Hemorojus

Hemorojus – išangės kraujagyslinių audinių išsiplėtimas – gali išsivystyti dviem būdais, t. y.  tiesiosios žarnos viduje (vidinis hemorojus) arba po oda aplink išangę (išorinis hemorojus).

Sveiko žmogaus kraujagyslės išangės kanale sudaro tankią kraujagyslinę plėvelę – hemoroidus. Tai kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurių funkcija yra itin svarbi – padėti išeinamajai angai sandariai užsidaryti. Gydytojai nurodo daugybę priežasčių (netinkamas gyvenimo būdas, netinkama mityba, pasyvumas, nėštumas ir t. t.) dėl kurių hemoroidai didėja, išsiplečia, hipertrofuoja ir gali sukelti kraujavimą tuštinantis, skausmą ar kitus nemalonius pojūčius išeinamosios angos srityje. Būtent padidėję (išsiplėtę) hemoroidiniai mazgai yra hemorojaus ligos esmė.

Ši liga yra gana plačiai paplitusi – beveik trys iš keturių suaugusiųjų, ypač vyresnio amžiaus, suserga hemorojumi. Nors medikų teigimu, šią ligą gali sukelti daugybė priežasčių, tačiau pagrindinė ir dažniausia priežasties kol kas nenustatyta.

Vis dėlto net ir susirgus šia nemalonia liga, nereikėtų panikuoti ar baimintis, nes yra nemažai efektyvių hemorojaus gydymo būdų – tiek paprastų, liaudiškų, tiek sudėtingesnių, chirurginių. Daugelis žmonių džiaugiasi galėdami gydytis namuose ir stiprių gyvenimo būdo pokyčių nejaučia.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Kodėl atsiranda hemorojus?

Hemorojaus priežastys nėra iki galo ištirtos ir atskleistos. Manoma, jog dažniausiai ši liga išsivysto dėl netinkamo gyvenimo būdo, netinkamos ar nesubalansuotos mitybos, turimų žalingų įpročių, viršsvorio, ilgo ir dažno sėdėjimo (ypač aktualu dirbantiems sėdimą darbą), sunkumų kilnojimo, nėštumo, paveldimumo.

Ar hemorojus paveldimas?

Yra manančių, jog hemorojų gali sukelti jungiamojo audinio silpnumas. Kiekvieno žmogaus audinių struktūra – skirtinga, tačiau keli atlikti tyrimai rodo, kad jeigu giminėje kas nors sirgo šia liga, tuomet ir artimiesiems padidėja rizika ja susirgti.

Kokie ryškiausi hemorojaus simptomai?

Pagrindiniai simptomai – kraujavimas ar skausmas tuštinantis, niežulys bei tempimo jausmas išangės srityje, netikėtai atsiradęs kietas mazgas išangės srityje (šiuo atveju jau galima įtarti uždegimą), padidėjusio hemoroidinio mazgo kritimas iš išangės kanalo.

Koks yra hemorojaus gydymas?

Tai priklauso nuo ligos stadijos. Kartais pakanka subalansuoti mitybą, palaikyti tinkamą gyvenimo būdą, pavartoti gydytojo išrašytų vaistų. Esant sudėtingesniems hemorojaus atvejams taikomas intervencinis ambulatorinis gydymas, chirurginis gydymas (operacija).

Kiek laiko trunka hemorojaus gydymas?

Tai priklauso nuo gydymo būdo. Vos pastebėjus simptomus ir laiku kreipiantis į gydytoją, paskyrus tinkamą gydymą, simptomai praeina per kelias dienas, tačiau gali atsinaujinti. O po chirurginio gydymo (operacijos) žaizdos išgyja, simptomai išnyksta praėjus maždaug mėnesiui. Reikia nusiteikti, kad pirma pooperacinė savaitė būna sunkiausia.

Kas gali nutikti laiku nepradėjus gydyti hemorojaus?

Nesikreipiant į gydytoją laiku, gali padažnėti ir pagausėti kraujavimas, padidėti diskomfortas, atsirasti stipresnis skausmas išangės srityje. Gali būti ir dar liūdnesnės pasekmės – išsivystyti skausmingas darinys, atsirasti kitų negalavimų.

Kaip išvengti hemorojaus?

Laikytis tinkamo mitybos režimo, atsisakyti žalingų įpročių, didinti fizinį aktyvumą (ypač tinka praktikuoti pratimus, kurie stiprintų pilvo raumenis).

Ar hemorojus – gyvybei pavojinga liga?

Ne, hemorojus nepavojingas gyvybei ir nedelsiant kreipiantis į gydytoją, paskyrus tinkamą gydymą, nemalonūs simptomai praeina per kelias dienas.

Kaip diagnozuojamas hemorojus?

Hemorojų iš pradžių pastebėti gali būti sunku, ypač, jei nejaučiama stiprių simptomų. Kai liga yra pažengusi, tuomet apžiūros metu gydytojas gali aptikti matomų išorinio hemorojaus komponentų arba audinių patinimą aplink išeinamąją angą. Dažniausias ir veiksmingiausias hemorojaus diagnostikos metodas – išangės kanalo apžiūra specialiu aparatu su šviesos šaltiniu. Gydytojas privalo apžiūrėti visą tiesiąją žarną, kad galėtų tiksliai diagnozuoti ligą.

Ligos simptomai

Ligos simptomai

Hemorojaus požymiai ir simptomai stipriai priklauso nuo ligos tipo – išorinio ar vidinio hemorojaus. Taip pat labai nemalonių pojūčių sukelia trombozinis hemorojus – itin pažengusi ligos forma (uždegimas).

Išoriniam hemorojui (išsivysto po oda, aplink išangę) būdinga:

 • Niežėjimas ir dirginimas išangės srityje
 • Skausmas, tempimas ir diskomforto jausmas
 • Patinimas aplink išangę
 • Kraujavimas tuštinantis

Tuo tarpu vidinis hemorojus (išsivysto tiesiojoje žarnoje) paprastai yra nejaučiamas, nematomas ir retai kelia diskomfortą. Bet tuštinimosi metu gali būti jaučiamas tempimas ar nežymus dirginimas. Taip pat vidiniam hemorojui retais atvejais gali būti būdinga:

 • Neskausmingas kraujavimas tuštinimosi metu. Kraujavimas nebūtinai turi būti gausus, net ir ant tualetinio popieriaus pastebėti keli nedideli ryškiai raudoni kraujo lašeliai gali būti hemorojaus ligos užuomina.
 • Nežymus skausmas ir dirginimas išangės srityje.

Retais atvejais, nešalinant hemorojaus simptomų, gali išsivystyti ūminis trombozinis hemorojus (arba kitaip – hemoroidinių mazgų uždegimas). Tokiais atvejais kraujyje susikaupia kraujo krešulių (trombų) ir tai gali sukelti:

 • Stiprų skausmą tuštinantis ar tiesiog išangės srityje
 • Audinių (šalia išangės) patinimą
 • Uždegimui būdingus simptomus
 • Vizualinius pokyčius – atsiradusį kietą darinį (guzą) šalia išangės

Būtent dėl galimų rimtų hemorojaus komplikacijų, vos pajautus nežymius ligos simptomus ar pastebėjus sveikatos pasikeitimus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris įvertins situaciją ir paskirs tinkamiausią gydymo būdą.

Ligos rūšys

Gydytojai išskiria dvi hemorojaus rūšis – ūminį ir lėtinį – kurios yra visiškai skirtingos, todėl ir jų gydymo būdas skiriasi.

Lėtinis hemorojus. Tai ilgalaikė būsena, kai yra gana žymiai padidėję (išsiplėtę) hemoroidiniai mazgai (kaverniniai kūneliai), sukeliantys nemalonius simptomus ar diskomforto jausmą. Pagrindinis ir dažniausias lėtinio hemorojaus požymis – kraujavimas tuštinimosi metu. Gali kamuoti ir kiti simptomai, tačiau pastebima, jog į gydytojus kreipiamasi tik tuomet, kai pablogėja gyvenimo kokybė.

Ūminis hemorojus – tai rimtesnė, skausmingesnė ir daugiau problemų galinti sukelti liga, nei lėtinis hemorojus. Ūminis hemorojus – tai hemoroidinių mazgų uždegimas, kurio metu trūksta hemoroidinio mazgo kraujagyslė ir kraujas išsilieja po oda, sukeldamas uždegimą. Šią ligos rūšį lydi audinių patinimas, paraudimas, skausmas, gali susiformuoti kietas darinys (guzas). Ūminis hemorojus – pažengusi ligos stadija, kurią gali paskatinti stanginimasis esant užkietėjusiems viduriams, itin didelis fizinis krūvis, stipriai padidinantis slėgį pilve.

Ligos priežastys / Rizikos veiksniai

Ligos priežastys / Rizikos veiksniai

Hemorojus gali išsivystyti dėl vidurių užkietėjimo ar lėtinio viduriavimo, venų vožtuvų nepakankamumo, nuolatinio įsitempimo tuštinimosi metu, ilgo sėdėjimo tualete, sunkumų kilnojimo, hormoninių pokyčių ar nėštumo (kūdikio svoris daro spaudimą nėščios moters analinei sričiai).

Taip pat hemorojaus priežastimis nurodomas viršsvoris (nutukimas), dažni analiniai santykiai, įvairių dietų laikymasis (ypač vartojant mažai skaidulinių medžiagų turintį maistą).

Pasakytina, jog kartais hemorojus atsiranda net ir nesant šiems veiksniams. Hemorojus gali išsivystyti vyresniame amžiuje ir netgi būti paveldimas.

Gydytojai pastebi, jog hemorojus dažniau diagnozuojamas vyrams.

Ligos eiga

Ligos eiga

Hemorojus prasideda nuo tam tikrų simptomų, t. y. kraujavimo (ypač tuštinimosi pabaigoje), diskomforto jausmo išangės srityje, niežulio, skausmo ar negausių išskyrų iš išangės. Galiausiai, ligai pažengus,  hemorojiniai mazgai gali iškristi pro išangę. Toks hemorojinių mazgų iškritimas taip pat turi savo eigą: iš pradžių tik tuštinantis hemorojinis mazgas išsikiša pro išangę ir greitai sugrįžta į savo vietą. Ilgainiui tai tampa nuolatinis požymis ir tenka imtis medicininių priemonių.

Pristatant hemorojaus eigą, reikėtų žinoti, kad ji skiriama į keturis laipsnius:

I – nežymiai padidėję vidiniai hemorojiniai mazgai;

II – tuštinantis į išorę iškrenta vidiniai hemorojiniai mazgai, bet iškart savaime ir sugrįžta atgal;

III – tuštinantis į išorę iškrenta vidiniai hemorojiniai mazgai ir tik ranka gali būti sugrąžinami atgal;

IV – vidiniai hemorojiniai mazgai iškritę ir jų nepavyksta sugrąžinti atgal. Tai stipriai pažengusi hemorojaus ligos stadija, kuomet išsiversti be medikų tampa neįmanoma.

Reikėtų žinoti, kad hemorojui progresuojant, kraujo pasirodymas gali būti ir nesusijęs su tuštinimusi.

Ligos gydymo būdai

Ligos gydymo būdai

Hemorojus gali būti gydomas mediciniškai (vaistais / medikamentais ar chirurginiu būdu) arba natūraliomis priemonėmis (arbatomis, sėdimomis vonelėmis ir kt.).

Paprastai dauguma pacientų (daugiau nei 80 proc.) laiku kreipiasi į gydytojus, todėl jiems užtenka profesionalios gydytojo konsultacijos ir laikytis nurodytų rekomendacijų, t .y. patobulinti gyvenimo būdą, atsisakyti žalingų įpročių, netinkamos mitybos, pradėti sportuoti ar pan. Kartais paskiriami vaistai arba žvakutės. Visuomet pacientams patariama stengtis nekietinti vidurių vartojant netinkamą maistą, paskiriama speciali dieta arba prireikus – vidurius laisvinantys vaistai. Tik tais atvejais, kai hemorojaus simptomai sustiprėja, skiriamos specialios žvakutės.

Kai medikamentinis gydymas nepadeda, hemorojiniai mazgai nemažėja ir sveikatos būklė negerėja, simptomai nesilpsta, tuomet pasitelkiamas intervencinis ambulatorinis ar chirurginis gydymas. Toks gydymas turi kelis skirtingus metodus, tačiau jį visuomet parenka gydytojas:

Ligatūrų taikymas – šio gydymo metu specialus guminis žiedas uždedamas ant hemorojinio mazgo. Tokiu būdu nutraukiama kraujotaka ir per kelias dienas išnyksta guzas bei kiti hemorojaus simptomai. Tai vienas iš veiksmingiausių ir populiariausių hemorojaus gydymo būdų, kuris paprastai užtrunka vos kelias minutes. Kai hemorojiniai mazgai perrišami guminių žiedų ligatūromis, audiniai žūsta ir mazgai savaime pasišalina nesukeldami jokio skausmo.

Ši procedūra gali būti atliekama tik ambulatoriškai, netaikant anestezijos. Procedūra visiškai neskausminga, po procedūros taip pat nejaučiamas skausmas, todėl nereikia vartoti jokių nuskausminamųjų vaistų. Atlikus gydymą su ligatūromis, pacientas gali toliau gyventi įprastą gyvenimą, jo gyvenimo ritmas visiškai nesutrikdomas.

 • Koaguliacija (kraujo tirštinimas) infraraudonaisiais spinduliais ar lazeriu.
 • Skleroterapija – specialus tirpalas suleidžiamas aplink hemorojinį mazgą ir šis sumažėja, o vėliau ir visai išnyksta. Šiai procedūrai nereikalingas specialus pasiruošimas. Ji atliekama ambulatoriškai ir pacientas iš karto gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
 • Krioterapija – naudojamas šaltis, kuris specialiai sutrikdo mazgo kraujotaką. Mazgas sumažėja, išnyksta.
 • Operacija / Hemoroidektomija – invazinis gydymo metodas, kuris pasitelkiamas tuomet, kai ambulatoriškai išgydyti hemorojaus ir pašalinti į išorę išvirtusių mazgų nepavyksta. Tokiais atvejais naudojama vietinė ar bendroji narkozė.

Hemorojinių mazgų šalinimas pasitelkus chirurginį būdą – nesudėtingas, trunkantis maždaug valandą. Tačiau reikia nusiteikti, kad po operacijos maždaug valandą teks praleisti ligoninėje ir griežtai laikytis gydytojo rekomendacijų išvykus namo. Visos pooperacinės žaizdos išgyja ir simptomai išnyksta maždaug per mėnesį, pirmoji pooperacinė savaitė būna sudėtingiausia ir sunkiausia, nes išangės sritis – itin jautri, joje gausu receptorių, todėl net ir labai menka žaizdelė kelia diskomfortą ir nemalonius pojūčius.

Beje, pastaraisiais metais gana dažnai pasirenkama taikyti tausojančias operacijas, kurios, palyginti su tradicinėmis operacijomis, yra žymiai lengvesnės. Po tausojančių operacijų ligoniui nereikia nuskausminamųjų vaistų, o pooperacinis laikotarpis – trumpesnis.

Pasakytina, kad hemorojus gali būti gydomas ir natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, arbatomis, vonelėmis. Vienas iš populiariausių receptų – kaštonų žiedai (20 g), kraujažolės (30 g), trispalvių našlaičių žolė (50 g), kurios turi būti užpiltos verdančiu vandeniu, palaikomos 40 minučių (kad prisitrauktų) ir geriamos. Dar viena dažnai rekomenduojama arbata – ramunėlių žiedai (30 g), vaistinių putoklių šaknys  (25 g), kiaulpienių šaknys (45 g), užpiltos verdančiu vandeniu. Kartais, įtariant hemorojų, rekomenduojama gerti arbatas nuo vidurių užkietėjimo. Pavyzdžiui, kmynai (40 g), anyžiai (10 g), ramunėlių žiedai (30 g), pipirmėtės (20 g).

Gydant šią ligą gali būti veiksminga ir speciali sėdimoji vonelė. Tokiai vonelei parengti reikia linažolių (20 g), ramunėlių (20 g), kraujažolių (20 g) ir 1 litro karšto vandens. Arba galima naudoti dirvinius asiūklius (601 g) ir užpilti juos 3 litrais karšto vandens. Tokiose vonelėse hemorojumi sergantis asmuo turi pasėdėti kelias minutes.

Hemorojus turi nemažai gydymo būdų, bet galutinis pasirinkimas, kaip gydyti ligą, paliekamas pacientui. Svarbu laiku įvertinti simptomus, ligos pobūdį bei sunkumo lygį, t. y. ar liga pastebėta jai pažengus, ar iškart, vos prasidėjus. Jei ligos simptomai labai nežymūs, silpni, tuomet verta pasinaudoti natūraliais metodais iš gamtos vaistinės. O jei simptomai stiprūs, jei jaučiamas skausmas ar diskomfortas, tuomet geriausia kreiptis į profesionalų specialistą, kuris ištirs ligą ir paskirs tinkamiausią gydymo būdą.

Komplikacijos

Komplikacijos

Iš tiesų hemorojaus komplikacijos yra labai retos, tačiau negydant šios ligos gali išsivystyti:

 • Anemija (mažakraujystė). Labai retais ar netgi išimtiniais atvejais dėl per didelio kiekio kraujo netekimo (kurį lemia hemorojus) gali išsivystyti anemija. Šiai komplikacijai būdingas per mažas eritrocitų ar hemoglobino kiekis kraujyje, todėl pablogėja deguonies transportas į audinius.
 • Kraujo krešulių susidarymas. Retkarčiais sergant hemorojumi gali susidaryti kraujo krešulys. Nors tai nėra pavojinga, tačiau gali būti itin skausminga ir nemalonu.

Reikėtų pasakyti, kad tam tikros komplikacijos gali atsirasti ir po chirurginio hemorojaus gydymo, t. y. skausmas, pooperacinis kraujavimas, ūmus šlapimo nelaikymas, analinė stenozė (tiesiosios žarnos susiaurėjimas), infekcija ar išmatų nelaikymas dėl sfinkterio  (raumeninio rauko) pažeidimo. Išlieka itin minimali rizika, kad negydant hemorojaus, jis gali baigtis ne tik itin sunkiomis komplikacijomis, bet ir mirtimi.

Ligos prevencija

Ligos prevencija

Geriausias hemorojaus prevencijos būdas – stengtis, jog išmatos būtų minkštos, tuštinimosi procesas būtų lengvas. Tai padaryti galima propaguojant tinkamą gyvenimo būdą (tinkama mityba, fizinis režimas ir t. t.).

Norint išvengti hemorojaus ar palengvinti jo simptomus, patariama laikytis šių rekomendacijų:

 1. Valgyti maistą, kuriame yra daug skaidulinių medžiagų. Valgyti daugiau vaisių, daržovių ir produktų iš neskaldytų grūdų. Toks maistas išmatas paverčia minkštesnėmis, padeda išvengti hemorojaus. Be to, saikingas skaidulų įtraukimas į maisto racioną padeda išvengti problemų dėl dujų kaupimosi.
 2. Gerti daug skysčių. Kiekvieną dieną reikėtų išgerti šešias – aštuonias stiklines vandens ir kitų skysčių (ne alkoholio), kad išmatos išliktų minkštos.
 3. Apsvarstyti atitinkamų papildų vartojimą. Dauguma žmonių į savo mitybos racioną neįtraukia pakankamo (rekomenduojamo) maistinių skaidulų kiekio – nuo 20 iki 30 gramų per dieną. Tyrimai rodo, kad nereceptiniai specialūs papildai gali sumažinti bendruosius hemorojaus simptomus ir sustabdyti kraujavimą. Vartojant tokios rūšies papildus, būtina kasdien išgerti bent aštuonias stiklines vandens ar kitų skysčių. Priešingu atveju, papildai gali sukelti vidurių užkietėjimą.
 4. Eiti į tualetą, kai tik atsiranda poreikis. Delsiant išmatos gali išsausėti ir tuštinimosi procesas taps sunkesnis, skausmingesnis.
 5. Judėti, būti aktyvesniems, reguliariai atlikti tam tikrus fizinius pratimus. Aktyvi veikla gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo ir sumažinti venoms tenkantį spaudimą, kuris gali atsirasti ilgą laiką stovint ar sėdint. Fiziniai pratimai taip pat gali padėti numesti papildomus kilogramus (sumažinti viršsvorį), kuris yra viena iš hemorojaus priežasčių.
 6. Vengti ilgo sėdėjimo. Sėdint per ilgai, ypač tualete, galima padidinti spaudimą venoms, esančioms išangės srityje.

Pasidalink su draugais!