Kamelija

Kamelija (Camellia) – tai arbatmedinių šeimos augalas. Natūraliai ši gėlė auga Rytų Azijoje. Kinijoje kai kurios šios gėlės rūšys auginamos arbatos gavybai. Tai labai dailus augalas, kerintis savo nuostabių žiedų grožiu, tačiau vienas sunkiausiai auginamų kambarinių augalų. Kamelija pasižymi tamsiai žaliais, odiškais, ovalo formos lapais dantytais pakraščiais, kurie siekia 10 cm ilgį. Žydi ši gėlė įvairių spalvų, tuščiaviduriais arba pilnaviduriais taurelės formos žiedais. Žydėjimo laikotarpis – lapkričio arba balandžio mėnesiais.  Kamelijos auginamos namuose gali užaugti iki 2 metrų aukščio.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kiek yra kamelijos rūšių?

Yra žinomos 82 kamelijos rūšys, beveik visos rūšys yra tinkamos auginimui namuose.

Ar kamelijas reikia tręšti?

Norint, kad ši gėlė džiugintų ryškiais ir gausiais žiedais ją reikėtų tręšti pagal rekomendacijas.

Kaip dauginamos kamelijos?

Yra vos keli kamelijos dauginimo būdai. Dauginimas viršūnių bei pumpurų auginiais ir dauginimas sėklomis. Pastarasis dauginimas nėra rekomenduojamas, nes kamelija dauginama sėklomis gali visiškai prarasti savo dekoratyviškumą.

Iš kokios šalies kilusios kamelijos?

Natūraliai ši gėlė auga Rytų Azijoje.

Rūšys

Rūšys

Yra žinomos 82 kamelijos rūšys. Pačios populiariausios iš jų:

  • Japoninė kamelija (Camellia japonica) – ši rūšis labiausiai paplitusi ir Lietuvoje. Japoninė kamelija pasižymi pilnaviduriais arba tuščiaviduriais, taurelės formos žiedais. Ovalios formos, tamsiai žalios spalvos, odiškais lapais. Užauga ši rūšis iki 2 metrų aukščio. Yra išvesta apie 2000 japoninės kamelijos veislių.
  • Kvapioji kamelija (Camellia sasanqua) – iš šios rūšies yra išgaunami kietieji aliejai. Kvapiosios kamelijos žiedai pasižymi ne tik savo grožiu, spalvotumu, bet ir kvapnumu. Taip pat gana populiari Lietuvoje.
  • Aliejinė kamelija (Camellia oleifera) – iš šios rūšies yra gaminami kosmetiniai aliejai, kurie išgaunami iš augalo sėklų. Ji plačiai paplitusi Kinijoje, auga miškuose, kalnų papėdėse, upių pakrantėse. Savo išvaizda ši rūšis labai panaši į kvapiąją kameliją, tik turi kiek didesnius lapus.
  • Kietavaisė kamelija (Camellia drupifera) – savo išvaizda ji labai panaši į kvapiąją kamelija. Kietavaisės kamelijos žiedai dažniausiai būna pilnaviduriai.
Priežiūra

Priežiūra

Sodinimas

Kamelijas rekomenduojama persodinti kas tris metus, bet būtinai praėjus žydėjimo laikotarpiui. Jei augalas yra senas jo persodinti nereikėtų, užtenka pakeisti viršutinį dirvos sluoksnį. Šios gėlės labiausiai mėgsta rūgštų substratą – pH 4,5 – 5,5. Jos yra sodinamos į vazonus, vasarą gali būti auginamos lauke, o atvėsus orams įnešamos į namus. Tinkamiausia žemė šiai gėlei – durpinė. Galima sodinti ir į durpinės bei inspektinės žemės mišinį. Labai svarbu, kad dirva, kurioje auginama kamelija gerai sugertų drėgmę.

Tręšimas

Norint, kad kamelija gausiai žydėtų, o žiedai būtų ryškių spalvų, ją reikėtų tręšti specialiomis, rūgščiomis trąšomis arba trąšomis, kurios skirtos azalijoms. Tinka ir žydinčių augalų trąšos. Tręšti reikėtų iki liepos mėnesio pabaigos. Šaltuoju metų laiku, šie augalai netręšiami. Tręšimo dažnumas – kartą į savaitę arba pagal trąšų gamintojo rekomendacijas.

Laistymas

Svarbiausia, kad kamelija būtų laistoma reguliariai, bet saikingai. Ji labai jautriai reaguoja į per didelę drėgmę arba išdžiūvimą. Perlaistytas ar išdžiūvęs augalas gali greitai žūti. Rudens ir pavasario laikotarpiais kamelijos turėtų būti laistomos gausiai. Šaknų gniutulas turi būti visuomet drėgnas, bet nutekėjusio vandens ant padėklo būti neturėtų. Vasaros metu naudinga augalo lapus apipurkšti kambario temperatūros vandeniu. Purkšti reikėtų tik kamelijos lapus, apipurkšti žiedai gali paruduoti. Žiemos metu ir ramybės laikotarpiu kamelijos laistomas retai, tik tam, kad žemė neišdžiūtų. Laistymui rekomenduojama naudoti kambario temperatūros, minkštas vanduo, taip pat tinka ir lietaus vanduo. Jokiu būdu gėlės negalima lieti kalkingu vandeniu.

Vieta

Kamelija mėgsta vėsią ir gerai vėdinamą aplinką, tačiau skersvėjai šiai gėlei pavojingi. Šiltuoju metų laiku augalas gali būti laikomas lauke. Atvėsus orams ją reikėtų įnešti atgal į vėsų ir gerai vėdinamą kambarį. Optimali temperatūra turėtų siekti 18 – 20 laipsnių, pumpurai gerai bręsta ir kiek žemesnėje temperatūroje. Poilsio laikotarpiu kamelijas rekomenduojama laikyti ne aukštesnėje kaip 12 laipsnių temperatūroje. Šiai gėlei reikalinga saulės šviesa, tačiau ją reikėtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriausiai tinka šviesi patalpa arba dalinis šešėlis. Rekomenduojama nekeisti kamelijos vietos ir nesukioti šio augalo. Į lauką gėlę galima išnešti gegužės mėnesį ir laikyti iki pat rudens.

Gydymas

Gydymas

Ligos

Šias nuostabiais žiedais žydinčias gėles neretai gali užpulti ligos. Augalas dažniausiai suserga dėl netinkamos priežiūros.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

  • Amarai – ant augalo lapų pastebimi žalsvi, pilkšvi arba juodi kenkėjai. Šie kenkėjai buriasi kolonijomis. Amarų pažeisti lapai ima džiūti ir susisuka. Norint, kad ši liga neužpultų augalo, jį reikėtų nepamiršti apipurkšti vandeniu, ypač šiltuoju metų laiku. Pastebėjus kenkėjus, augalą reikia trumpam pamerkti į metafoso tirpalą, antrą kartą panardinti po 8 dienų. Profilaktiškai rekomenduojama šiuo tirpalu palaistyti gėles.
  • Voratinklinės erkutės – lapų vidinėje pusėje gali būti pastebimi maži juodi taškeliai. Ligai įsibėgėjus ant lapų apatinės pusės ima rastis voratinklis. Atpažinus šią ligą, augalą reikia kuo skubiau nupurkšti fungicidais. Dažniausiai augalai šia liga užsikrečia nuo per didelės drėgmės.
  • Tripsai – išilgai lapo gyslų pradeda rastis smulkios balsvos dėmelės, vėliau jos išplinta per visą augalą. Ligai įsibėgėjus lapai ima blykšti, ruduoti ir galiausiai nudžiūva. Atpažinus šią ligą kameliją reikėtų kuo skubiau izoliuoti nuo kitų augalų ir išpurkšti fungicidais.
  • Staigus lapų kritimas – taip dažniausiai nutinka, kai gėlė laikoma netinkamomis sąlygomis, dažniausiai nuo per didelio karščio.
  • Pumpurų kritimas – pumpurai pradeda kristi tuomet, kai pastoviai keičiama augalo vieta arba jis sukiojamas. Taip pat pumpurai gali kristi jei gėlė dažnai perlaistoma arba jai labai trūksta drėgmės. Norint išvengti šios problemos reikėtų rūpintis kamelija pagal rekomendacijas.
Dauginimas

Dauginimas

Yra vos keli kamelijos dauginimo būdai:

Dauginimas viršūnių bei pumpurų auginiais

Šiuo dauginimo būdu geriausia užsiimti rugpjūčio mėnesį. Daugindami atskirkite pusiau suaugusius ūglius, kurie yra 8 – 10 cm ilgio. Atskirtus auginius reikia įsodinti į smėlio ir durpių mišinį. Rekomenduojama juos laikyti 13 – 16 laipsnių šilumoje. Augalas įsišaknys maždaug po 8 savaičių, tuomet jį galima persodinti į vazonėlį su kamelijoms tinkama dirva.

Dauginimas sėklomis

Šis dauginimas galimas, tačiau nerekomenduojamas, nes taip dauginami augalai netenka savo dekoratyviškumo.

Jei pasirinkote būtent šį dauginimo būda pravartu žinoti, kad susodintas sėklas į tinkamą dirvą reikia pridengti stiklu ar plėvele ir laikyti ne aukštesnėje kaip 15 laipsnių temperatūroje iki kol sėklos sudygs. Reikėtų nepamiršti sodinukus vėdinti ir reguliariai laistyti, kad žemė visada būtų vos drėgna.


Pasidalink su draugais!