Kada Automobilio Stabdymo Kelias Pailgėja?

Gana dažnai gali nutikti tokia situacija, kai kelyje dėl vienos ar kitos priežasties tenka staigiai stabdyti automobilį. Taip gali atsitikti dėl pavojaus kelyje, staigiai sustojus priekyje važiuojančiam automobiliui ar į kelią išbėgus laukiniam gyvūnui. Kai taip atsitinka, visi vairuotojai nori, kad jų automobilis sustotų kuo trumpesniu atstumu. Tačiau būna tokių atvejų, kad automobilio stabdymo kelias pailgėja. Turbūt paklausite, kodėl automobilio stabdymo kelias pailgėja? Štai jums keletas veiksnių, įtakojančių automobilio stabdymo kelią.

Didelis greitis pailgina automobilio stabdymo kelią

 

Didelis greitis pailgina automobilio stabdymo kelią:

Jūsų automobilio stabdymo kelias susideda iš dviejų veiksnių – mąstymo atstumo ir stabdymo kelio. Mąstymo atstumas – tai yra laikas, per kurį automobilio vairuotojas apdoroja informaciją ir sureaguoja, t.y. nuo ​​kliūties kelyje pamatymo iki stabdžių pedalo paspaudimo. Stabdymo kelias – atstumas, nuvažiuotas nuo stabdžių pedalo nuspaudimo iki automobilio visiško sustojimo. Jūsų automobilio greitis yra vienintelis veiksnys, turintis įtakos jūsų mąstymo ir stabdymo atstumui. Jei kalbėtume paprasčiau, t.y. kuo greičiau važiuoja automobilis, tuo didesnis mąstymo atstumas ir stabdymo kelias. Dėl šios priežasties yra labai svarbu laikytis vietinio greičio apribojimo ir ypač sulėtinti greitį prieš gyvenamuosius rajonus, sankryžas ar važiuojant miškingomis vietovėmis. Be to, dar vienas itin svarbus dalykas – reikiamo atstumo nuo priekyje važiuojančio automobilio išlaikymas.

Neprižiūrimi stabdžiai pailgina stabdymo kelią

Neprižiūrimi stabdžiai pailgina stabdymo kelią:

ABS sistema tapo įprasta šiuolaikinėse transporto priemonėse, tačiau iš tikrųjų nelabai padeda sumažinti stabdymo kelią. Stabdžių antiblokavimas tik padeda vairuotojui išlaikyti transporto priemonės kontrolę kelyje avarinio stabdymo situacijoje. Tinkamai prižiūrimi stabdžiai gali padėti sumažinti stabdymo kelią, o jei stabdžiai neprižiūrimi, atvirkščiai, tik prailgina. Stabdžių trinkelės turi trinties medžiagos bloką, kuris spaudžiant stabdžius spaudžiasi prie stabdžių disko, todėl ši trinties medžiaga laikui bėgant nusidėvi. Stabdžių diskuose gali atsirasti griovelių, dėl kurių jie gali perkaisti ir prarasti stabdymo galią. Stabdžius taip pat gali paveikti šlapi keliai ir stovintis vanduo, dėl kurio tarp stabdymo trinkelių ir diskų susikaupia drėgmė. Dėl šios priežasties jie gali nebe taip efektyviai stabdyti. Jei važiavote per vandenį, tada važiuodami lėtai paspauskite stabdžių pedalą kelis kartus, kad jie išdžiūtų ir tinkamai veiktų.

Netinkamas padangų slėgis gali pailginti stabdymo kelią

Netinkamas padangų slėgis gali pailginti stabdymo kelią:

Siekiant užtikrinti trumpiausią įmanomą stabdymo kelią, padangos turi maksimaliai palaikyti kontaktą su keliu. Kai automobilio padangos pripūstos per mažai arba per daug, protektoriaus kontaktinis plotas su kelio danga sumažėja. Per mažai pripūstos padangos labiau kontaktuoja su keliu išoriniuose padangos kraštuose, o per daug pripūstos padangos – centre. Abu atvejai tiesiogiai įtakoja stabdymo kelią, t.y. jį prailgina. Be to, dėl šių priežasčių ne tik greičiau ir nevienodai nusidėvi padangos, bet ir sumažėja sukibimas su kelio danga. Tai reiškia, kad jūsų automobilio padangos ne taip efektyviai įsirėžia į kelio paviršių ir sustabdo automobilį. Patartina kuo dažniau tikrinti padangų slėgį, kad stabdymo kelias būtų kuo trumpesnis.

Padangų susidėvėjimas pailgina stabdymo kelią

Padangų susidėvėjimas pailgina stabdymo kelią:

Pagal galiojančius įstatymus padangas reikia keisti, kai protektoriaus gylis pasiekia 1,6 mm. Tačiau kuo mažesnis padangų protektoriaus gylis, tuo jis daro didesnę įtaką stabdymo keliui. Dauguma automobilio padangų pradedama eksploatuoti nuo maždaug 8 mm padangos protektoriaus, kuris palaipsniui nusidėvi. Mažėjant padangų protektoriui, mažėja ir padangos sukibimas su keliu. Važiuodamas 50 kilometrų per valandą greičiu šlapiu keliu, automobilis su visiškai naujomis padangomis su 8 mm protektoriumi, sustos už 25,9 metrų. Tas pats automobilis, važiuojantis tokiomis pačiomis sąlygomis, bet su padangomis, kurių protektoriaus likęs tik 3 mm, sustos tik už 35 metrų. Kai padangos pasiekia minimalų 1,6 mm protektoriaus gylį, stabdymo kelias pailgėja iki 43 metrų.

Prasta padangų kokybė pailgina stabdymo kelią

Prasta padangų kokybė pailgina stabdymo kelią:

Aukščiausios kokybės padangų pirkimas iš žinomų gamintojų, tokių kaip “Michelin”, “Goodyear” ar “Pirelli”, suteikia kokybiškumo garantą. Be to, padangų testai rodo, kad aukščiausios kokybės padangos tikrai vertos papildomų pinigų, ypač kai kalbama apie automobilio valdymą, sukibimą su kelio danga ir stabdymo atstumą. Važiuodamas 100 kilometrų per valandą greičiu, automobilis su aukščiausios kokybės padangomis gali sustoti net 16 metrų trumpesniu stabdymo keliu nei automobilis su pigiomis padangomis. Aukščiausios kokybės padangos turi ir kitų įrodytų privalumų, įskaitant didesnį degalų efektyvumą ir ilgaamžiškumą.

Blogos kelio sąlygos pailgina stabdymo kelią

Blogos kelio sąlygos pailgina stabdymo kelią:

Nors yra priemonių, kurių galite imtis norėdami sutrumpinti stabdymo kelią, pvz., užtikrinti, kad padangos būtų geros būklės, tačiau oro sąlygų mes, deja, negalime kontroliuoti. Tokios kelio sąlygos, kaip pvz., stovintis vanduo, ledas ir sniegas, gali turėti didžiulę įtaką jūsų automobilio stabdymo keliui. Slidi kelio danga mažina trintį tarp padangų ir kelio, todėl neišvengiamai pailgėja stabdymo kelias. Stipriai lyjant gali įvykti taip, kad padangos negali pakankamai greitai išsklaidyti vandens tarp protektoriaus ir kelio dangos. Dėl šios priežasties prarandama automobilio kontrolė. Esant žiemai sniegas gali susispausti padangų protektoriuose, o tai labai sumažina padangų efektyvumą ir sukibimą su kelio danga. Dėl šios priežasties slydimo ir stabdymo kelias gali būti 10 kartų ilgesnis nei važiuojant sausu keliu.

Prastas kelio matomumas pailgina stabdymo kelią

Prastas kelio matomumas pailgina stabdymo kelią:

Kelio matomumas yra vienas iš veiksnių, kuris tiesiogiai neturi įtakos jūsų stabdymo keliui, tačiau gali pailginti jūsų mąstymo atstumą. Kuo ilgiau užtruksite, kol pastebėsite kliūtį kelyje, tuo daugiau laiko praeis, kol paspausite stabdžių pedalą. Nešvarus priekinis stiklas sumažins kelio matomumą, todėl nuolat pildykite stiklų valiklį ir įsitikinkite, kad valytuvai veikia tinkamai. Pažeisti valytuvai gali dar labiau sumažinti matomumą, todėl pastebėjus jų defektus, turėtumėte valytuvus pakeisti.

Išsiblaškymas gali pailginti stabdymo kelią

Išsiblaškymas gali pailginti stabdymo kelią:

Jei visą laiką stebėsite kelią, greičiau pastebėsite kliūtis ir sumažinsite mąstymo laiką. Tačiau lengva atitraukti dėmesį nuo kelio, ypač šiame skaitmeniniame prietaisų ir automobilių technologijų amžiuje. Mobilieji telefonai yra didžiausia vairuotojo išsiblaškymo priežastis, todėl vairuodami neturėtumėte naudotis telefonu, nebent turite „Bluetooth“ ryšį, leidžiantį skambinti ir priimti skambučius nežiūrint į telefoną.

Vairavimas išgėrus pailgina stabdymo kelią

Vairavimas išgėrus pailgina stabdymo kelią:

Savaime suprantama, kad neturėtumėte vairuoti išgėrę, nes tai turi daug pavojų ir pasekmių. Alkoholis ir narkotikai pailgina informacijos apdorojimo laiką, todėl kliūtį kelyje galite nepastebėti taip greitai. Vairuotojas, neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotikų, gali užtrukti kelias papildomas sekundes, kad pastebėtų pavojų ir nuspaustų stabdžius. Taip pat yra įrodymų, kad neblaivus vairuotojas nespaustų stabdžių pedalo taip stipriai avarinio stabdymo situacijoje, nes yra susilpnėję jutimai.

Nuovargis pailgina stabdymo kelią

Nuovargis pailgina stabdymo kelią:

Net penktadalis nelaimingų atsitikimų monotoniškuose keliuose, pvz., greitkeliuose, gali įvykti dėl vairuotojų užmigimo prie vairo. Automobilio vairavimas pavargus gali labai sulėtinti jūsų reakcijos laiką ir pabloginti jūsų gebėjimą priimti sprendimus. Jei vairuodami pastebėjote, kad pavargote arba prarandate koncentraciją, būtinai raskite saugią vietą sustoti ir pailsėti. Ilgose kelionėse kas dvi valandas turėtumėte daryti 15 minučių pertrauką, nes yai suteiks jums geriausią galimybę išlikti budriems ir optimizuoti stabdymo kelią.


Pasidalink su draugais!