Roto virusas yra užkrečiamas virusas, kuris dažniausiai ir stipriausiai pasireiškia vaikams, bet gali pasitaikyti ir suaugusiems. Sukelia skrandžio ir žarnyno uždegimą (gastroenteritą). Toliau skaitykite apie simptomus, perdavimą, diagnozavimą, gydymą ir prevenciją – visa tai, kas aktualu susirgus arba siekiant viruso išvengti.
Ar roto virusas yra užkrečiamas?
Roto virusas yra užkrečiamas virusas, kuris dažniausiai ir stipriausiai pasireiškia vaikams, bet gali pasitaikyti ir suaugusiems.
Per kiek laiko galima suprasti, kad susirgai roto virusu?
Kai žmogus yra paveikiamas roto viruso, simptomai gali pasirodyti per 2 dienas.
Kodėl roto virusu suaugusieji serga rečiau arba persirgimas nėra sunkus?
Vaikystėje šia liga persirgus ir sėkmingai pagijus, susidaro ilgalaikis imunitetas. Tai viena iš priežasčių, kodėl roto virusas suaugusiems yra gana retas arba praeina su gerokai lengvesniais požymiais. Didesnį atsparumą lemia ir kūno svoris, todėl poveikis nėra toks stiprus.
Ar roto virusas yra pavojingas nėščiąjai?
Taip, roto virusas yra pavojingas nėščiąjai, nes viduriavimas taip pat gali greitai sukelti dehidrataciją, ypač jei kartu pasireiškia pykinimas ir vėmimas.
Ar galima užsikrėsti nuo gyvūnų?
Gera žinia, kad žmogus nuo gyvūnų roto virusu neužsikrečia, nes tai žmogui nepavojingi virusų tipai.
Kaip gydytis nuo roto viruso?
Nėra specifinių vaistų, skirtų roto viruso infekcijai gydyti, tačiau Jūsų gydytojas gali rekomenduoti vaistus gydyti simptomams.
Kai žmogus yra paveikiamas roto viruso, simptomai gali pasirodyti per 2 dienas.
Užsikrėtus gali pasireikšti šie simptomai (dažniausiai liga prasideda nurodytais pirmaisiais trimis):
Paprastai infekcija trunka kelias dienas (konkrečiau žr. skiltį „Kokie ligos trukmė?“). Jei trukmė ilgesnė, gali atsirasti komplikacijų:
Jei vaikas užsikrėtė roto virusu, gali būti pastebima tik dalis simptomų. Kiekvienu atveju gali skirtis ir simptomų derinys. Kai kurie požymiai gana reti (pavyzdžiui, bėrimas). Būtinai atsižvelkite į vaiko būklę ir, jeigu jis tokio amžiaus, kad jau gali kalbėti, kreipkite dėmesį, ką sako apie savo savijautą.
Jei roto virusu jau persirgta ir užklupo vėl, simptomai jau turėtų būti silpnesni (požymiai taip pat švelnesni suaugusiems).
Jei dėl vėmimo ir viduriavimo vaikas nenori valgyti ir gerti, tai gali sukelti dehidrataciją. Dehidratacija laikoma rimta roto viruso komplikacija ir dažna vaikų mirties priežastis besivystančiose šalyse. Dehidratacija gali būti ypač pavojinga ne tik kūdikiams ir mažiems vaikams, bet vyresnio amžiaus žmonėms ir žmonėms, sergantiems kitomis ligomis. Tad sergantys asmenys turi būti atidžiai prižiūrimi, o prireikus paguldyti į ligoninę
Skysčių mažėjimo organizme būdai:
Dehidratacijos simptomai yra šie (pasitarkite su gydytoju, jei bet kuriuos iš jų pastebėjote):
Apie skysčių atstatymą organizme skaitykite skiltyje „Gydymas“.
Kuo skiriasi nuovargis ir mieguistumas
Ar vienas iš simptomų – didelis mieguistumas – tinkamai interpretuojamas? Specialistai pabrėžia skirtumą tarp mieguistumo ir nuovargio.
Galima pamanyti, kad skirtumai tik simboliniai, tačiau iš tikro jie svarbūs.
Jei kamuoja vėmimas
Apskritai pykinimo ir vėmimo priežastys įvairios (apsinuodijimas maistu, alkoholis, migrena, nėštumas ir kt.). Sergant rodo virusu taip pat labai tikėtinas vėmimas „Gydymo“ skiltyje pateiktos maisto rekomendacijos). Nors daugeliu atvejų pagerėjimas turėtų ateiti savaime, vaikams ir asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi, tai gali sukelti rimtesnių problemų. Jei vėmimas tęsiasi ilgesnį laiką, tai gali sukelti jau minėtą dehidrataciją.
Jei karščiavimas ir vėmimas pasireiškė be viduriavimo, tai gali būti ir sunkesnės ligos požymis. Apgalvokite, ar pasireiškė dar kokių nors simptomų, ir pasitarkite su gydytoju.
Vaikystėje šia liga persirgus ir sėkmingai pagijus, susidaro ilgalaikis imunitetas. Tai viena iš priežasčių, kodėl roto virusas suaugusiems yra gana retas arba praeina su gerokai lengvesniais požymiais. Didesnį atsparumą lemia ir kūno svoris, todėl poveikis (pavyzdžiui, dehidratacija) nėra toks stiprus.
Deja, vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurių imuninė sistema yra sutrikusi dėl ligos ar chemoterapijos, gali patirti blogesnį roto viruso poveikį. Be to, galima susidurti su skirtingomis infekcijos rūšimis, kurioms imunitetas nėra atsparus (pavyzdžiui, kai keliaujate).
Kokios infekcijos gydymo suaugusiems rekomendacijos, skaitykite „Gydymo“ skiltyje.
Daug vaikų iki 5 metų amžiaus serga roto virusu. Nors infekcija paprastai praeina be medicininės intervencijos, vaikai ir suaugusieji, kurių imuninė sistema pažeista, gali patirti sunkių simptomų, dėl kurių atsiduriama ligoninėje.
Roto viruso poveikis suaugusiems paprastai mažesnis, tačiau kyla klausimas, kaip atsiliepia roto virusas nėščiąjai. Ir vaikams, ir nėštumo metu infekcijos simptomai paprastai pasireiškia per 1–2 dienas. Įvardijami tokie pat ar panašūs požymiai, kaip minėta skiltyje „Simptomai“: spazmai, viduriavimas, pykinimas, karščiavimas. Viduriavimas nėščiąjai taip pat gali greitai sukelti dehidrataciją, ypač jei kartu pasireiškia pykinimas ir vėmimas.
Žmonės, kurie yra užsikrėtę roto virusu, perneša virusą į savo išmatas (tuštindamiesi). Taip virusas patenka į aplinką ir gali užkrėsti kitus žmones. Labiausiai tikėtina, kad žmogus užkrės kitus tada, kai jau turi simptomų, ir per pirmąsias 3 dienas po jų atsiradimo. Žmonės, „pasigavę“ roto virusą, taip pat gali užkrėsti kitus, kol dar neturi simptomų.
Jeigu roto viruso dalelių patenka į Jūsų burną, galite susirgti. Tai gali nutikti, jei
Roto virusas lengvai plinta tarp kūdikių ir mažų vaikų. Jie gali užkrėsti roto virusu šeimos narius ir kitus žmones, su kuriais turi artimą kontaktą. Protrūkių gali būti mokyklose. Yra svarbi gera higiena, tokia kaip rankų plovimas ir švara, tačiau jos nepakanka ligos plitimui kontroliuoti. Geriausias būdas apsaugoti savo vaiką nuo roto viruso ligos yra skiepai.
Labiausiai tikėtina, kad vaikai gali užsikrėsti roto virusu žiemą ir pavasarį (nuo gruodžio iki birželio). Vaikai turi plautis rankas kaskart pasinaudoję tualetu, nes infekcija gali būti perduodama per žaislus, elektroniką (pvz., planšetes), rašiklius, knygas, per išmatomis užterštus paviršius. Ant sausų paviršių roto virusai gali išlikti net iki 2 mėnesių! Palankiausia temperatūra – nuo 4 iki 20 laipsnių. Todėl svarbus visos bendruomenės sąmoningumas, kad roto virusas vaikams neimtų reikštis domino principu.
Rizikos grupės ir veiksniai
Apibendrintai reikėtų išskirti žmonių grupes, kurias dažniausiai užklumpa roto virusas:
Rizikos grupės ir veiksniai konkrečiau:
Užsikrėtusio asmens išmatose virusas jau veikia kelias dienas iki pirmųjų simptomų ir iki 10 dienų po to, kai simptomai išnyksta. Šiuo laikotarpiu virusas lengvai plinta per kontaktą tarp rankos ir burnos. Pavyzdžiui, roto virusas kūdikiams neatsiejamas nuo vystyklų keitimo. Jei pakeičiate vystyklą ir nenusiplaunate rankų, virusas gali plisti per bet kokį prisilietimą prie daiktų. Jei kitas asmuo paliečia Jūsų neplautas rankas ar užterštą daiktą ir tada pasiliečia burną, taip pat gali susidurti su infekcija.
Ar galima užsikrėsti nuo gyvūnų?
Gera žinia, kad žmogus nuo gyvūnų roto virusu neužsikrečia, nes tai žmogui nepavojingi virusų tipai.
Gydytojui turėtumėte susakyti visus simptomus, kuriais remdamasis jis galėtų tikslingai padėti. Virusui nustatyti gali būti taikomas imunologinis tyrimas – ištiriama, ar žmogaus išmatose nėra roto viruso antigeno. Tyrimas greitas ir nebrangus. Konkrečias sąlygas nurodys gydymo įstaigos, į kurią kreipiatės, darbuotojai. Paprastai nurodoma, kad mėginį reikia atnešti specialiame indelyje, kurį galima įsigyti vaistinėje.
Nėra specifinių vaistų, skirtų roto viruso infekcijai gydyti, tačiau Jūsų gydytojas gali rekomenduoti vaistus gydyti simptomams. Antibiotikai nepadės, nes jie kovoja su bakterijomis, o ne su virusais. Vis dėlto specialistas patars konkrečiu atveju tinkamiausias priemones simptomams palengvinti.
Roto virusas kaip gydyti – klausimas, išsišakojantis į įvairias kategorijas, mat tai apima ir atskirus simptomus, ir režimą, ir higieną, ir mitybą.
Pasikonsultuokite su gydytoju, kaip geriausia atstatyti skysčių pusiausvyrą organizme.
Nesunkaus roto viruso atveju tėvai dažniausiai lieka namuose ir prižiūri sergantį vaiką, o tai reiškia, kad namie labai svarbu kontroliuoti infekcijos plitimą.
Roto virusas ką valgyti (ir ko nevalgyti)
Gydymas namie neatsiejamas nuo maisto rekomendacijų.
Tačiau patariama nevalgyti obuolių, sūrio, saldžių maisto produktų. Turi būti vengiama bet kokių maisto produktų, galinčių padidinti vėmimą ir viduriavimą. Vengtini yra riebūs patiekalai, kuriuose gausu maistinių skaidulų. Didelis riebalų, aliejaus kiekis gali sudirginti jautrią žarnyno sistemą. Reikia vengti ir pernelyg saldžių dalykų.
Maistą gaminkite tik su švariu vandeniu, naudokite tik švarias priemones. Maistas turi būti atidžiai plaunamas (uogos, vaisiai, daržovės). Prisiminkite ir paviršių švarumo būtinybę – t. y. švarus stalas, spintelės.
Taigi, roto virusas gydymas namie ypač paremtas atsakinga higiena. Nederėtų numoti ranka į šiuos patarimus, nes jie naudingi kalbant ne tik apie ligos kontroliavimą patalpose, bet ir apie kelio užkirtimą tolesniam plitimui (pavyzdžiui, jei užsukęs draugas su delnu atsirems į virtuvinę spintelę, ant kurios yra viruso pėdsakų, ir su ta pačia ranka paims bei suvalgys obuolį, jau tikėtina, kad žmogus užsikrės).
Jei jaučiate, kad skrandis tinkamai dirbs, ką nors suvalgykite. Pradėkite nuo krekerių ar skrebučių, nes šie maisto produktai priskiriami prie geriausiai toleruojamų. Venkite patiekalų, kurie sutrikdytų skrandžio veiklą (riebaus, kepto, aštraus maisto).
Gera mityba – galimybė geriau jaustis. Vos palengvėjus roto viruso simptomams, neskubėkite užsisakyti kokios picos. Leiskite virškinimo sistemai atsigauti, mėgaukitės sriubomis, vaisiais, daržovėmis, sveikais grūdais. Gaminkite vištieną ar kalakutieną.
Medikamentai
Siekiant, kad viduriavimas greičiau praeitų, gali praversti kaopektatas ar diosmektitas, žinomas kaip „Smecta“. Pastaroji skiriama pirmomis dienomis, kai pradedama viduriuoti. Dozė priklauso nuo paciento amžiaus ir nurodoma vaisto instrukcijoje. Diosmektitas teigiamai vertinamas dėl to, kad pasižymi toksinų absorbaciniu poveikiu ir nekenkia normaliai žarnyno florai.
Dėl vaistų vartojimo bei derinimo su kitais vaistais visuomet kreipkitės į gydytoją ar vaistininką. Neatsakingas vartojimas gali sukelti daugiau problemų, nei padėti.
Vėmimo atveju reikėtų atsižvelgti į šias rekomendacijas:
Jei bent 15–20 minučių nevemiate, kas 5 ar 10 minučių išgerkite nedidelį vandens ar elektrolitų gėrimo kiekį. Jei organizmas skysčius priima, kiekvieną kartą galite truputį padidinti gėrimo kiekį. Jei 6 valandas skysčius išlaikote, galite pereiti prie vadinamosios BRAT dietos. O jeigu vėl prasidėjo vėmimas, vėl pereikite prie pirminių patarimų.
BRAT dieta
Sklando nemažai kalbų apie BRAT dietą. Nors ja domisi ir tėvai, kurių vaikai serga roto virusu, kai kurių šaltinių teigimu, ši dieta mažiesiems nėra reikalinga.
Iš esmės čia svarbūs maisto produktai, jau minėti ankstesnėje skiltyje. Tai bananai, ryžiai, obuolių tyrė ir skrebučiai. Visi šie produktai tinkami valgyti susidūrus su skrandžio virusu, jie lengvai virškinami. Kaip geras pasirinkimas minėtina ir bulvių košė ar krekeriai.
Jei pradėjus BRAT dietą atsinaujino vėmimas, vėlgi grįžkite prie pirminių rekomenduotinų žingsnių.
Ar yra vaistų nuo vėmimo?
Susidūrus su vėmimu ir apskritai su roto virusu, ieškoma informacijos ir apie konkrečius medikamentus. Interneto naršyklėje žmonės dažnai įveda tokias aktualias frazes kaip roto virusas vaistai ar roto virusas gydymas vaistai.
Šis klausimas gana prieštaringas. Nors yra keletas vaistų, padedančių susitvarkyti su pykinimu bei vėmimu, kartais abejojama jų veiksmingumu.
Primename: dėl vaistų vartojimo bei derinimo su kitais vaistais visuomet kreipkitės į gydytoją ar vaistininką. Neatsakingas vartojimas gali sukelti daugiau problemų, nei padėti.
Nemažai tėvų vyksta pas gydytoją, vos vaikui pasireiškia pirmieji simptomai. Vis dėlto organizmas kovoja su virusu, o medicininio gydymo, kuris pagreitintų sveikimą, nėra. Ir nors gydytojai nepateikia griežtos rekomendacijos pastebėjus pirmuosius požymius skubiai vykti pas gydytoją, tai nereiškia, kad visuomet reikėtų gydytis savarankiškai. Juk kiekvienas atvejis vienaip ar kitaip individualus, o atsarga, kaip žinoma, gėdos nedaro.
Medicininės pagalbos tikrai gali prireikti, jei vaikas kenčia nuo dehidratacijos.
Gydytojo ar vaistininko kompetencija taip pat neabejotinai pravers kilus klausimų dėl medikamentų. Sudėtyje aspirino neturintys, karščiavimą mažinantys vaistai gali būti skiriami atsižvelgus į konkrečią situaciją. Kada konkrečiai kreiptis į gydytoją? Jei pastebėjote šiuos požymius:
Informacijos apie tai, ko imtis, jei vaikas susirgo roto virusu, yra nemažai. Tačiau naudingų patarimų, skirtų konkrečiai suaugusiems, vis dėlto mažoka. Bet tai nereiškia, kad nėra specialių instrukcijų. Pastebėtina, kad tai neatsiejama nuo tinkamo režimo – kad ir kaip kartais atrodo svarbu eiti į darbą, susirgus tai gali būti labai netikslingas sprendimas. Verčiau likti namie, nei skleisti virusą darbovietėje.
Kaip ir vaikų roto viruso atveju, taip ir suaugusiems svarbu gerti daug skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos.
Vienas iš raktinių žodžių – poilsis. Jei sergate, stenkitės pailsėti, kad kuo geriau jaustumėtės ir atsigautumėte.
Gydytojo ar vaistininko paskirti vaistai gali sumažinti skrandžio diskomfortą, tačiau jų efektas gali būti gana silpnas.
Kartais sunku išskirti rekomendacijas, kurios tiktų konkrečiai vaikams, o kurios suaugusiems, mat jos labai panašios. Daugelis gali savarankiškai susitvarkyti su roto virusu, tačiau kai kuriais atvejais būtina profesionali medicininė pagalba ir priežiūra. Kreipkitės į gydytoją, jei:
Sunkūs simptomai, dėl kurių reikia skubiai skambinti gydytojams:
Roto virusas inkubacinis periodas (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų pajutimo) – 1–3 dienos. Dažniausiai – 2 paros, tačiau gali praeiti ir 5.
Klausimas, kurį pacientai ir visi besidomintys užduoda gydytojams bei internetui, – roto virusas kiek laiko sergama. Roto virusas trukme gali būti įvairus, tačiau paprastai neviršija savaitės. Skirtinguose šaltiniuose nurodomas skirtingas dienų skaičius, apie 4–6 dienos. Karščiuoti neturėtumėte daugiau kaip 3 ar 4 dienas. Vėmimas ir viduriavimas gali trukti 3–8 dienas.
Elementarus ir labai svarbus veiksnys siekiant apsisaugoti – rankų plovimas. Šį patarimą galite rasti kone visur, belieka jo laikytis. Svarbu nuo mažų dienų mokyti atžalą apie kasdienę higieną, apie rankų plovimą prieš valgį, pasinaudojus tualetu ir t. t. O kaipgi rūpintis sergančiu asmeniu?
Kad infekcija nebūtų perduodama, ligonis turi būti atskirai nuo kitų žmonių. Pavyzdžiui, jei auginate du vaikus ir vienas iš jų susirgo, jiems kurį laiką teks apsieiti be žaidimų kartu.
Vėdinkite kambarį.
Paviršius reikia dezinfekuoti. Tiek kambarys, tiek tualetas valomas naudojant dezinfekcines priemones, kurių sudėtyje yra chloro, ar virinant. Virusai atsparūs buitiniams plovikliams. Atkreipkite dėmesį, kad, pavyzdžiui, valant tualetą reikia mūvėti pirštines.
Pabrėžiamas ir apatinių drabužių skalbimo reikalavimas: skalbiant vanduo turi būti bent 60 laipsnių temperatūros.
Svarbu pakartoti ir tai, kas rašyta „Gydymo namie“ skiltyje: maistą gaminkite tik su švariu vandeniu, naudokite tik švarias priemones. Maistas turi būti atidžiai plaunamas (uogos, vaisiai, daržovės). Prisiminkite ir paviršių švarumo būtinybę – t. y. švarus stalas, spintelės.
Svarbu suprasti, kad susibūrimai, draugų kompanijos turėtų palaukti, jei nenorite, kad virusas plistų toliau. Neskubėkite į susibūrimus, net jei jaučiatės geriau, bet simptomų dar likę.
Geriausias būdas apsaugoti savo vaiką nuo roto viruso ligos yra skiepai. Dauguma vaikų (apie 9 iš 10), kurie yra paskiepyti, bus apsaugoti nuo sunkios roto viruso ligos. Apie 7 iš 10 vaikų bus apsaugoti nuo bet kokio sunkumo roto viruso ligos. Nepaisant to, kad lieka tam tikra tikimybė, jog roto virusas vaikui gali pasireikšti, pasiskiepijus bent jau simptomai turėtų būti lengvesni.
Kadangi yra daug roto viruso tipų, galima užsikrėsti daugiau nei vieną kartą, net jei esate skiepytas. Tačiau pakartotinės infekcijos paprastai yra mažiau sunkios.
Galite rasti šiuos vakcinų pavadinimus: „RotaTeq“ ir „Rotarix“. Abi yra geriamos. Visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos pateikia aktualią informaciją:
Yra intussuscepcijos rizika. Jei paskiepijus vaikas jaučia skausmą, jei pasireiškė vėmimas ar viduriavimas, jei išmatose yra kraujo ar pasikeitė tuštinimosi įpročiai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Šios vakcinos klinikiniuose tyrimuose nepastebėta didesnės intussuscepcijos rizikos.
Konkretūs dozių ir laikotarpių skirtumai lentelėje:
„RotaTeq“ | „Rotarix“ | |
Iki kada gali būti skiriama | 6–32 savaičių amžiaus kūdikiui | 6–24 savaičių amžiaus kūdikiui |
Kiek dozių | 3 | 2 |
Iki kada patariama sugirdyti | Iki 20–22 savaičių amžiaus | Iki 16 savaičių amžiaus |
Na, o vertinant platesnį kontekstą vakcinų nauda štai tokia:
Šios vakcinacijos neužtikrina apsaugos 100 procentų, todėl pasiskiepijus reikia laikytis visų higienos reikalavimų, ypač plautis rankas pasinaudojus tualetu, grįžus iš viešųjų įstaigų ir pan. Nes virusas ant rankų gali išlikti gyvybingas ne vieną valandą.
Roto virusas imunitetas – neatskiriami dalykai. Siekiant išvengti viruso vertėtų prisiminti imuniteto stiprinimą. Čia esama ne vienos sudedamosios dalies – nuo tinkamo paros režimo iki mitybos:
Tinkama rutina gali prisidėti apsisaugant nuo rotavirusinės infekcijos. Tačiau nepersistenkite, nes kartais norisi sustiprėti greitai, o tai gali duoti priešingą efektą.
Kadangi roto virusas itin aktualus kalbant apie vaikus, įsitikinkite, ar Jūsų atžalos rutina neprieštarauja stipraus imuniteto taisyklėms. Tai apima ir gerą maisto racioną, ir nerimo, streso mažinimą, ir pakankamą miego kiekį (priklausomai nuo amžiaus, vaikui gali reikėti nuo 10 iki 14 valandų miego per parą).