Podagra

Podagra yra įprasta ir sudėtinga artrito forma, galinti paveikti kiekvieną. Ji būdinga staigiais, sunkiais sąnarių skausmais, patinimais, paraudimais ir švelniu išpuoliu, dažnai sąnaryje ties didžiojo piršto pagrindu.

Podagros išpuolis gali atsirasti staigiai, dažni atsibudimai nakties viduryje su apimtu jausmu, kad jūsų didysis kojos pirštas yra užsidegęs. Pažeistas sąnarys būna karštas, patinęs ir toks jautrus, kad net užkloto svoris gali atrodyti nepakeliamas.

Padažnėjimo simptomai gali ateiti ir praeiti, tačiau yra būdų, kaip valdyti simptomus ir išvengti paūmėjimo.

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra podagra?

Podagra yra įprasta ir sudėtinga artrito forma, galinti paveikti kiekvieną. Ji būdinga staigiais, sunkiais sąnarių skausmais, patinimais, paraudimais ir švelniu išpuoliu, dažnai sąnaryje ties didžiojo piršto pagrindu.

Kodėl atsiranda podagra?

Podagra atsiranda tada, kai šlapimo kristalai kaupiasi jūsų sąnaryje, sukelia uždegimą ir stiprų podagros išpuolio skausmą. Šlapimo kristalai gali susidaryti, kai kraujyje yra daug šlapimo rūgšties.

Kaip atpažinti podagros požymius?

Podagros išpuolis  atsiranda staigiai, dažni atsibudimai nakties viduryje su apimtu jausmu, kad jūsų didysis kojos pirštas yra užsidegęs. Pažeistas sąnarys būna karštas, patinęs ir toks jautrus, kad net užkloto svoris gali atrodyti nepakeliamas.

Kaip gydoma podagra?

Podagros gydoma  vartojant vaistus.

Simptomai

Simptomai

Podagros požymiai ir simptomai beveik visada atsiranda staiga ir dažnai naktį. Ji apima:

 • Intensyvų sąnarių skausmą. Podagra paprastai paveikia didžiąją pirštų jungtį, bet ji gali pasireikšti bet kokiame sąnaryje. Kiti dažniausiai paveikti sąnariai apima kulkšnis, kelius, alkūnės, riešus ir pirštus. Prasidėjus ligai, nuo pirmųjų keturių iki dvylikos valandų laikotarpio, skausmas būna nepakenčiamiausias.
 • Ilgalaikis diskomfortas. Po didžiausio skausmo sumažėjimo, kai kurie diskomfortai gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Vėliau išpuoliai gali trukti ilgiau ir paveikti daugiau sąnarių.
 • Uždegimas ir paraudimas. Pažeisti sąnariai ar sąnarys tampa patinęs, jautrus, šiltas ir paraudęs.
  Ribotas judesio spektras. Podagrai prasidėjus, paprastai negalėsite judinti savo sąnarių kaip įprasta.

Kada apsilankyti pas gydytoją

Jei pasireiškia staigus, intensyvus sąnarių skausmas, paskambinkite savo gydytojui. Negydoma podagra gali pabloginti skausmą ir sąnarių pažeidimus.

Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda karščiavimas, o sąnarys yra karštas ir prasideda uždegimas, kuris gali būti infekcijos požymis.

Komplikacijos

Žmonėms su podagra gali išsivystyti sunkesnės būklės, tokios kaip:

 • Periodinė podagra. Kai kurie žmonės gali niekada nebepatirti podagros ženklų ir simptomų dar kart. Kiti asmenys gali pajusti podagra kelis kartus per metus. Vaistiniai preparatai gali padėti išvengti podagros išpuolių žmonėms, kuriems yra nuolatinė podagra. Jei negydoma, podagra gali sukelti sąnario eroziją ir sunaikinimą.
 • Pažengusi podagra. Negydoma podagra gali sukelti kristalų kaupimąsi po oda, mazgeliais vadinamais tofi (TOE-fie). Tophi gali išsivystyti keliose srityse, tokiose kaip pirštai, rankos, kojos, alkūnės ar Achilo sausgyslės, esančios palei pirštų galus. Tophi dažniausiai nėra skausmingas, tačiau jis gali tapti ištinęs ir jautrus per podagros paūmėjimą.
 • Inkstų akmenys. Šlapimo kristalai gali susikaupti žmonių, sergančių podagra, šlapimo takuose, sukeliančių inkstų akmenis. Vaistiniai preparatai gali padėti sumažinti inkstų akmenų riziką.
Priežastys

Priežastys

Podagra atsiranda tada, kai šlapimo kristalai kaupiasi jūsų sąnaryje, sukelia uždegimą ir stiprų podagros išpuolio skausmą. Šlapimo kristalai gali susidaryti, kai kraujyje yra daug šlapimo rūgšties.

Jūsų kūnas gamina šlapimo rūgštį, kai jis skaido purinų medžiagas, kurios natūraliai yra Jūsų kūne.

Purinas taip pat randamas tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, kepenyse, organinėje mėsoje ir jūros gėrybėse. Kiti maisto produktai taip pat skatina didesnį šlapimo rūgšties kiekį, pavyzdžiui, alkoholiniai gėrimai, ypač alus, ir gėrimai, pasaldinti vaisių cukrumi (fruktoze).

Paprastai šlapimo rūgštis ištirpsta kraujyje ir per inkstus patenka į šlapimą. Bet kartais arba Jūsų organizmas gamina per daug šlapimo rūgšties arba inkstai pašalina per mažai šlapimo rūgšties. Kai tai atsitinka, gali susikaupti šlapimo rūgštis, susidaranti aštrius, adatinio tipo kristalus sąnariuose ar aplinkiniuose audiniuose, kurie sukelia skausmą, uždegimą ir patinimą.

Rizikos veiksniai

Jums labiau tikėtina išsivystyti podagra, jei Jūsų organizme yra didelis šlapimo rūgšties kiekis. Veiksniai, kurie padidina šlapimo rūgšties kiekį jūsų kūne, yra šie:

 • Dieta. Valgydami mėsą ir jūros gėrybes, bei geriant gaiviuosius gėrimus, pasaldintus vaisių cukrumi (fruktoze), padidėja šlapimo rūgšties kiekis, dėl ko padidėja podagros pavojus. Alkoholio vartojimas, ypač alaus, taip pat padidina podagros pavojų.
 • Nutukimas. Jei turite antsvorio, jūsų kūnas gamina daugiau šlapimo rūgšties, o inkstams sunkiau pašalinti šlapimo rūgštį.
 • Medicininės sąlygos. Tam tikros ligos ir sąlygos padidina Jūsų podagros pavojų. Tai yra negydomas aukštas kraujospūdis ir lėtinės ligos, tokios kaip diabetas, metabolinis sindromas, širdies ir inkstų ligos.
 • Tam tikri vaistai. Tiazidinių diuretikų, paprastai naudojamų hipertenzijai gydyti, ir mažų dozių aspirino vartojimas taip pat gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį. Taip pat naudojant anti-atmetimo vaistus, skirtus žmonėms, kuriems atlikta organų transplantacija.
 • Podagros ligos istorija šeimoje. Jei kiti Jūsų šeimos nariai turi podagrą, labiau tikėtina, kad susirgsite šia liga.
 • Amžius ir lytis. Podagra dažniausiai pasireiškia vyrams, daugiausiai dėl to, kad moterys turi mažesnę šlapimo rūgšties koncentraciją. Tačiau po menopauzės, moterų šlapimo rūgšties koncentracija priartėja prie tokio pat lygio kaip vyrų. Vyrams taip pat dažniau kyla podagra ankstesniame amžiuje – paprastai tarp 30 ir 50 metų – kadangi moterims būdingi požymiai ir simptomai atsiranda po menopauzės.
 • Neseniai atlikta operacija ar trauma. Neseniai atlikta operacija ar traumos patyrimas yra dažnai susiejamas su padidėjusiu podagros rizikos atsiradimu.
Diagnozė

Diagnozė

Testai, padedantys diagnozuoti podagra, gali būti:

 • Sąnario skysčių bandymas. Jūsų gydytojas gali naudoti adatą, kad ištrauktų iš Jūsų sąnario skysčių. Šlapimo kristalai gali būti matomi, kai skystis tiriamas mikroskopu.
 • Kraujo tyrimas. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti kraujo tyrimą – kraujyje esančio šlapimo rūgšties ir kreatinino kiekiui nustatyti. Tačiau kraujo tyrimų rezultatai gali būti klaidinantys. Kai kurie žmonės turi didelę šlapimo rūgšties koncentraciją, bet niekada neturi podagros. Kai kuriems žmonėms yra podagros požymių ir simptomų, tačiau jie neturi neįprasto šlapimo rūgšties kiekio kraujyje.
 • Rentgeno spinduliavimas. Sąnarių rentgenas gali būti naudingas norint išvengti kitų sąnarių uždegimo priežasčių.
 • Ultragarsas. Skeleto-raumenų ultragarsu galima aptikti šlapimo kristalus jungtyje arba tofuose. Ši technika yra plačiau naudojama Europoje nei Jungtinėse Amerikos Valstijose.
 • Dvigubo krūvio kompiuterio nuskaitymas. Šio tipo vaizdavimas gali aptikti šlapimo kristalų buvimą sąnariuose, netgi kai dar nėra labai didelio uždegimo. Šis testas dėl sąnaudų paprastai nenaudojamas klinikinėje praktikoje ir nėra plačiai prieinamas.
Gydymas

Gydymas

Podagros gydimas paprastai vykdomas vartojant vaistus. Kokie medikamentai, kuriuos jūs ir jūsų gydytojas pasirinksite, bus pagrįsti Jūsų dabartine sveikata ir asmeniniais pasirinkimais.

Podagros vaistai gali būti naudojami ūmių išpuolių gydymui ir ateities išpuolių prevencijai. Medikamentai taip pat gali sumažinti jūsų podagros komplikacijų riziką, pvz., Tofi iš šlapimo kristalų sankaupų.

Vaistiniai preparatai, skirti podagroms gydyti

Vaistai, vartojami ūmių išpuolių gydymui ir ateities išpuolių prevencijai, apima:

 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo būna ir nereceptiniai, tokie kaip ibuprofenas (Advil, Motrin IB, kiti) ir naprokseno natrio druska (Aleve), taip pat kaip ir stipresni neišduodami be recepto NSAID, tokie kaip indometacinas (Indocinas) arba celekoksibas (Celebrexas). Gydytojas gali skirti didesnę dozę, kad sustabdytų ūminį priepuolį, po to mažesnė paros dozė, kad ateityje nebūtų paūmėjimų.
 • Kolchicinas. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti kolchiciną (Colcrys, Mitigare), kuris yra skausmo malšinimo preparatas, kuris veiksmingai sumažina podagros skausmą. Tačiau vaisto veiksmingumas gali būti nekompensuojamas dėl šalutinių poveikių, tokių kaip pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, ypač jei vartojama didelėmis dozėmis.
  Po to, kai pasireiškia ūmus podagros išpuolis, gydytojas gali skirti mažą paros dozę kolchicinui, kad išvengtų paūmėjimų ateityje.
 • Kortikosteroidai. Kortikosteroidų vaistai, tokie kaip vaistas prednizonas, gali kontroliuoti podagros uždegimą ir skausmą. Kortikosteroidai gali būti tablečių pavidalu arba jie gali būti įšvirkščiami į jūsų sąnarį. Kortikosteroidai paprastai vartojami tik tiems, kurie turi podagra, kurie negali vartoti NSAID ar kolchicino. Kortikosteroidų šalutinis poveikis gali būti nuotaikos pokyčiai, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje ir padidėjęs kraujospūdis.

Vaistiniai preparatai nuo podagros komplikacijų

Jei kasmet patiriate kelis podagros išpuolius arba jeigu Jūsų podagros uždegimas yra retesnis, bet ypač skausmingas, gydytojas gali rekomenduoti vaistus mažinti podagros komplikacijų riziką. Jei jau turite rentgeno nuotraukų kuriose matosi pažeidimai arba turite tofi, lėtinę inkstų ligą ar inkstų akmenis, gali būti rekomenduojami vaistai, kurie sumažina jūsų organizmo šlapimo rūgšties kiekį. Variantai apima:

 • Vaistus, kurie blokuoja šlapimo rūgšties gamybą. Preparatai vadinami ksantino oksidazės inhibitoriais (XOI), įskaitant alopurinolį (aloprimą, lopuriną, zyloprimą) ir febuksostatą (“Uloric”), jais galite sumažinti šlapimo rūgšties kiekį. Naudojant šiuos preparatus galite sumažinti kraujo šlapimo rūgšties kiekį ir sumažinti podagros pavojų.
  Šalutinis alopurinolio poveikis yra bėrimas ir mažas raudonųjų kraujo kūnelių skaičius. Febuksostato šalutinis poveikis yra bėrimas, pykinimas ir sumažėjęs kepenų funkcionalumas.
 • Vaistai, kurie pagerina šlapimo rūgšties pašalinimą. Šie preparatai vadinami uricosurika, apima probenecidą (Probalan) ir lesinurad (Zurampic). Urikozūriniai vaistai pagerina inkstų gebėjimą pašalinti šlapimo rūgštį iš Jūsų kūno. Tai gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį ir sumažinti podagros pavojų, tačiau padidėja šlapimo rūgšties lygis šlapime. Šalutinis poveikis yra bėrimas, pilvo skausmas ir inkstų akmenys. Lesinuart galima vartoti tik kartu su XOI.

Gyvenimo būdas ir namų savislaugos priemonės

Vaistai dažniausiai yra efektyviausias būdas gydyti ūminę podagra ir gali užkirsti kelią pasikartojantiems podagros priepuoliams. Tačiau tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai taip pat yra svarbūs, pavyzdžiui:

 • Apriboti alkoholinius gėrimus ir gėrimus, saldintus vaisių cukrumi (fruktoze). Vietoje to gerkite daug nealkoholinių gėrimų, ypač vandens.
 • Apriboti maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug purinų, pavyzdžiui, raudonos mėsos, organų mėsos ir jūros gėrybių.
 • Reguliarus sportas ir antsvorio metimas. Jūsų kūno svorio kontroliavimas mažina podagros pavojų.

Alternatyvioji medicina

Jei podagros gydymo būdai neveikia, kaip tikėjotės, gali būti įdomu išbandyti alternatyvų požiūrį. Prieš atlikdami tokį gydymą savarankiškai, pasitarkite su savo gydytoju – pasverkite naudą ir riziką bei sužinokite, ar gydymas gali trukdyti Jūsų pirminiam podagros gydymui.

Kadangi nėra daug tyrimų dėl alternatyvių podagros gydymo būdų, kai kuriais atvejais rizika nėra žinoma.

Buvo ištirti tam tikri maisto produktai, kurie gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį, įskaitant:

 • Kava. Tyrimai parodė ryšį tarp kavos gėrimo – tiek reguliarios, tiek be kofeino kavos ir mažesnės šlapimo rūgšties koncentracijos, nors tyrimas neatskleidė, kaip ir kodėl kava gali turėti tokio poveikio.
  Turimi įrodymai nepagrindžia paskatinimo kavos negeriančiuosius pradėti ją gerti, tačiau apsvarstant šį aspektą mokslininkai gali prieiti išvadų, kad ateityje bus naudojami nauji podagros gydymo būdai.
 • Vitaminas C. Papildai, kurių sudėtyje yra vitamino C, gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Tačiau nė vienų tyrimų nebuvo įrodyta, kad vitaminas C veikia podagros išpuolių dažnį ar sunkumą.
  Pasitarkite su savo gydytoju apie tai, kokia yra pagrįsta vitamino C dozė. Ir nepamirškite, kad galite padidinti savo vitamino C kiekį valgydami daugiau daržovių ir vaisių, ypač apelsinų.
 • Vyšnios. Buvo pranešta, kad vyšnios sumažina šlapimo rūgšties kiekį, taip pat sumažina podagros išpuolių skaičių. Tačiau, norint tai patvirtinti, reikia atlikti daugiau tyrimų. Didesnis vyšnių ir geriamojo vyšnios ekstrakto vartojimas gali būti saugus būdas papildyti podagros gydymą, bet pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju.

Kiti papildomi ir alternatyvios medicinos gydymo būdai gali padėti Jums, kol preparatai naudojami podagros skausmo gydimui pradės veikti. Pavyzdžiui, atsipalaidavimo būdai, tokie kaip gilaus kvėpavimo pratimai ir meditacija, gali padėti atsikratyti Jūsų skausmo.

Prevencija

Prevencija

Podagros nebuvimo laikotarpiu, šios dietos gairės gali padėti apsaugoti nuo būsimų podagros išbrinkimų.

 • Gerkite daug skysčių. Būkite gerai hidratuotas, kalbant apie vandens vartojimą. Apribokite kiek galite gerti saldžių gėrimų, ypač tuos, kurie yra saldinti daug fruktozės turinčiu kukurūzų sirupu.
 • Apribokite arba venkite alkoholio. Pasitarkite su savo gydytoju, ar bet koks alkoholio kiekis ar jo rūšis Jums yra saugu vartoti. Naujausi tyrimai rodo, kad alus gali ypač padidinti podagros simptomų riziką, ypač vyrams.
 • Vartokite baltymus iš mažai riebalų turinčių pieno produktų. Mažą riebumą turintys pieno produktai iš tikrųjų gali turėti apsauginį poveikį nuo podagros, todėl jie yra geriausi baltymų šaltiniai.
 • Apriboti mėsos, žuvies ir paukštienos vartojimą. Nedidelis kiekis gali būti toleruojamas, bet atkreipkite dėmesį į tai, kokie tipai ir kiek – Jums atrodo yra tinkama norma nesukeliant problemų.
 • Palaikykite pageidaujamą kūno svorį. Pasirinkite porcijas, kurios leidžia išlaikyti sveiką svorį. Antsvorio metimas gali sumažinti šlapimo rūgšties kiekį Jūsų kūne. Tačiau venkite badavimo ar greito svorio netekimo, nes tai gali laikinai padidinti šlapimo rūgšties kiekį.
Pasiruošimas vizitui

Pasiruošimas vizitui

Pasitarkite su gydytoju, jei turite simptomų, kurie yra įprasti podagrai. Po pirminio patikrinimo gydytojas gali nukreipti jus į kitą specialistą, paskirtą diagnozuoti ir gydyti artritą ir kitas uždegimines sąnarių kondicijas (reumatologą).

Štai šiek tiek informacijos, padėsiančios Jums pasiruošti susitikimui ir ko tikėtis iš savo gydytojo.

Ką Jūs galite padaryti;

 • Aprašykite savo simptomus, įskaitant, kada jie prasideda ir kaip dažnai jie atsiranda.
 • Atkreipkite dėmesį į svarbią asmeninę informaciją, tokią kaip bet kokie neseniai įvykę pokyčiai ar pagrindiniai streso faktoriai Jūsų gyvenime.
 • Paruoškite savo pagrindinės medicininės informacijos sąrašą, įskaitant visas kitas ligas, nuo kurių esate gydomas, ir visų vaistų, vitaminų ar papildų, kuriuos vartojate, pavadinimus. Jūsų gydytojas taip pat norės žinoti, ar turite kokių nors šeimos antsvorio atvejų.
 • Jei įmanoma, pasiimkite šeimos narį ar draugą. Kartais gali būti sunku prisiminti visą informaciją, kuri Jums pateikiama susitikimo metu. Kažkas, kas lydės Jus, prisimins kažką, ką praleidote arba pamiršote.
 • Užsirašykite klausimus kuriais kreipsitės į savo gydytoją. Iš anksto sukurtas klausimų sąrašas padės Jums maksimaliai išnaudoti savo laiką susitikus su gydytoju.

Klausimai, kuriuos reikia paklausti gydytojo pradinio vizito metu, yra šie:

 • Kokios galimos mano simptomų ar būklės priežastys?
 • Kokius bandymus rekomenduojate?
 • Ar yra kokių nors gydymo ar gyvenimo būdo pokyčių, galinčių padėti mano simptomams šiuo metu?
 • Ar turėčiau pamatyti šios srities specialistą?

Klausimai jei Jus paskyrė kreiptis į reumatologą, yra šie:

 • Koks galimas nepageidaujamas vaistų šalutinis poveikis?
 • Kaip greitai po gydymo pradžios mano simptomai pradeda gerėti?
 • Ar man reikia ilgai vartoti vaistus?
 • Turiu šiuos kitus sveikatos sutrikimus. Kaip galėčiau geriau suderinti šiuos gydymus?
 • Ar rekomenduojate bet kokius mano dietos pakeitimus?
 • Ar man saugu gerti alkoholį?
 • Ar yra kokių nors brošiūrų ar svetainių, kurias man rekomenduotumėte, kad galėčiau sužinoti daugiau apie savo būklę?

Jei jums kyla papildomų klausimų gydymo metu, nedvejodami paklauskite.
Ko tikėtis iš savo gydytojo

Jūsų gydytojas gali užduoti jums keletą klausimų. Pasiruošimas atsakyti į juos iš anksto, gali suteikti Jums laiko aptarti aspektus apie kuriuos norite labiau įsigilinti. Jūsų gydytojas gali paklausti:

 • Kokie yra jūsų simptomai?
 • Kada pirmą kartą išgyvenote šiuos simptomus?
 • Ar jūsų simptomai ateina ir praeina? Kaip dažnai tai vyksta?
 • Ar kas nors konkrečiai iššaukia Jūsų simptomus pvz., tam tikri maisto produktai ar fizinis ar emocinis stresas?
 • Ar esate gydomas dėl kitų sveikatos sutrikimų?
 • Kokius vaistus vartojate šiuo metu, įskaitant be recepto ir receptinius vaistus, taip pat vitaminus ir papildus?
 • Ar bet kuris iš Jūsų pirmosios pakopos giminaičių, pvz., tėvas ar brolis, turi podagra?
 • Ką valgote per tipiška dieną?
 • Ar geriate alkoholį? Jei taip, kiek ir kaip dažnai?

Pasidalink su draugais!