Kamelija (Camellia) – tai arbatmedinių šeimos augalas. Natūraliai ši gėlė auga Rytų Azijoje. Kinijoje kai kurios šios gėlės rūšys auginamos arbatos gavybai. Tai labai dailus augalas, kerintis savo nuostabių žiedų grožiu, tačiau vienas sunkiausiai auginamų kambarinių augalų. Kamelija pasižymi tamsiai žaliais, odiškais, ovalo formos lapais dantytais pakraščiais, kurie siekia 10 cm ilgį. Žydi ši gėlė įvairių spalvų, tuščiaviduriais arba pilnaviduriais taurelės formos žiedais. Žydėjimo laikotarpis – lapkričio arba balandžio mėnesiais. Kamelijos auginamos namuose gali užaugti iki 2 metrų aukščio.
Kiek yra kamelijos rūšių?
Yra žinomos 82 kamelijos rūšys, beveik visos rūšys yra tinkamos auginimui namuose.
Ar kamelijas reikia tręšti?
Norint, kad ši gėlė džiugintų ryškiais ir gausiais žiedais ją reikėtų tręšti pagal rekomendacijas.
Kaip dauginamos kamelijos?
Yra vos keli kamelijos dauginimo būdai. Dauginimas viršūnių bei pumpurų auginiais ir dauginimas sėklomis. Pastarasis dauginimas nėra rekomenduojamas, nes kamelija dauginama sėklomis gali visiškai prarasti savo dekoratyviškumą.
Iš kokios šalies kilusios kamelijos?
Natūraliai ši gėlė auga Rytų Azijoje.
Yra žinomos 82 kamelijos rūšys. Pačios populiariausios iš jų:
Kamelijas rekomenduojama persodinti kas tris metus, bet būtinai praėjus žydėjimo laikotarpiui. Jei augalas yra senas jo persodinti nereikėtų, užtenka pakeisti viršutinį dirvos sluoksnį. Šios gėlės labiausiai mėgsta rūgštų substratą – pH 4,5 – 5,5. Jos yra sodinamos į vazonus, vasarą gali būti auginamos lauke, o atvėsus orams įnešamos į namus. Tinkamiausia žemė šiai gėlei – durpinė. Galima sodinti ir į durpinės bei inspektinės žemės mišinį. Labai svarbu, kad dirva, kurioje auginama kamelija gerai sugertų drėgmę.
Norint, kad kamelija gausiai žydėtų, o žiedai būtų ryškių spalvų, ją reikėtų tręšti specialiomis, rūgščiomis trąšomis arba trąšomis, kurios skirtos azalijoms. Tinka ir žydinčių augalų trąšos. Tręšti reikėtų iki liepos mėnesio pabaigos. Šaltuoju metų laiku, šie augalai netręšiami. Tręšimo dažnumas – kartą į savaitę arba pagal trąšų gamintojo rekomendacijas.
Svarbiausia, kad kamelija būtų laistoma reguliariai, bet saikingai. Ji labai jautriai reaguoja į per didelę drėgmę arba išdžiūvimą. Perlaistytas ar išdžiūvęs augalas gali greitai žūti. Rudens ir pavasario laikotarpiais kamelijos turėtų būti laistomos gausiai. Šaknų gniutulas turi būti visuomet drėgnas, bet nutekėjusio vandens ant padėklo būti neturėtų. Vasaros metu naudinga augalo lapus apipurkšti kambario temperatūros vandeniu. Purkšti reikėtų tik kamelijos lapus, apipurkšti žiedai gali paruduoti. Žiemos metu ir ramybės laikotarpiu kamelijos laistomas retai, tik tam, kad žemė neišdžiūtų. Laistymui rekomenduojama naudoti kambario temperatūros, minkštas vanduo, taip pat tinka ir lietaus vanduo. Jokiu būdu gėlės negalima lieti kalkingu vandeniu.
Kamelija mėgsta vėsią ir gerai vėdinamą aplinką, tačiau skersvėjai šiai gėlei pavojingi. Šiltuoju metų laiku augalas gali būti laikomas lauke. Atvėsus orams ją reikėtų įnešti atgal į vėsų ir gerai vėdinamą kambarį. Optimali temperatūra turėtų siekti 18 – 20 laipsnių, pumpurai gerai bręsta ir kiek žemesnėje temperatūroje. Poilsio laikotarpiu kamelijas rekomenduojama laikyti ne aukštesnėje kaip 12 laipsnių temperatūroje. Šiai gėlei reikalinga saulės šviesa, tačiau ją reikėtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriausiai tinka šviesi patalpa arba dalinis šešėlis. Rekomenduojama nekeisti kamelijos vietos ir nesukioti šio augalo. Į lauką gėlę galima išnešti gegužės mėnesį ir laikyti iki pat rudens.
Šias nuostabiais žiedais žydinčias gėles neretai gali užpulti ligos. Augalas dažniausiai suserga dėl netinkamos priežiūros.
Dažniausiai pasitaikančios ligos:
Yra vos keli kamelijos dauginimo būdai:
Šiuo dauginimo būdu geriausia užsiimti rugpjūčio mėnesį. Daugindami atskirkite pusiau suaugusius ūglius, kurie yra 8 – 10 cm ilgio. Atskirtus auginius reikia įsodinti į smėlio ir durpių mišinį. Rekomenduojama juos laikyti 13 – 16 laipsnių šilumoje. Augalas įsišaknys maždaug po 8 savaičių, tuomet jį galima persodinti į vazonėlį su kamelijoms tinkama dirva.
Šis dauginimas galimas, tačiau nerekomenduojamas, nes taip dauginami augalai netenka savo dekoratyviškumo.
Jei pasirinkote būtent šį dauginimo būda pravartu žinoti, kad susodintas sėklas į tinkamą dirvą reikia pridengti stiklu ar plėvele ir laikyti ne aukštesnėje kaip 15 laipsnių temperatūroje iki kol sėklos sudygs. Reikėtų nepamiršti sodinukus vėdinti ir reguliariai laistyti, kad žemė visada būtų vos drėgna.