Tai liga kuri ilgainiui sukelia skausmą, sąnarių sustingimą, pažeidžia stuburą. Tarpslankstelinių diskų ir slankstelių degeneracinis procesas. Pažeidus tarpslankstelinius diskus išsiskiria (išlenda) skaidulinis audinys iš kurio susiformuoja kaulinės išaugos – osteofitai, kurių dėka būna užspaudžiamas nervas.
Dažniausiai ši liga atpažįstama ir pastebima tik prasidėjus rimtesnėms komplikacijoms. Liga gali apimti kaklo, krūtinės, stuburo, juosmens sritis. Sergant osteochondroze žmonės skundžiasi vis pasikartojančiais kaklo, pečių, galvos ir nugaros skausmais, liga gali sukelti ir sąnarių skausmus. Vargina pastovus raumenų maudimas ar galvos svaigimas, silpnumo jausmas.
Ligos pradžioje skausmas būna labai smarkus, dažniausiai atsirandantis po sunkaus fizinio krūvio, ligai įsibėgėjus skausmas kiek sumažėja, bet stuburas tampa vis mažiau lankstus, sumažėja judesių amplitudė. Pasidaro sunku sukioti galvą, besukant girdimas traškėjimo garsas.
Kas yra osteochondrozė?
Tai liga kuri ilgainiui sukelia skausmą, sąnarių sustingimą, pažeidžia stuburą.
Kas dažniausiai serga osteochondroze?
Dažniausiai šia liga serga vidutinio arba senyvo amžiaus žmonės, turintys antsvorį, mažai judantys, dirbantys sunkius fizinius darbus arba tie, kurie yra turėję stuburo trauma. Tačiau vis dažniau ši liga pasireiškia jaunesniems žmonėms, ypač paaugliams.
Kaip nustatoma osteochondrozė?
Norint tiksliai diagnozuoti osteochondrozę yra atliekamos rentgenogramos. Taip pat, jei reikalinga, gali būti atliekami magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Tyrimų dėka yra nustatomas ligos laipsnis/stadija.
Kokie požymiai parodo, kad sergama osteochondroze?
Sergant osteochondroze žmonės skundžiasi vis pasikartojančiais kaklo, pečių, galvos ir nugaros skausmais, liga gali sukelti ir sąnarių skausmus. Vargina pastovus raumenų maudimas ar galvos svaigimas, silpnumo jausmas.
Dažniausiai šia liga serga vidutinio arba senyvo amžiaus žmonės, turintys antsvorį, mažai judantys, dirbantys sunkius fizinius darbus arba tie, kurie yra turėję stuburo trauma.
Vis dažniau ši liga pasireiškia jaunesniems žmonėms, ypač paaugliams (14 – 17 metų.). Dažniausiai vaikus lydi laikysenos sutrikimai, bet netaisant jų laikysenos atsiranda didelė rizika, kad ateityje vaikui pasireikš osteochondrozės simptomai. Jei jūsų vaikui diagnozuota būtent ši liga, daktaras gali paminėti tokius ligos terminus/pavadinimus: Juvenilinė kifozė, Morbus Scheuermann, juvenilinė osteochondrozė, stuburo osteochondropatija. Visi šie pavadinimai reiškia vieną ligą tai – osteochondrozė. Paprastai osteochondroze serga dažniau moterys ir berniukai nei vyrai ir mergaitės. Liga gali būti net ir paveldima.
Pagrindinis osteochondrozės simptomas yra skausmas, kartais jis gali būti labai smarkus, nepakeliamas, kartais maudžiantis ir vos jaučiamas. Taip pat galimi šie simptomai:
Kaklo osteochondrozė gali pasireikšti ir klausos pablogėjimu, spengimu ausyse, ryklės išdžiūvimu, kosuliu. Retai, bet pasitaiko, kad žmonės turintys kaklo osteochondroze skundžiasi suprastėjusiu regėjimu.
Dažniausiai sergant osteochondroze simptomai pasireiškia ne pavieniui, o kompleksiškai. Šią ligą labai sunku diagnozuoti, tad pajutus išvardintus požymius labai svarbu kreiptis į šeimos gydytoją.
I stadija:
Atsiranda pradiniai stuburo diskų pažeidimai. Stuburas tampa pažeidžiamas ir nestabilus
II stadija:
Susiformuoja tarpslankstelinis skaidulinis audinys, kuris tampa išsikišęs, todėl pradeda atsirasti skausmas dėl užspausto nervo. Pats diskas praranda elastingumą, jis pradeda mažėti ir plokštėti. To pasakoje, mažėja tarpai tarp slankstelių.
III stadija:
Tarpslankstelinis diskas, jo minkštoji dalis prasiveržia į stuburo kanalą taip suformuodama stuburo išvaržą. Tuomet jau atsiranda stuburo patologija lydima smarkaus skausmo atliekant bet kokius judesius.
IV stadija:
Galutinai susiformuoja kaulinės slankstelių išaugos, kurios yra vadinamos – osteofitais arba ataugomis. Stuburo slanksteliai pradeda liestis, atsiranda aplinkinių sričių uždegimas. Tai pati sunkiausia ligos stadija lydima ne tik smarkaus skausmo, bet ir smarkiai ribojanti kūno judesių amplitudę, galinti pažeisti net vidaus organus.
Keletas ligų patenka į osteochondrozės kategoriją. Jos veikia skirtingas kūno dalis. Paprastai jos yra sugrupuotos į vieną iš trijų kategorijų, priklausomai nuo to, kur jos vyksta. Jos gali būti sąnarių, fiziologinės arba neartikulinės.
Sąnarių ligos
Sąnarių ligos atsiranda jungtinėse srityse ir į jas įeina:
Fiziologinės ligos
Pagrindinė liga yra Scheuermano liga arba jaunatvinė kifozė. Ši būklė turi įtakos stuburo smegenų tarpslanksteliniams diskams. Tai yra sąnarys esantis tarp jūsų stuburo kaulų.
Neartikulinės ligos
Neartikulinės ligos gali turėti įtakos bet kuriai skeleto daliai. Dažniausiai pasitaikanti neartikulinė liga yra Osgudo–Šlaterio liga, kuri paveikia kelius. Osgudo–Šlaterio liga sukelia augimo plokštelės sudirginimą ten, kur girnelės sausgyslė tvirtinasi prie blauzdikaulio, kuri yra viršutinė jūsų blauzdikaulio dalis, tiesiai po keliu. Severo liga, kuri daro poveikį kulnui, yra dar viena neartikulinės osteochondrozės rūšis.
Disekuojamasis osteochondritas yra dar viena osteochondrozės forma. Tai atsitinka, kai dėl kraujo tėkmės stygiaus, smulkios kremzlės ir kaulų dalys yra išstumiamos į sąnarį. Tai gali atsirasti bet kurioje kūno dalyje ir dažniausiai būna keliuose.
Kaklo osteochondrozė
Kaklas yra apraizgytas kraujagyslėmis, jų dėka smegenys yra aprūpinamos krauju, todėl šis ligos tipas yra susijęs su prastu kraujo patekimu į galvą, kraujo cirkuliacija smegenyse.
Pagrindiniai šios ligos tipo simptomai:
Krutinės osteochondrozė
Dažniausias šio tipo atsiradimas yra stuburo iškrypimas, netaisyklinga laikysena.
Pagrindiniai šios ligos tipo simptomai:
Juosmens osteochondrozė
Tai dažniausiai pasireiškiantis ligos tipas. Žmogus gali jausti smarkų, nepakeliamą skausmą arba lėtinį, maudžiantį skausmą.
Pagrindiniai šios ligos tipo simptomai:
Konkrečių osteochondrozės priežasčių nėra, bet galima paminėti faktorius kurie didina riziką susirgti šia liga:
Dažni veiksmai yra sąnarių įtempimas ir kraujo nepratekėjimas į paveiktą zoną, kaulų traumos.
Osteochondrozė beveik išimtinai nustatoma vaikams ir paaugliams, iki maždaug 20 metų amžiaus. Vaikams, kurie užsiima sportu, yra didesnė osteochondrozės išsivystymo rizika. Tai dažniau pasitaiko berniukams, kadangi berniukai turi didesnę sužalojimų riziką negu mergaitės.
Vizito metu gydytojas išsamiai apklausia pacientą apie nugaros skausmą. Klausiama kur skausmas nueina, kiek laiko skausmas trunka ir kada jis dažniausiai užklumpa, ar jaučiamas galūnių tirpimas, kokie kiti juntami simptomai. Gydytojas gali paprašyti paciento atsisėsti, atsistoti, eiti, pakelti kojas, pasilenkti į priekį. Taip pat vizito metu atliekamas neurologinis patikrinimas, refleksų veikimas.
Norint tiksliai diagnozuoti osteochondrozę yra atliekamos rentgenogramos. Taip pat, jei reikalinga, gali būti atliekami magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Tyrimų dėka yra nustatomas ligos laipsnis/stadija.
Deja, bet vaistų kurie galėtų visiškai išgydyti osteochondrozę – nėra. Būtent dėl šios priežasties gydytojo tikslas yra palengvinti pacientui gyvenimo kokybę malšinant skausmą, prislopinti ligos progresavimą stiprinant stuburo raumenis.
Ligos pradžioje yra skiriama fizinė terapija, jos dėka stiprinami nusilpę raumenys ir atpalaiduojami spazmuojantys raumenys.
Taip pat gali būti skiriamas gydymas vaistais. Dažniausiai skiriami raumenis atpalaiduojantys, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai – ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, rofekoksibas, kremai, tepalai, geliai, leidžiamieji vaistai skausmui bei uždegimui malšinti. Acetaminofenas/paracetamolis arba diklofenakas – saugiausias būdas malšinti ne itin smarkų skausmą. Jei skausmas labai smarkus gydytojas gali skirti stipresnį vaistą nuo skausmo – tramadolį. Jei paciento liga paūmėjusi ir sutrinka jo miego kokybė, atsiranda nuotaikų kaita, polinkis į depresiją, tuomet yra skiriami antidepresantai gyvenimo kokybei gerinti.
Nugaros skausmą galima malšinti ne tik vaistais. Štai keletas būdų kurie gali padėti numalšinti nugaros skausmą:
Išskirtinai gali būti naudojamos juntamųjų nervų blokados. Jei liga ūminė, rekomenduojama laikina imobilizacija, transkutaninė elektrinė neurostimuliacija. Rekomenduojamas lovos rėžimas, gulėti reikėtų ant neišgulėto, kieto čiužinio, galvą dėti ant plokščios pagalvės, po kaklu pasikišus volelį. Taisyklinga galvos ir kaklo padėtis labiausiai reikalinga jei jums pažeista kaklinė stuburo dalis. Gulėti reikėtų ne ilgiau kaip 2 – 3 dienas. Nerekomenduojama visai nejudėti, reikėtų atlikti švelnius tempimo pratimus ir mankštintis atsargiai iki tiek kol nejuntamas skausmas. Norint stabilizuoti stuburo slankstelių, smulkių sąnarių padėtį, smegenų blokavimą rekomenduojama taikyti manualinę terapiją. Taip pat gali būti taikomos fizioterapijos procedūros, tokios kaip magnetinė terapija, lazerio terapija, parafino aplikacijos ir pan.
Tik pačiu paskutiniu atveju, kai ligos simptomai tik ūmėja ir paciento situacija negerėja, yra atliekamas chirurginis gydymas. Operacijos metu galima bandyti atstatyti senąjį tarpslankstelinį diską, ar implantuoti tarpslankstelinio disko protezą. Tiesa, būna atveju kada operaciją reikia atlikti kuo skubiau, kai įvyksta šlapimo pūslės inervacijos sutrikimai ar pasireiškia kitos sveikatos problemos.
Natūralus osteochondrozės gydymas padeda numalšinti skausmą natūraliais būdais.
Gydymo būdai:
Norint išvengti arba sumažinti osteochondrozės simptomus ir paūmėjimą, labai svarbu vengti tam tikrų rizikos veiksnių ir pastebėjus laiku gydyti stuburo ligas. Labai svarbu atkreipti dėmesį į kasdienius veiksmus, kuriuos atliekame daug kartų per dieną net nepastebėdami savęs. Taisyklingą laikyseną reikia išlaikyti sėdint, stovint, vaikštant, keliant sunkus daiktus.
Norint išvengti osteochondrozės simptomų patariama:
Jei sirgote ar sergate šia liga, bet liga prislopinta reikia atsiminti, kad krūvį stuburui didinti galima tik palaipsniui. Taip pat ir mankštinantis, pratimus reikėtų atlikti palaipsniui.
Jei osteochondrozė pasireiškia nugaros, juosmens skausmu galima įsigyti juosmens įtvarą. Įtvaras priglus ir sustiprins bei stabilizuos nugaros raumenis, malšins skausmą.
Sukioti galvą į kairę ir į dešinę, atsistoti keturiomis ir lėtai išlenkus nugarą pabūti keliolika sekundžių, grįžtant susikūprinti. Atsigulus ant nugaros, rankomis apkabinti kelius ir sūpuotis pirmyn ir atgal.