Spuogai

Pažvelgus į žmogaus veido odą galima susidaryti nuomonę ne tik apie jo amžių, higienos įpročius, bet ir sveikatą. Sveika oda atrodo estetiškai, o spuoguota verčia jaustis nesmagiai, ypač kai matai, jog pašnekovo žvilgsnis vis užkliūva už tavo probleminių odos vietų.

Spuogai (arba aknė) – tai odos susirgimas, kuris būdingas ne tik paaugliams, bet ir suaugusiems. Tai plauko folikulo ar riebalinių liaukų užsikimšimas ir užkrėtimas, dėl kurio odoje – dažniausiai veido, kaklo, krūtinės ir nugaros – susiformuoja bėrimai. Spuogai gali būti smulkūs ir minkšti, kieti, pūlingi ir skausmingi.

Kiekvienas odos plaukelis auga tam tikrame „maišelyje“ – folikule arba svogūnėlyje, aplink kurį yra riebalinės liaukos, gaminančios sekretą odos drėgmei palaikyti. Tačiau tie riebalai, kurie apsaugo dermą nuo išdžiuvimo ir nepalankių aplinkos faktorių, gali tapti įvairiausių odos defektų ir net susirgimų priežastimi.

Kai folikulų angos užsikemša dulkėmis ar kosmetika, susidaro kamštis – komedonas. Jis gali būti atvirtas ir uždaras. Kai riebalinis sekretas susikaupia paviršiuje, susidaro atviras komedonas, kuris primena baltą poros kamštį su juodu galiuku (ant nosies ir aplink ją, skruostų, smakro, o kartais ir ant kitų kūno vietų matomi juodi taškeliai). Uždari komedonai susidaro gilesniame odos sluoksnyje, kur susiformuoja riebalinis guzelis. Kol jame nėra infekcijos, uždegimas nesivysto. Tačiau pradėjus komedonus neprofesionaliai valyti, spaudyti, galima užkrėsti ir išprovokuoti uždegiminę infekciją (papules, pustules).

Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kodėl negalima patiems laikantis higienos išsispausti spuogo?

Todėl, kad spaudžiant „tradiciniu“ būdu galima pažeisti riebalinę liauką. Uždegimas gali susiformuoti, kai odos riebalinis sebumas išspaudžiamas riebalinės liaukos kanalu į odos paviršių, po to susidaro palankios sąlygos į atsiradusią ertmę patekti bakterijoms.  Kosmetologijos kabinetuose ši procedūra atliekama ne pirštais, kaip mes įpratę, o specialiais steriliais instrumentais.

Kodėl tam tikras maistas įtakoja odos būklę?

Kai kurie produktai didina riebalinių liaukų veiklą. Jei folikulai neužsikimšę ir odos riebalai gali išeiti į išorę, oda paprasčiausiai įgaus riebų blizgesį. Jei kažkokios liaukos užsikimšusios, tai jos gali tapti uždegiminių spuogų susiformavimo priežastimi.

Ar saulės įdegis gali pagelbėti maskuojant spuogus?

Saulė šiek tiek padžiovina odą ir suteikia defektus maskuojančio efekto. Tačiau tai ne tik laikina iliuzija, bet kartais gali pasireikšti ir pašalinis poveikis. Pirmiausia dėl to, kad kai kurios ląstelės žūva paveiktos ultravioletinių spindulių, odos paviršius sustorėja. Kai susidaro daugiau negyvų ląstelių, dažnai neįmanoma jų kokybiškai pašalinti. Užsikimšus odos folikulams susidaro sąlygos formuotis naujiems spuogams.

Kodėl spuogų atsiranda plaukuotoje galvos dalyje?

Galvos plaukuotos dalies oda lygiai taip pat jautri, kaip ir veido. Ją galima pažeisti, kai nuolat liečiame tam tikras galvos vietas, pavyzdžiui, triname smilkinius arba kaktą, kasomės. Pavojingas gali būti ir neatsargus, grubus šukavimasis. Oda gali būti mechaniškai pažeista ir į plauko folikulus pateks infekcija.

Kodėl turint odos problemų dažnai tenka gydytis ne pas dermatologą, o pas endokrinologą?

Todėl, kad odos būklė priklauso ir nuo kai kurių endokrininės sistemos liaukų: skydliaukės, antinksčių, lytinių liaukų. Endokrinologas turi ištirti organizmo hormoninę veiklą, pirmiausia – testosterono lygį. Hormonų balansas gali būti ir normalus, tačiau kai kurie odos receptoriai gali būti jautrūs testosteronui. Esant gausiam išbėrimui būtina ištirti endokrininės liaukos veiklą. Jokie kremai ir tepalai nepadės, jei jos veikla sutrikusi.

Ar tikrai riebūs maisto produktai skatina aknę?

Netiesa. Tėvai dažnai perspėja paauglius, kad nepiktnaudžiautų picomis, šokoladu, riebiu keptu maistu. Tačiau negalima kategoriškai tvirtinti, kad būtent šie produktai blogina odos būklę. Tiesa, gali būti, kad kai kuriems žmonėms vienas ar kitas produktas sukelia organizmo reakciją, tačiau negalima teigti, kad taip nutiks visiems. Yra toks mitas, kad spuogai atsiranda nuo šokolado, nes jis riebus. Bet tai nėra įrodyta.

Ar naujagimiams būna problemų dėl spuogų?

Taip. Naujagimiams irgi būna odos pakitimų, kai kurie iš jų gana dažni, bet paprastai nereikalauja ypatingo gydymo.  Kūdikiams pirmąjį gyvenimo mėnesį išberia veiduką (skruostus ir kaktą) raudonomis dėmėmis. To priežastis – hormoniniai pakitimai, kurie stimuliuoja riebalines liaukas. Tačiau tas bėrimas dažniausiai praeina savaime. Tiesiog reikia prausti veiduką minkštu vandeniu su švelniu vaikišku muilu, nenaudoti losjonų ir aliejų ir netrinti rankšluosčiu.  Jei spuogai nepranyksta per tris mėnesius, būtina pasitarti su pediatru.

Ar spuogai gali būti pavojingi sveikatai?

Spuogai rimto pavojaus sveikatai nesukelia. Aišku, po kai kurių spuogų rūšių gali likti randai. Tačiau ankstyvas gydymas gali padėti išspręsti estetines problemas. Gydytojas gali rekomenduoti nereceptinių ir paskirti receptinius vaistus: tepalą, losjoną, o galbūt ir geriamų tablečių. Jei reikės, gydomosios kosmetologijos kabinete bus atliktos reikalingos odos valymo procedūros. Pavojus sveikatai gali iškilti, jei žmogus ims spuogus spaudyti namų sąlygomis, nes tada rizikuojama paskleisti infekciją ar net sukelti kraujo užkrėtimą.

Priežastys

Priežastys

Spuogai atsiranda dėl įvairių priežasčių. Jos gali būti vidinės ir išorinės.

Vidinės:

 • Hormoniniai sutrikimai (Merginoms ir moterims dažnai spuogų atsiranda prieš mėnesines. Paauglius dažnai kamuoja spuoguotas veidas).
 • Nusilpęs imunitetas.
 • Lėtiniai infekciniai susirgimai.
 • Virškinimo sistemos organų ir kepenų ligos.
 • Seborėja.
 • Gali būti kraujo giminyste susijusių asmenų paveldėjimo problema.

Išorinės:

 • Profesinė veikla, kur darbo aplinka susijusi su odą neigiamai veikiančiomis medžiagomis (alyvomis, tepalais, deguto preparatais, dulkėmis).
 • Daug riebalinių komponentų turinčios kosmetikos priemonių naudojimas (pudros, skaistalai, įdegio kremai ir pan.)
 • Ilgas buvimas saulėje naudojant riebius apsauginiu (UV) kremus.
 • Odos traumavimas dėvint ankštus drabužius esant padidintam prakaitavimui.
 • Nepakankama asmens higiena.
 • Hormoninių ir steroidinių vaistų vartojimas.
 • Dažni stresai, dėl kurių suaktyvėja antinksčių darbas ir į kraują išsiskiria perteklinis hormonų kiekis.
 • Veido mikroskopinės erkutės, kurios sukelia demodekozę.

Spuogai atsiranda ne akimirksniu. Procesas vystosi keliais etapais: riebalinės liaukos išskiria perteklinį sekreto kiekį, odos sluoksnis storėja, aktyvuojasi bakterijos, išsivysto uždegimas.

Normalios būklės odos liauka nepastebima, o prasidėjus uždegimui ties pažeista vieta ragėja epidermio sluoksnis, oda ima pleiskanoti, mirusios ląstelės užkemša liauką ir dėl susikaupusių riebalų ima plėstis. Šioje vietoje ima daugintis bakterijos. Išsivysto uždegiminis procesas.

Šiaip bakterijos nuolat gyvena odos paviršiuje, tačiau patologiškai aktyvios tampa tik susidarius palankioms dauginimuisi sąlygoms.

Rūšys

Rūšys

Paprastieji spuogai. Jie labiau būdingi paaugliams, bet apie 20-tuosious metus savaime praeina. Rečiau paprastieji spuogai atsiranda suaugusiems. Dažniausiai tai būna dėl virškinimo sistemos organų arba kepenų, kartais dėl endokrininės sistemos sutrikimų.

Pradinėje spuogų formavimosi stadijoje ant odos pasirodo raudonos dėmelės, po to jų vietoje iškyla spuogai su pūliniu. Kartais po tokių spuogų odoje lieka nedideli randai ar pasikeičia odos pigmentacija.

Dažniausiai paprastieji spuogai atsiranda ant veido, kartais – ant krūtinės ir nugaros.

Pastebėta, kad paprastieji spuogai turi paveldimumo požymių pagal kraujo giminystę. Todėl tokiems asmenims labai svarbu laikytis odos higienos ir sveikos mitybos.

Baltieji spuogai (miliumai) – tai maži balti, kieti spuogeliai, smulkios ir gana standžios odos cistos, kuriose kaupiasi odos baltymas keratinas. Dažniausiai jie atsiranda aplink akis, viršutinėje skruostų dalyje, kartais pavieniai matomi kitose kūno vietose. Dermatologai sako, kad dėl jų nereikėtų labai išgyventi, nes tai tiesiog signalas, jog oda per sausa ir reikėtų daugiau gerti vandens, o odą tepti drėkinamaisiais kremais. Paprastai miliumai atsiranda žiemą. Šie spuogai nėra liga, jie susiformuoja pačiame odos paviršiuje, juos netgi galima namų sąlygom pašalinti: dezinfekuoti rankas, adatą ir spuogą, atsargiai pradurti spuogelio viršūnę ir išspausti, po to nuvalyti su dezinfekcine priemone.

Papulės – tai rausvi, nelygūs, apie 0,5 cm dydžio uždegimo apimti ploteliai, iškilę virš odos. Papulės susidaro, kai uždegimas apima komedoninių spuogų plotus.

Pustulės – smulkūs pūlinukai su gelsvomis viršūnėmis.

Rožiniai spuogai (rožinė) – tai lėtinis ir progresuojantis odos uždegimas, dėl jo dažniausiai problemų turi vidutinio amžiaus žmonės. Atsiradus uždegimui pradžioje oda parausta ant kaktos, nosies, skruostų, smakro, ūmesniais atvejais apima sritis už ausų, kaklą, krūtinę. Vėliau pasirodo smulkus bėrimas, išsivysto didesni spuogai. Vėlesnėse stadijose veido odoje išryškėja išsiplėtusių kraujo kapiliarų tinklelis. Uždegimas sudirgina akis, todėl kartais žmogus pajuntą, lyg akyse būtų smėlio, jos ašaroja, parausta. Rožinė neišgydoma, tačiau ligos progresavimą galima kontroliuoti. Jei rožinę sukėlė erkutė, tai tokį odos uždegimą galima išgydyti.

Juodieji inkštirai (komedonai) – tai juodi arba geltoni taškeliai, susidarantys užsikišus plauko folikului (vietoje kurioje auga plaukas). Folikulą užkemša negyvos odos liekanos, riebalai, tose vietose pradeda daugintis bakterijos. Komedonai dažniausiai atsiranda ant nosies, kaktos ir smakro, tačiau pavieniai gali atsirasti ir kitose kūno vietose.

Atviri ir uždari komedonai susidaro be jokios uždegiminės reakcijos. Pagrindinės inkštirų susidarymo priežastys gali būti hormoniniai sutrikimai, riebi oda, netinkama mityba (kai valgoma daug riebaus maisto ir angliavandenių) arba higienos trūkumas. Dažnai inkštirai pradeda formuotis paauglystėje, tačiau problemų dėl jų turi ir suaugusieji.

Nors komedonai ir neuždegiminiai, tačiau jie gali būti pirmasis uždegiminių spuogų atsiradimo požymis. Jei žmogus nuolat rūpinasi savo odos švara, reguliariai lankosi pas kosmetologą, jis gali išvengti odos problemų. Bet jei atsiradę komedonai bus ignoruojami, užsikimšusiose porose ims veistis bakterijos, išsivystys folikulo uždegimas, kuris apims šalia esančius audinius, susidarys pūlinys. Tokių spuogų negalima spaudyti patiems, geriau tai patikėti profesionalui.

Steroidiniai spuogai – labai neestetiškai atrodantys smulkūs ryškiai raudoni pūlinukai, todėl jau vien tai žmogui sukelia didelį nepasitenkinimą savimi. Šie spuogai susiformuoja vartojant steroidinius medikamentus. Bet jei vaistų vartojimas bus nutraukus, odos problema išnyksta. Deja, vaistų atsisakyti ne visada įmanoma. Steroidiniai spuogai gali išberti visą kūną arba kai kurias vietas, kartais tik tas, kurios, pavyzdžiui, tepamos hormoniniu preparatu.

Konglobatiniai spuogai – tai giluminės aknės forma, kuri gali išopėti ir palikti odoje randus. Spuogai išberia ne tik veidą, kaklą krūtinę, bet atsiranda ir ant rankų, kojų, nugaros, būna skausmingi, raudonai melsvos spalvos, jų viduje susiformuoja pustulė.

Konglobatinius spuogus sukelia nuolat patiriami stresai, emociniai išgyvenimai, depresija, hormoniniai sutrikimai, cukrinis diabetas ir vidaus sekrecijos liaukų sutrikimai, lėtinės infekcinės ligos, jodo ir bromo perteklius organizme, kartais tai gali būti kai kurių vartojamų vaistų pasekmės.

Giluminiai (podiniai) spuogai atsiranda dėl tų pačių priežasčių, kaip ir visi kiti spuogai, tik susiformuoja kur kas gilesniuose odos sluoksniuose ir yra skausmingi. Uždegiminio darinio viduje kaupiasi pūliai, aplink spuogą matomas ryškus paraudimas. Problemų dėl giluminių spuogų turi tiek paaugliai, tiek vyresni žmonės. Labai dažnai žmogus smulkesnius spuogus išsispaudžia (nors tai labai rizikinga procedūra), o giluminis spuogas tokioms „operacijoms“ nepasiduoda. Gydytojai griežtai draudžia tokį spuogą spaudyti, mėginti pradurti ar masažuoti (gal išsivaikščios), kadangi audinių viduje esanti infekcija gali patekti į kraują ir išprovokuoti sepsį. Mažiausia bėda, kuri gali nutikti po tokių manipuliacijų – pažeistose vietose liks randai.

Gydymas ir profilaktika

Gydymas ir profilaktika

Pagal ligos sunkumą spuogų bėrimas skirstomas į kelis laipsnius:

 1. Lengvas bėrimas – kai nėra uždegimo, tačiau ant odos pastebima ne daugiau 10 komedonų, pustulių ar papulių. Šiuo atveju terapija paprasta: higiena, veido šveitiklių naudojimas ir valymo procedūros kosmetologo kabinete
 2. Vidutinio sunkumo bėrimas – kai susiformuoja nuo 10 iki 25 atviro ir uždaro tipo komedonų ar kitokių spuogų. Terapija gali trukti iki 2 mėnesių, po kurių oda visiškai atsistato. Kosmetologo arba gydytojo kabinete atliekami veido valymai su cheminėmis priemonėmis (procedūros su rūgštimis). Taip pat yra naujų būdų, pavyzdžiui, šviesos terapijos, mezoterapijos ir kt.
 3. Sunkaus laipsnio bėrimas – kai oda gausiai išberta, spuogų skaičius nuo 30 iki 50. Šiuo atveju turi būti taikoma kompleksinė terapija. Būtina gydytojo priežiūra.
 4. Ypatingai sunkus laipsnis – kai ligonio oda padengta papulėmis, pustulėmis, mazgeliais, cistomis, komedonais. Gydymas sudėtingas, ilgas ir reikalingas nuolatinės dermatologo priežiūros. Šiuo atveju taikomas kompleksinis gydymas. Tokiais atvejais dažnai tenka pasirinkti gydymą rakutanu (vitaminu A), kuris, deja, turi daug šalutinių reiškinių. Tačiau ypač sudėtingais atvejais, kai spuogų yra daug ir juos sunkiai sekasi gydyti, tai yra vienintelis variantas.

Norint paskirti tinkamą gydymą, būtina išsiaiškinti spuogų atsiradimo priežastis. Be dermatologo, gali prireikti kitų medikų konsultacijų: endokrinologo, gastroenterologo, ginekologo. Ligoniui atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai, ištiriama jų biocheminė sudėtis, įvertinamas hormonų lygis organizme. Kartais atliekamas ir išmatų tyrimas disbakteriozei, ultragarsinis vidaus organų tyrimas.

Jei bėrimas lengvas, gydytojas gali rekomenduoti vietinio veikimo priemones: veido prausiklį, toniką, odos tipui tinkantį kremą arba vietiškai veikiantį antibakterinį ar priešuždegiminį tepalą. Šiose priemonėse yra medžiagų, kurios nuriebina odą, sumažina sekreto gamybą, ramina uždegiminę reakciją.

Jei bėrimas vidutinis ar sunkios formos, skiriami antibakteriniai preparatai. Užtepus ant pažeistos vietos, jie tirpdo riebalus ir atkemša užakusias liaukas.

Jei nustatomas hormonų disbalansas, gali būti atliekama hormonų stabilizavimo terapija. Gydytojas skiria preparatus kiekvienam pacientui individualiai.

Jei bėrimas užleistas, pacientui gali būti pasiūlomas mechaninis odos valymas. Procedūra atliekama kosmetologijos kabinete, kur oda valoma pilingu. Po to gali būti atliekama krioterapija (gydymas šalčiu), lazeris.

Kad oda būtų sveika ir švari, ja reikia nuolat rūpintis. Viena iš svarbių  profilaktikos priemonių – sveika ir subalansuota mityba. Žmogaus racione turi būti daugiau daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų, reikėtų mažiau vartoti mėsos, pieno produktų bei produktų, turinčių glitimo. Pasitarti su gydytoju reikėtų dėl daug baltymų turinčių produktų vartojimo. Be abejo, pacientas ir pats gali atkreipti dėmesį, koks maistas jam tinka ir nu kokio pablogėja odos būklė. Nes kartais kai kuris produktai tiesiog sukelia alerginę reakciją.

Ir, žinoma, vanduo. Jis būtinas ne tik organizmo skysčiams papildyti, bet ir toksinams bei kitoms  nereikalingoms medžiagoms iš organizmo pašalinanti.

Ne tik moterys, merginos, bet ir vyrai turėtų lankytis kosmetologijos kabinetuose. Reguliarus veido valymas padės išvengti porų užsikišimo ir neleis atsirasti spuogams.

Kadangi spuogų atsiradimą lemią negyvų odos ląstelių susikaupimas, viena iš profilaktinių procedūrų prieš spuogus – odos šveitimas. Tai galima atlikti ir namie su specialiai veidui skirtu šveitikliu. Rekomenduojama procedūrą daryti 2 kartus per savaitę, laikantis šveičiamosios priemonės naudojimo instrukcijos.

Renkantis veido kremus, kitą kosmetiką reikėtų atidžiai perskaityti gaminio sudėtį, nes jame gali būti tokių komponentų, kurie užkemša poras. Žmonėms, turintiems riebią veido odą, reikėtų vengti kremų, kurių sudėtyje yra mineralinių aliejų ir natrio laureto sulfato. Nes šie komponentai gali paskatinti spuogų atsiradimą.

Moterims, naudojančioms dekoratyvinę kosmetiką, nereikėtų žavėtis pigiais produktais. Geriau sumokėti daugiau ir vartoti žinomų gamintojų kosmetiką, negu paskui išleisti pinigų veido odos gydymui. Žinoma, prieš naktį dekoratyvinę kosmetiką būtina kruopščiai nuvalyti, kad oda pailsėtų ir neužsikimštų poros.

Jei karštą vasarą dirbant ar sportuojant prakaituojama, odą reikia ypač prižiūrėti: praustis, maudytis po dušu. Kai karšta, odos poros prasiplečia, todėl padidėja rizika, kad į jas pateks dulkės iš aplinkos, nuo rankų. Taip pat vasarą reikėtų dėvėti lengvus natūralaus pluošto drabužius, kurie neskatintų prakaitavimo ir nesukeltų alerginės reakcijos.


Pasidalink su draugais!