarį
  • Makino arba Radicans gardenia – šių gardenijų žiedai pasižymi ypatingu kvapnumu
  • Kleim Hardy gardenia – miniatiūrinio dydžio, iš šios rūšies galima formuoti bonsai medelius, lapai pasižymi savo ryškia spalva ir vaško efektu
  • Variegata gardenia – išsiskiria žiedų dydžiu ir lapais, kurie yra margi, su geltonomis dėmelėmis
  • Fortuniana gardenia – žiedų dydis primena kamelijos žiedą
  • Flore Pleno gardenija – dideli, dvigubi žiedai, lapai sodriai žalios spalvos
  • Jasminoides gardenija – populiariausia rūšis, žydi nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pabaigos. Žydi dideliais, baltais, smarkiai kvepiančiais žiedais
Gardenijos priežiūra

Gardenijos priežiūra

Sodinimas

Tik nusipirkus šią gėlę rekomenduojama ją persodinti, nes parduotuvėje gardenijos būna įsodintos į durpines žemes, kurios būtent gardenijoms netinka, tad reikėtų pasirūpinti persodinimu.

Persodinant augalą reikia naudoti rododendrinį mišinį, o ne kalkinį, nes jos mėgsta lengvai rūgštingą žemę. Tuo pačiu svarbu, kad gruntas gerai sulaikytų drėgmę, todėl reikia rinktis grunto mišinį, kuris subalansuotas azalijoms ir rododendrams. Šio mišinio sudėtyje yra smėlio, bei durpių priemaišų.

Norint persodinti gardeniją, pirmiausia ją reikėtų gausiai palaistyti šiltu vandeniu ir palikti apie valandą laiko, kad gėlės šaknys sugertų visą vandenį. Persodinti reikia į didesnį vazonėlį, vazonas turi būti bent keliais centimetrais didesnio skersmens nei augalo šaknų pynia. Persodinimo metu labai svarbu atsargiai augalą ištraukti iš vazonėlio, kad nepažeisti šaknų. Būtina apžiūrėti ištraukto augalo šaknis ir jei pastebėjote puvinių ar smarkiai pažeistų šaknų, reikėtų jas pašalinti kuo steriliau ir patepti nukirptas vietas šaknų fungicidu. Pirmasis sluoksnis vazonėlyje turėtų būti iš keramzito arba smulkių akmenukų, antras sluoksnis turėtų būti – smėlis ir ant jo šiek tiek dirvožemio mišinio. Kiekvienas gardenijos krūmas turi augti atskirame vazonėlyje, negalima dviejų krūmų laikyti viename vazone, kitaip ši gėlė nedžiugins jūsų kvapniais, baltais žiedais.

Paprastai gardenija turi būti persodinama kas du metus, geriausias laikas – pavasaris.

Tręšimas

Norint turėti sveiką ir gražų augalą, dirvožemyje turi būti pakankamai maistinių medžiagų. Nuo kovo iki rugpjūčio mėnesių rekomenduojama gardeniją tręšti po truputį, saikingai. Trešti reikia nekalkingomis, kompleksinėmis, mineralinėmis trąšomis, kurios skirtos būtent specialiai žydintiems augalams. Šios trąšos turi pakankamai kalio ir geležies, šie mineralai reikalingi gardenijai būtent žydėjimo laikotarpiu.

Kalio ir geležies trūkumas pažeidžia gardenijos lapus, ant lapų atsiranda geltonos dėmelės. Pastebėjus šias dėmeles reikėtų praturtinti augalo gruntą į pagalbą pasitelkus trąšas, kuriose yra pakankamai reikiamų mineralų.

Rudens ir žiemos laikotarpiu tręšti paprastai nereikia, nebent gardenija vėl pradėjo krauti pumpurus, tuomet tręšimas reikalingas ir šaltuoju metų laiku.

Laistymas

Kadangi ši gėlė kilusi iš tropinio klimato, todėl labai mėgsta drėgmę ir šilumą. Norint palaikyti drėgmę, būtent šiltuoju sezonu, reikėtų gardenijos lapus purkšti vandeniu, bet to nerekomenduojama daryti pražydus augalo žiedams. Purškimui naudoti reikėtų kambario temperatūros vandenį. Tokios pat temperatūros vandenį reikėtų naudoti ir laistymui. Vasara šios gėlės žemė turi būti laistoma nuolat, ji turi būti drėgna, žiemą rekomenduojama laistyti kas dvi, tris dienas. Nepriklausomai nuo sezono vandens kokybė turi būti tokia pati, vanduo turi būti virintas, minkštas ir neturėti druskos. Taip pat labai svarbu gėlės neperlaistyti, nes tuomet gali pradėti pūti šaknys. Pradėjus pūti šaknims augalas dažniausiai miršta.

Labai svarbu augalą lieti tinkamai. Gardenija laistoma iš viršaus, ji negali būti laistoma per vazono apačią. Retkarčiais galima į vandenį įlašinti kelis lašus citrinų sulčių, bet tai reikėtų daryti saikingai.

Tinkamas gardenijos laistymas yra labai svarbus, kadangi ši gėlė ypatingai lepi, laistant šaltu ar kietu vandeniu, žiedai ima kristi, o lapai gelsti.

Vieta

Gardenija labai mėgsta pastovią temperatūra. Vasaros laikotarpyje geriausiai gardenija jaučiasi, kai aplinkoje tvyro 21 – 24 laipsniai šilumos diena, o naktį temperatūra turėtų siekti 15 – 18 laipsnių šilumos. Žiema augalui reikalinga temperatūra turėtų siekti iki 16 laipsnių. Šiam augalui reikalinga saulės arba ryški dirbtinė šviesa, bet reikia vengti tiesioginių saulės spindulių. Vasara geriausia gardenija laikyti ant palangės, vakarinėje ar pietvakarių pusėje, o žiemos laikotarpyje šioje vietoje gali pritrūkti pakankamai šviesos, tad reikėtų pakeisti augalo vietą.

Ligos

Šią gėlę reikia kruopščiai prižiūrėti, nes joms palanki aplinka (sausas ir šiltas oras), taip pat palankus ir kenkėjams, tokiems kaip: skydamariai, voratinklinės erkutės, amarai. Pastebėjus ir atpažinus kenkėją, būtina iš kambario pašalinti sveikas gėles, o gardeniją reikėtų nupurkšti insekticidais. Jei paveiktas plotas nėra didelis gali užtekti vienkartinio nupurškimo arba užkrėstos vietos pašalinimo, jei pažeistas didesnis plotas, gydymas gali užtrukti iki dešimties dienų. Purškiama ant lapų, purkšti ant žiedų negalima. Smarkiai užkrėstą gėlę reikėtų persodinti, švariai nuvalius šaknis įsodinti į tinkamą dirvožemį.

Dauginimas

Gardenija dauginama pavasarį ir vasarą, ūgliais, stiebo dauginiais.

Genėjimas

Norint sukurti gražų gardenijos krūmą, augalui reikalingas genėjimas. Tinkamas genėjimo laikotarpis yra iškart po augalo žydėjimo arba prieš sodinimą. Ūglius reikėtų sutrumpinti maždaug per pusę. Genėjimas skatins augimą ir sodrų žydėjimą ateinantį sezoną.

Svarbu

Svarbu

Turint augintinių reikėtų būti atidiems, nes gardenija yra nuodingas augalas. Prisilietus prie lapų ar žiedų rekomenduojama kruopščiai nusiplauti rankas su muilu.


Pasidalink su draugais!