Tabako gaminiuose yra daug kenksmingų medžiagų – nuo acetono ir deguto iki nikotino ir anglies monoksido. Visai nesvarbu, kiek dažnai rūkote, svarbu tai, kad tabakas yra pavojingas jūsų sveikatai. Įkvėptos medžiagos neigiamai veikia ne tik plaučius, bet gali paveikti ir visą kūną. Ne tik cigarečių rūkymas, bet ir kaljano rūkymo seansas gali sukelti įvairias nuolatines komplikacijas organizme, taip pat ilgalaikį poveikį jūsų kūno sistemoms. Rūkymas per kelerius metus gali padidinti įvairių problemų riziką, tačiau kai kurie kūno padariniai yra tiesioginiai. Kadangi rūkymas veikia visas organizmo sistemas, apsvarstykite galimybę mesti rūkyti, kad galėtumėte gyventi ilgiau ir laimingiau. Pateiksime daugiau informacijos apie rūkymo poveikį organizmui.
Vienas iš tabako ingredientų yra nuotaiką keičianti medžiaga – nikotinas. Nikotinas pasiekia jūsų smegenis vos per kelias sekundes ir kurį laiką suteikia daugiau energijos. Tačiau kai šis poveikis išnyksta, jūs jaučiatės pavargę. Nikotinas formuoja įpročius ir padaro žmogų priklausomą, todėl žmonėms sunku mesti rūkyti. Fizinis nikotino atsisakymas gali pakenkti jūsų pažinimo funkcijai ir sukelti nerimą, dirglumą ir depresiją. Nutraukimas taip pat gali sukelti galvos skausmą ir miego sutrikimus.
Įkvėpus cigaretės dūmų, jūs suvartojate medžiagų, kurios gali pažeisti plaučius, o laikui bėgant ši žala sukelia įvairių problemų. Kartu su padidėjusia infekcija, rūkantiems žmonėms padidėja rizika susirgti sunkiomis lėtinėmis negrįžtamomis plaučių ligomis. Atsisakius tabako gaminių, plaučiai ir kvėpavimo takai pradeda gyti. Tai gali sukelti laikiną sistemos perkrovą ir diskomfortą kvėpavimo sistemoje. Padidėjusi gleivių gamyba iškart po metimo rūkyti yra teigiamas ženklas, kad jūsų kvėpavimo sistema atsigauna. Vaikai, kurių tėvai rūko, yra labiau linkę į kosulį, švokštimą ir astmos priepuolius nei vaikai, kurių tėvai to nedaro. Jie taip pat linkę dažniau sirgti plaučių uždegimu ir bronchitu.
Rūkymas kenkia visai širdies ir kraujagyslių sistemai, nes nikotinas siaurina kraujagysles, o tai riboja kraujo tekėjimą. Laikui bėgant, nuolatinis susiaurėjimas ir kraujagyslių pažeidimas gali sukelti sunkias periferinių arterijų ligas. Rūkymas taip pat padidina kraujospūdį, silpnina kraujagyslių sieneles ir padidina kraujo krešulių susidarymą. Kartu tai didina sunkių širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Rūkymas kenkia ne tik jūsų širdies, bet ir aplinkinių nerūkančių žmonių sveikatai. Pasyvių dūmų poveikis nerūkantiems kelia tokią pačią sunkių ligų riziką kaip ir rūkaliui.
Rūkymo poveikis odai, plaukams ir nagams yra akivaizdus. Ryškiausi neigiami rūkymo požymiai matosi ant žmogaus odos. Tabako dūmuose esančios medžiagos iš tikrųjų keičia žmogaus odos struktūrą, o tai padidina sunkių odos ligų riziką. Jūsų nagai taip pat nėra apsaugoti nuo rūkymo poveikio. Rūkymas padidina grybelinių nagų infekcijų tikimybę. Plaukus, beje, taip pat veikia nikotinas. Jis padidina plaukų slinkimą, nuplikimą ir žilimą.
Rūkymas padidina sunkių burnos, gerklės, gerklų ir stemplės ligų riziką. Tai galioja ir pasyvius dūmus įkvepiantiems žmonėms. Rūkymas taip pat turi įtakos insulinui, todėl padidėja atsparumo insulinui tikimybė. Dėl to padidėja įvairių komplikacijų tikimybė, kurios linkusios vystytis greičiau nei nerūkantiems žmonėms.
Nikotinas neigiamai veikia tiek vyrų, tiek moterų kraujotaką lytinių organų srityse. Vyrams tai gali sumažinti seksualinį našumą, o moterims tai gali sukelti seksualinį nepasitenkinimą, nes sumažėja tepimas ir galimybė pasiekti orgazmą. Rūkymas taip pat gali sumažinti lytinių hormonų kiekį tiek vyrų, tiek moterų organizme, o tai gali sukelti seksualinio potraukio sumažėjimą.
Tabako dūmai yra neįtikėtinai žalingi jūsų sveikatai, todėl nėra saugaus būdo rūkyti. Pakeitus cigaretę cigaru, pypke ar kaljanu, nepavyks išvengti pavojaus sveikatai. Cigaretėse yra apie 600 ingredientų, daug jų taip pat galima rasti cigaruose ir kaljano tabakuose. Remiantis Amerikos plaučių asociacijos duomenimis, sudegę šie ingredientai sukuria daugiau nei 7000 cheminių medžiagų, o daugelis šių cheminių medžiagų yra nuodingos. Nors neigiamas rūkymo poveikis gali būti ne iš karto matomas, komplikacijos ir žala gali trukti daugelį metų.