Roto virusas

Roto virusas yra užkrečiamas virusas, kuris gali sukelti gastroenteritą (skrandžio ir žarnyno uždegimą). Į simptomus įeina stiprus vandeningas viduriavimas, vėmimas, karščiavimas ir pilvo skausmas. Labiausiai tikėtina susirgti roto virusu yra kūdikiams ir mažiems vaikams. Jie gali tapti stipriai dehidratuoti ir turi būti paguldyti į ligoninę, ir net gali mirti.

Simptomai

Roto viruso liga dažniausiai pasitaiko kūdikiams ir mažiems vaikams. Tačiau vyresni vaikai ir suaugusieji taip pat gali susirgti roto virusu. Kada žmogus yra paveikiamas roto viruso, simptomai gali pasirodyti per 2 dienas.

Vaikams, kurie užsikrėtė, gali pasireikšti stiprus vandeningas viduriavimas, vėmimas, karščiavimas arba pilvo skausmas. Vėmimas ir vandeningas viduriavimas gali trukti 3–8 dienas. Papildomi simptomai gali būti apetito netekimas ir dehidratacija (kūno skysčių netekimas), kuris gali būti ypač pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams.

Dehidratacijos simptomai yra:

• sumažėjęs šlapinimasis
• sausa burna ir gerklė
• sąstingio jausmas keliantis
• verkimas su mažai, arba visai be ašarų, ir
• neįprastas mieguistumas ar nervingumas.
• Suaugusiesiems, kurie suserga roto viruso liga, pasireiškia švelnesni simptomai.

Vaikai, net ir tie, kurie yra paskiepyti, gali užsikrėsti ir susirgti roto virusu daugiau negu vieną kartą. Taip yra todėl, kad nei natūrali roto viruso infekcija, nei skiepai pilnai neapsaugo nuo būsimų infekcijų. Vaikams, kurie nėra paskiepyti, dažniausiai būna sunkesni simptomai, kai jie pirmą kartą suserga roto viruso liga. Paskiepyti vaikai yra mažiau linkę susirgti roto virusu.

Perdavimas

Žmonės, kurie yra užsikrėtę roto virusu, perneša virusą į savo išmatas (tuštindamiesi). Taip virusas patenka į aplinką ir gali užkrėsti kitus žmones. Žmonės dažniausiai pagrinde perneša virusą, ir yra labiau tikėtina, kad užkrės kitus, kada jie turi simptomų, ir per pirmąsias 3 dienas po jų atsiradimo. Žmonės su roto virusu taip pat gali užkrėsti kitus, kol jie neturi simptomų.

Jeigu roto viruso dalelės patenka į jūsų burną, jūs galite susirgti. Tai gali nutikti, jei jūs

• įdedate į savo burną neplautas rankas, kurios yra užterštos išmatomis
• liečiate užterštus daiktus ar paviršius, o tada įdedate savo pirštus į burną
• valgote užterštą maistą

Roto virusas lengvai plinta tarp kūdikių ir mažų vaikų. Jie gali užkrėsti roto virusu šeimos narius ir kitus žmones, su kuriais jie turi artimą kontaktą. Yra svarbi gera higiena, tokia kaip rankų plovimas ir švara, tačiau jos nepakanka ligos plitimui kontroliuoti. Geriausias būdas apsaugoti savo vaiką nuo roto viruso ligos yra skiepai.

Labiausiai tikėtina, kad vaikai gali užsikrėsti roto virusu žiemą ir pavasarį (nuo gruodžio mėn. iki birželio mėn.).

Gydymas

Nėra specifinių vaistų, skirtų roto viruso infekcijai gydyti, tačiau jūsų gydytojas gali rekomenduoti vaistus gydyti simptomams. Antibiotikai nepadės, nes jie kovoja su bakterijomis, o ne su virusais. Sužinokite daugiau apie antibiotikus.

Kadangi roto viruso liga gali sukelti stiprų vėmimą ir viduriavimą, tai gali sukelti dehidrataciją (kūno skysčių netekimą). Labiausiai gresia dehidratacijos rizika kūdikiams ir mažiems vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms, ir žmonėms sergantiems kitomis ligomis.

Dehidratacijos simptomai yra:

• sumažėjęs šlapinimasis
• sausa burna ir gerklė
• sąstingio jausmas keliantis
• verkimas su mažai, arba visai be ašarų, ir
• neįprastas mieguistumas ar nervingumas.

Geriausias būdas apsisaugoti nuo dehidratacijos – yra gerti daug skysčių. Jūs galite įsigyti geriamųjų rehidratacijos tirpalų maisto produktų parduotuvėse ir vaistinėse; tai yra labiausiai naudinga, esant silpnai dehidratacijai. Dėl sunkios dehidracijos gali prireikti atsigulti į ligoninę gydymui intraveniniais (IV) skysčiais, kurie pacientams pateikiami tiesiogiai per jų venas. Jeigu jūs, ar kažkas kuo rūpinatės, esate labai dehidratuoti, kreipkitės į gydytoją.

Skiepai

Roto virusas lengvai plinta tarp kūdikių ir mažų vaikų. Virusas gali sukelti stiprų vandeningą viduriavimą, vėmimą, karščiavimą ir pilvo skausmą. Vaikai, kurie suserga roto viruso liga, gali tapti stipriai dehidratuoti ir turi būti paguldyti į ligoninę.

Yra svarbi gera higiena, tokia kaip rankų plovimas ir švara, tačiau jos nepakanka ligos plitimui kontroliuoti. Geriausias būdas apsaugoti savo vaiką nuo roto viruso ligos yra skiepai. Dauguma vaikų (apie 9 iš 10), kurie yra paskiepyti, bus apsaugoti nuo sunkios roto viruso ligos. Apie 7 iš 10 vaikų bus apsaugoti nuo bet kokio sunkumo roto viruso ligos.