Ūminis ar lėtinis prienosinių ančių – sinusų – uždegimas yra vadinamas – sinusitu. Ūminis sinusitas – reiškia, kad infekcija vystosi greitai (per kelias dienas) ir tęsiasi trumpą laiką. Tuo tarpu, lėtinis sinusitas diagnozuojamas tada, kai simptomai tęsiasi ilgiau nei 12 savaičių.
Sinusai – tai veido kaukolės dalyje, apie nosį esančios ertmės. Žmonės turi keturias sinusų poras, tuščias erdves.
Sveiki sinusai yra užpildyti oru. Tačiau kada jie tampa užsikimšę ir užpildyti skysčiu, gali augti bakterijos ir sukelti infekciją. Šią ligą gali sukelti virusai, bakterijos, grybelis, alergijos ar net autoimuninė reakcija.
Paprastai sinusitas prasideda su peršalimu. Peršalimą sukelia virusai, kurie lemią nosies audinių tinimą, būtent taip yra užkišami sinusai. Sinusų uždegimas dažnai yra susijęs su virusine gripo infekcija. Sinusitą gali sukelti alergijos. Alergijos metu įvyksta gleivinės uždegimas, dėl uždegimo yra užblokuojamos nosies ertmės.
Sinusitą iššaukti gali ir polipai, nosies gleivinės išaugos, kurios gali sutrikdyti oro srautą, taip sukeldamos infekciją. Taip pat, nusilpus organizmui, pradeda augti grybeliai, o sinusai – jiems bene pati palankiausia terpė. Būtent dėl alerginės reakcijos grybeliams kai kurie žmonės suserga lėtiniu sinusitu.
Žmonės turintys netaisyklingą nosies pertvarą gali dažniau kentėti nuo sinusito. Dažniausiai sinusitas, tai slogos komplikacija, tačiau gali susiformuoti ir dėl kokios nors danties patologijos (danties šaknies pūlinio).
Jei sinusito infekciją sukelia virusas juo gali užsikrėsti ir kitas asmuo, oro lašeliniu būdu. Virusas gali sukelti peršalimą, kuris vėliau gali tapti sinuso infekcija.
netaisyklinga pertvara, kuri sukelia nosies ertmės poslinkį
Kas yra sinusitas?
Ūminis ar lėtinis prienosinių ančių – sinusų – uždegimas yra vadinamas – sinusitu.
Kuo skiriasi ūminis sinusitas nuo lėtinio sinusito?
Ūminis sinusitas – reiškia, kad infekcija vystosi greitai ir tęsiasi trumpą laiką. Tuo tarpu, lėtinis sinusitas diagnozuojamas tada, kai simptomai tęsiasi ilgiau nei 12 savaičių.
Kas serga sinusitu?
Dažniau serga tie žmonės, kurių imuninė sistema yra pasilpusi.
Kokios priežastys vaikams sukelia sinusitą?
Kaip elgtis nėštumo metu susirgus sinusitu?
Svarbiausia nėštumo metu stebėti ligos simptomus ir nedelsiant gydyti uždegiminius procesus kuo natūralesniais būdais. Ligai užsitęsus būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Dauguma ligų gali turėti panašius simptomus, tačiau jei šie simptomai tęsiasi ilgiau nei 10 dienų ir stiprėja, simptomų daugėja, nedelsiant reikėtų kreipti į gydytoja.
Esant ūmiam sinusitui, dažniausiai medikų pagalbos neprireikia, žmogus susirgęs šia liga gali gydytis namuose.
Esant lėtiniam sinusitui būtina kreiptis į gydytoją.
Jūsų šeimos gydytojas gali nukreipti sinusitą turintį asmenį į ausų, nosies ir gerklės specialistą (ENT), kad jis galėtų atlikti išsamesnį tyrimą.
Sinusitas vargina ir vaikus. Vaikams sinusitas dažniausiai diagnozuojamas kaip rinito (slogos) tąsa, tokia ligonio būklė vadinama rinosinusitu. Kadangi mažų vaikų (iki 5 metų) prienosiniai ančiai dar nėra susiformavę, jie šia liga serga retai. Rinosinusitu susirgę vaikai gali atrodyti gana žvaliai, neturėti net temperatūros. Bet paprastai tėvai gali užuosti iš vaiko burnos sklindantį nemalonų kvapą.
Vaikai veido skausmus gali jausti retais atvejais, tačiau kartais gali pasitaikyti beskausmis veido paburkimas rytais. Tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį ne tiek į minėtų simptomų stiprumą, kiek į jų pastovumą, pasikartojimą.
Galimi ir sunkesni rinosinusito pasireiškimo atvejai kai ligonį kamuoja stipresni ir ūmesni, nei įprastiniai, peršalimo simptomai: išskyros iš nosies – pūlingos ir gausios, patinsta viršutinis ir apatinis vokai, temperatūra pakyla virš 39 laipsnių.
Ligos pradžioje vokų patinimas labiau pastebimas rytais, o dienos metu išnyksta. Kartais vaikai gali skųstis galvos skausmais, ypatingai – monotonišku skausmu akių srityje. Galvos skausmai labiau jaučiami tik pabudus. Lėtinio rinosinusito simptomai yra mažiau pastebimi. Būdinga tai, kad nestipri sloga ar kosulys užsitęsia ilgai 4 – 6 savaites. Sergantįjį vargina nosies užgulimas.
Vyresnio amžiaus vaikai gali skųstis galvos skausmais, gali sutrikti net jų elgsena. Kartais skundžiasi, akių, dantų, ryklės, ausų skausmu. Valgydami nejaučia skonio ir neužuodžia kvapo. Iš nosies gali atsirasti kraujingų išskyrų. Retesniais atvejais gali prikimti balsas, patinti veidas.
Nėštumo metu yra susilpnėjusi imuninė sistema, tad besilaukiančiai moteriai yra lengviau užsikrėsti tiek virusinėmis tiek bakterinėmis infekcijomis. Motinos organizmas neturi didelių apsauginių savybių, todėl net menkiausia infekcija gali sukelti rimtą uždegiminį procesą. Svarbiausia nėštumo metu stebėti ligos simptomus ir nedelsiant gydyti uždegiminius procesus kuo natūralesniais būdais. Ligai užsitęsus būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Saugiausias sinusito gydymo būdas nėščiosioms yra sinuso plovimas druskos tirpalo lašais.
Rinosinusitas vaikams, dažniausiai gydomas konservatyviai. Optimaliausia būtų pasirinkti vaistą, kuris veiktų sekretolitiškai (skystintų klampų sekretą), mažintų gleivinės uždegimą ir paburkimą, veiktų kaip dekongestantas, turėtų antibakterinį ir priešvirusinį poveikius. Jei diagnozuojama lengvesnės formos ūmus rinosinusitas, nosies gleivinės paburkimui mažinti ir prienosinių ančių ventiliacijai gerinti skiriami atitinkami medikamentai, taip pat rekomenduojama išplauti ar išsiurbti nosies ertmę.
Yra keletas sinusinių infekcijų gydymo galimybių. Ligos pradžioje rekomenduojama naudoti:
Geriamieji arba švirkščiamieji kortikosteroidai, vaistiniai preparatai, kurie skiriami sunkaus sinusito uždegimui malšinti, ypač jei turite nosies polipų. Vartojant ilgą laiką, geriamieji kortikosteroidai gali sukelti sunkų šalutinį poveikį, todėl jie naudojami tik sunkiems simptomams gydyti. Jei jūs turite paprastą sinusinę infekciją, gydytojas gali rekomenduoti naudoti dekongestaną, šio vaisto be recepto naudoti neturėtumėte, vartojant šį vaistą ilgiau nei tris dienas, jis gali sukelti didesnę kongestiją.
Kartais gali būti skiriami antibiotikai, jei sinusitą sukėlė būtent bakterinė infekcija. Antibiotikus reikėtų vartoti nuo 10 iki 14 dienų. Kai kuriais atvejais gydytojas gali skirti antibiotikus kartu su steroidais. Taip pat gydytojas gali skirti medikamentus, kuriais slopinama alerginė reakcija. Jei sinusito priežastis yra padidėjusi alergija, reikalingi odos alergijos tyrimai.
Kai ligos sukelėjas yra grybelis, jūs gausite receptą priešgrybeliniams vaistams. Jeigu jūs turite tam tikrų imuninių ligų, gydytojas gali paskirti jums imunoglobuliną, kuris padeda kovoti su tais dalykais, į kuriuos reaguoja jūsų organizmas.
Jei jums pasireiškia lėtinis sinusitas, pirmiausia reikėtų drėkinti orą namuose. Galite naudoti garintuvą, naudoti inchaletorių ar įkvėpti garų iš indo kuriame šiltas, garuojantis vanduo. Norint palengvinti nosies užgulimą galima vartoti eterinius aliejus.
Yra ir daugiau būdų, kuriuos galite padaryti patys, kad padėtumėte sau dėl lėtinio sinusito:
Ūminio sinusito komplikacijos yra retos. Negydomas ūminis sinusitas gali pereiti į lėtinį sinusitą, kurio komplikacijos yra labai pavojingos, jos gali suluošinti žmogų ar net tapti mirties priežastimi.
Jei pastebėjote šiuos simptomus galima įtarti komplikacijas, tuomet nedelsiant kreipkitės į savo gydytoją. Greičiausiai komplikacijos išsivysto žmonėms, kurių organizmas yra nusilpęs.
Sinusai operuojami, kai diagnozuojamas komplikuotas sinusitas (intrakranijinės komplikacijos, akiduobės komplikacijos ir kt.), medikamentinis gydymas būna neefektyvus arba dėl įvairių priežasčių negalima gydyti vaistais. Taip pat rekomenduojamas chirurginis sinusito gydymas, kai nustatomi kaktinio sinuso uždegimo simptomai.
Skubiai operuoti rekomenduojama tik ūmiais komplikuotais ligos atvejais. Lėtinio nekomplikuoto sinusito atveju dėl indikacijų chirurginiam gydymui sprendžiama individualiai. Jei sinusitas gydomas tinkamai, medikamentinis gydymas veiksmingas, operacijos gali neprireikti. Dėl operacijos reikėtų konsultuotis su gydytoju otorinolaringologu.
Svarbu pastebėjus pirmuosius sinusito simptomus pradėti gydymą natūraliais būdais, negerėjant reikia kreiptis į gydytoją ar vaistininką.