Pinigų medis

Pinigų medis – tikrasis jo pavadinimas yra Zamiokulkas (lot. Zamioculcas zamiifolia). Pinigų medis yra Aronijų šeimos augalas kilęs iš Afrikos. Tai nelepus, gana populiarus kambarinis augalas, krūmas, kuris gali užaugti net iki pusantro metro aukščio. Įprastai, geromis sąlygomis, šio suaugusio augalo aukštis siekia apie 80 – 100 centimetrų. Puošiasi gražiais vaškiniais, elipsės formos, sodriai žalios spalvos lapais. Lapai vienas šalia kito auga ant storo ir tvirto lapkočio. Pinigų medis yra žydintis augalas, tačiau norint užauginti žiedą, auginant gėlę namų sąlygomis, reikėtų apsišarvuoti kantrybe, nes pražysta tik brandaus amžiaus sulaukę zamiokulkai.

Manoma, kad jei auginsite pinigų medį savo namuose, jis sukraus turtus. Būtent dėl šios priežasties šis kambarinis augalas yra vienas populiariausių, dažnai dovanojamas ir perkamas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokios pinigų medžio rūšys?

Zamioculcus zamiifolia, Zamioculcus lanceolate, Zamioculcus varigata – tai pagrindinės zamokulkų rūšys.

Kaip sodinti pinigų medį?

Šis augalas nėra reiklus, tad gerai augs tiek šviesioje, tiek tamsesnėje kambario vietoje. Svarbiausia, kad zamokulkas būtų pasodintas į tinkamą dirvą, kurioje yra geras drenažas.

Kaip tręšti zamokulką?

Augalo tręšti nebūtina, bet galima. Geriausiai tai daryti aktyvios vegetacijos metu, kartą per mėnesį trąšomis, kurios skirtos kaktusams arba sukulentams.

Kaip laistyti pinigų medį?

Svarbiausia pinigų medžio neperlaistyti, nes jis geriau pakelia sausrą nei perlaistymą. Vasaros metu augalas laistomas kiek gausiau, žiemą liejamas tik tuomet, kai žemė tampa visiškai sausa.

Kokios geriausios sąlygos pinigų medžiui?

Zamokulkas geriausiai jaučiasi šviesioje patalpoje, kuri yra apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Aplinkoje, kurioje auga pinigų medis, temperatūra turėtų siekti bent 12 laipsnių šilumos.

Kaip dauginti pinigų medį?

Yra keli dauginimo būdai: dauginimas kerais, suaugusiais lapais, lapų plokštelėmis.

Kokia šio augalo nauda?

Pinigų medis labai vertinamas augalas, nes puikiai valo namų orą.

Ar pinigų medis nuodingas?

Taip, šis augalas yra nuodingas.

Rūšys

Rūšys

Yra skaičiuojama virš 20 Zamiokulkų rūšių. Visos rūšys gana skirtingos, bet jų priežiūra, auginimo ypatumai, net dauginimas labai panašus. Tad visos pagrindinės taisyklės aprašomos straipsnyje tiks bet kuriai pinigų medžio rūšiai. Pinigų medžiais jie vadinami matyt todėl, kad jų lapeliai primena monetas.

Kelios populiariausios pinigų medžio rūšys:

  • Zamioculcus zamiifolia – labiausiai paplitęs augalas, dažniausiai auginamas namų sąlygomis. Lapai vaškiniai, blizgūs. Auga stiebais vienas šalia kito. Užauga iki 80 – 100 cm aukščio.
  • Zamioculcus lanceolate – lapai pailgi su geltonomis dėmelėmis, taip pat auga stiebais vienas šalia kito.
  • Zamioculcus varigata – taip pat margaspalvių lapų rūšis, bet lapų forma tokia pat kaip ir zamioculcus zamiifolia. Lapai būna arba su geltonomis dėmelėmis arba visiškai geltoni. Auga taip pat kaip ir pirmoji paminėta rūšis.
Priežiūra

Priežiūra

Sodinimas

Jauni zamiokulkai persodinami kas metus į vis didesnį ir erdvesnį vazoną. Senesni pinigų medžiai persodinami kas 2 – 3 metus, o kasmet pakeičiamas tik viršutinis dirvos sluoksnis. Geriausia šį augalą sodinti į specialų dirvos mišinį, kurį lygiomis dalimis sudaro: durpės, kompostas, smėlis, velėninė ir lapinė žemė. Pinigų medžiui reikalingas geras drenažas, todėl čia labiausiai tinkamas upių smėlis. Šis augalas turi labai tvirtas šaknis, jos kartais įauga net į patį vazoną, todėl kai kuriais atvejais reikia vazoną tiesiog sudaužyti, kad nepažeisti augalo šaknų.

Tręšimas

Šis augalas nėra reiklus, gerai auga ir netręšiamas, tiesiog įsodintas į tinkamą dirvą ir gerai prižiūrimas. Bet pinigų medį galima patręšti labai saikingai, aktyvios vegetacijos periodu. Šiuo periodu reikėtų tręšti tik kartą per mėnesį. Geriausiai tinkančios trąšos zamiokulkams – skirtos kaktusams ir sukulentams. Trąšos būtinai turi būti skystos konsistencijos. Jei augalas bus tręšiamas per dažnai arba per dideliais kiekiais, jo lapeliai ims nykti ir mažėti. Galiausiai augalas gali žūti.
Laistymas

Pinigų medis nėra lepus, jis gali pakęsti tiek perlaistymą, tiek sausrą, bet geriausia augalą lieti reguliariai ir saikingai. Ši kambarinė gėlė gali pakelti sausrą todėl, kad jos šaknys kaupia drėgmę, sausros metu pinigų medis nesunyksta. Šiltuoju metų laiku reikia stebėti augalo žemę ir jei ji sausa, ją reikia palieti kiek gausiau nei šaltuoju metų laiku. Rudenį ir žiemą zamiokulkai laistomi daug rečiau. Nuo sausros kenčiantį pinigų medį yra lengviau išgelbėti nei perlaistytą, todėl labai svarbu lieti jį saikingai.

Pinigų medis nereikalauja daug drėgmės, todėl jo padėklas turėtų būti sausas, o ir purkšti jo lapų nėra būtina, bet labai karštą vasaros dieną galima augalą nupurkšti. Tiek laistymui, tiek purškimui reikėtų naudoti minkštą, kambario temperatūros vandenį. Svarbu nepamiršti nuvalyti susikaupusias dulkes nuo augalo lapų, tai padaryti reikėtų su vos drėgna, švaria servetėle.

Vieta

Zamiokulkas mėgsta šviesą, tačiau reikėtų augalą pasaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, nors smarkios bėdos jie gali ir nesukelti. Nieko baisaus jei ši gėlė augs ir tamsesnėje patalpoje, tokiu atveju augalas augs lėčiau, bet taip pat džiugins savo dekoratyvia išvaizda kaip ir augdamas šviesoje. Vasaros metu pinigų medį galima išnešti į balkoną ar lauką, na, o šaltuoju metų laiku, šildymo sezonu, nereikia papildomai rūpintis dėl drėgmės, nes šis augalas pakelia net ir labai sausą orą. Geriausiai zamiokulkai jaučiasi, kai kambario temperatūra nekrenta žemiau 12 laipsnių šilumos.

Ligos

Ligos

Šis augalas tikrai nėra lepus, bet kartais pasitaiko ligų, kurios užpuola net šią kambarinę gėlę. Dažniausiai zamiokulkos būna perlaistomas, todėl pradeda pūti jo stiebas, šaknys. Nuo perlaistymo pinigų medis gali net žūti. Yra ir dar kelios dažniau pasitaikančios ligos:

  • Miltuotieji skydamariai

Ant augalo šakelių pastebimi amarai, kurie panašūs į vatos atplaišas. Pastebėjus tokius darinius ant augalo, jį reikėtų nuplauti drungnu vandeniu. Jei liga paūmėjusi tuomet pinigų medį reikės nupurkšti fungicidais.

  • Lapų kritimas

Lapai gali pradėti kristi nuo netinkamos priežiūros arba tada kai augalas pasensta. Pasenus zamiokulkui reikėtų jį atnaujinti, tiesiog įsišaknyti augalo dalis.

  • Puviniai

Šis augalas geriau perneša sausrą nei per didelę drėgmę ar perlaistymą, todėl pradėjus pūti zamiokulko stiebui, reikėtų jo nelaistyti ir išnešti į sausą vietą. Niekuomet nepalikite padėkle vandens. Laikantis visų priežiūros taisyklių šios ligos lengva išvengti. Jei pradeda pūti šaknys, augalą reikėtų transplantuoti, o pažeistas šaknis nupjauti. Pjūvio vietas tinkamai apdirbti.

  • Išdžiūvimas

Retais atvejais pasitaiko, kad visai neprižiūrimo augalo lapai staiga tampa geltoni ir nukrenta. Tai reiškia, kad pinigų medis buvo visiškai nelaistomas ir yra išdžiūvęs. Norint, kad šitaip nenutiktų reikia nepamišti augalą laistyti tokiu dažnumu, koks jam tinka ir patinka.

  • Pageltę lapai

Lapai pagelsti gali ne tik dėl augalo išdžiūvimo. Dažnai lapų spalva pasikeičia jei pinigų medžiui buvo smarkiai keičiama temperatūra kurioje jis laikomas. Nuo per didelio karščio arba šalčio lapai taip pat ima gelsti. Norint to išvengti šią gėlę reikia auginti pagal nurodytas rekomendacijas.

  • Voratinklinės erkutės

Vidinėje lapų pusėje pastebimi voratinkliai su vos matomais kenkėjais. Pastebėjus voratinklines erkutes, zamiokulką reikėtų nuplauti su muilu, po drungnu vandeniu. Jei liga yra paūmėjusi pinigų medis turėtų būti nupurkštas fungicidais.

Dauginimasis

Dauginimasis

Pinigų medis yra dauginamas keliais būdais:

  • Kerais

Tai paprasčiausias pinigų medžio dauginimo būdas. Dauginat tokiu būdu augalą reikia tiesiog išskirstyti. Kiekvienas šakniagumbis turėtų būti bent su vienu lapeliu. Taip išskirsčius augalą galima sodinti į atskirus vazonėlius, į jiems tinkamą dirvą su geru drenažo sluoksniu.

  • Suaugusiais lapais

Dauginant tokiu būdu reikia nupjauti suaugusį augalo lapą ir kartu su šakniagumbio dalimi, jį įsodinti į tinkamą dirvą. Pjūvio vietas reikėtų nepamiršti tinkamai apdirbti, o nupjautą lapą kelias valandas reikėtų palaikyti tiesiog gryname ore ir tik tuomet sodinti. Šis dauginimo būdas naudojamas tik tada kai pinigų medis yra visiškai suaugęs.

  • Lapų plokštelėmis

Taikant šį dauginimo būdą reikėtų nepamiršti, kad įsodintą lapo plokštelę reikia laikyti šiltai, norint, kad ji greičiau įsišaknytų. Lapas sodinamas į durpes ir laikomas 20 – 25 laipsnių temperatūroje, pridengtas plėvele arba stiklu. Pridengtus augalus reikia vėdinti, bent kartą per dieną atidengiant kelioms valandoms. Šis dauginimo būdas užtrunka ilgiausiai.

Augalo nauda

Augalo nauda

Pinigų medis labai vertinamas, nes puikiai valo namų orą. Rekomenduojama zamokulką statyti miegamajame. Augalas ne tik valo namų orą, bet ir pagerina miego kokybę. Taip pat manoma, kad gerai prižiūrimas pinigų medis gali atnešti turtus į jūsų namus.

Tačiau būkite atsargūs ir pinigų medį laikykite tokioje vietoje, kur jo nepasieks vaikai ar gyvūnai, nes šis augalas yra nuodingas.


Pasidalink su draugais!