Žmogaus anatomija sukurta taip, kad tinkamai neprižiūrint kūno ar netausojant tam tikrų jo dalių, galima susirgti įvairiomis ligomis, pradėti jausti diskomfortą ar kitus nemalonius pojūčius. Pavyzdžiui, stuburui tinkamai funkcionuoti padeda 23 diskai, išsidėstę žmogaus stubure tarp slankstelių. Tačiau ši diskų vieta yra skirtinga: šeši diskai – kaklo srityje, dvylika – vidurinėje nugaros dalyje ir penki – juosmens srityje. Įvykus pakitimams tarpslanksteliniame diske (jam suplonėjus ar įplyšus), sutrinka ir viso judamojo aparato funkcijos, todėl jaučiamas skausmas, kuris gali būti lydimas ir daugybės kitų nemalonių simptomų.
Sutrikimas, kurio metu tam tikri organai (dažniausiai – fibrozinis tarpslankstelinio disko žiedas) ar jų dalis išsigaubia, išsiveržia į stuburo kanalą ar tarpslankstelines angas ir tokiu būdu susiaurina jų spindį, vadinamas tarpslankstelinio disko išvarža arba stuburo išvarža.
Gydytojai šį sutrikimą paaiškina gana paprastai: stuburo diskas yra panašus į gelio tarpinę – minkštesnį centrą gaubia tvirtesnė išorinė dalis. Kai minkštesnė dalis (gelis) prasiveržia pro standesnį išorinį žiedą, nustatoma stuburo išvarža, konstatuojant, kad diskas pasislinko ar netgi įplyšo.
Tiesa, stuburo išvarža neretai dirgina ir šalia esančius nervus, todėl žmogus gali jausti ne tik nugaros, bet ir rankos ar kojos skausmus, tirpimą, varginantį šių galūnių silpnumą. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai tarpslankstelinio disko išvarža nepasižymi jokiais išskirtiniais simptomais.
Ar diagnozavus stuburo išvaržą, būtina operacija?
Daugumai pacientų, kuriems yra diagnozuota stuburo išvarža, chirurginės intervencijos (operacijos) nereikia. Problema gali būti pašalinama kitais gydytojo paskirtais būdais.
Koks stuburo išvaržos gydymo būdas taikomas dažniausiai?
Pirmiausia, stuburo išvaržą turintis asmuo turėtų pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kuris išsamiai ištiria skausmo priežastis ir parenka geriausią gydymo techniką. Jei patiriamas skausmas yra ūmus ir itin stiprus, trukdantis judėti, tuomet gali būti paskiriamas ramybės periodas, kurio metu gali būti nurodoma vartoti skausmą mažinančius vaistus, rekomenduojamos pasyvios padėtys.
Kuo kineziterapija gali padėti gydant stuburo išvaržą?
Kineziterapija – vienas iš veiksmingiausių stuburo išvaržos gydymo metodų. Jos metu atliekant judesius juda ne tik raumenys ir kaulai, bet ir nervai. Judesiai atlaisvina užspaustus nervus ir jiems lieka daugiau erdvės judėti. Būtina žinoti, kad prieš sudarant kineziterapijos programą, specialistas turi ištestuoti, kaip konkretūs pratimai veikia pažeistą nervinį audinį.
Norint veiksmingo gydymo rezultato, reikia atsakingai rinktis specialistus, kurie turi gerą reputaciją, yra profesionalūs ir teikia aukštos kokybės paslaugas.
Ar lengva įgauti stuburo išvaržą?
Taip, Lietuvoje tai gana dažna sveikatos problema. Lietuvoje kasmet atliekama daugiau nei šimtas stuburo išvaržos operacijų. Džiugina tai, kad po atliktos operacijos, daugiau nei pusė pacientų gali gyventi pilnavertį gyvenimą.
Šiuolaikinė medicina gali padėti visiškai išgyti. Stuburo išvaržos gydymas gali būti atliekamas ir be chirurginės intervencijos (operacijos), taikant daugybę kitų gydymo metodų – šilumos terapiją, ultragarsą, manualinę terapiją, masažus ir pan.
Kiek laiko trunka stuburo išvaržos gydymas?
Priklauso nuo ligos sudėtingumo, nuo parinkto gydymo būdo, nuo paties paciento pastangų ir gydytojo nurodymų laikymosi. Kartais tenka daug metų lankyti masažų kursą, kad neatsinaujintų skausmai.
Kokie stuburo išvaržos rizikos veiksniai?
Didžiausi iš jų: svoris (per didelis kūno svoris sukelia papildomą krūvį diskams apatinėje nugaros dalyje), sunkūs darbai (didelės fizinės įtampos reikalaujantys darbai stipriai padidina riziką patirti nugaros pažeidimų), genetika (disko išvaržų išsivystymo polinkis gali būti paveldėtas).
Kokie yra patys dažniausi tarpslankstelinės disko išvaržos simptomai?
Išskirtini šie simptomai: rankų ar kojų skausmai; kūno dalių, į kurias driekiasi pažeistas nervas, tirpimas; silpnumas (prarandamas gebėjimas pakelti ar išlaikyti daiktus).
Kada reikia kreiptis į gydytoją?
Visais atvejais, pajautus skausmus. Ypač sunerimti reiktų tada, kai kaklo ar nugaros skausmas pradeda plisti į rankas ar kojas, jei galūnės tirpsta, dilgčioja ar jose jaučiamas silpnumas.
Kokios stuburo išvaržos priežastys?
Dažniausiai disko išvarža atsiranda dėl laipsniško nusidėvėjimo, kurį nulemia amžius. Vyresniame amžiuje stuburo diskuose sumažėja vandens kiekis, todėl jie tampa mažiau lankstūs ir nuo bet kokio įtempimo ar pasukimo, gali įplyšti. Kartais disko išvarža gali atsirasti dėl to, kad nugaros raumenys naudojami keliant didelius ir sunkius daiktus – stuburas per daug pasisuka ir išlinksta. Tarpslankstelinio disko išvarža gali atsirasti ir dėl patiriamų traumų.
Vis tik nereikėtų nustebti, kad kartais nėra galimybės nurodyti tikslios disko išvaržos priežasties.
Ar gydant stuburo išvaržą galima naudoti kelis gydymo metodus?
Taip. Tam, kad rytais pagerėtų sąnarių lankstumas, būtų lengviau judėti, rekomenduojama jiems taikyti šildymo terapiją. O vakarais, norint sumažinti sąnario patinimus, uždegimą, galima taikyti šalčio aplikacijas, dėti šaltus kompresus.
Kaip nustatoma stuburo išvarža?
Tam yra keli šiuolaikiniai būdai:
Stuburo išvaržos simptomai priklauso nuo žmogaus kūno biomechanikos (raumenų ir kaulų sistemos). Tačiau dažniausiai stuburo išvarža, kaip ir bet kuri kita liga, vis tiek yra lydima tam tikrų bendrų simptomų:
Taip pat gali būti, jog stuburo išvarža bus lydima ir kitų skausmų, jaučiamų tam tikros veiklos metu, pavyzdžiui, pradedant tam tikrą judesį, lenkiantis ir grįžtant į pradinę padėtį arba sukantis, vaikštant, sėdint, mankštinantis. Pastarasis skausmas gali sumažėti, kai pakeičiama kūno poza arba atsigulus. Ryte jaučiamas kūno sustingimas irgi gali būti tarpslankstelinio disko išvaržos požymis.
Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog Lietuvos gyventojai dažniausiai kenčia nuo tarpslankstelinio disko išvaržos, atsiradusios kaklo arba juosmens srityje. Būtent nuo vietos gali priklausyti stuburo išvaržos simptomai.
Kaklo srityje atsiradusios disko išvaržos simptomai: stiprus kaklo skausmas; rankos tirpimas; pojūčių sutrikimas; rankos judesių sutrikimas (priklausomai nuo to, kurią stuburo nervų šaknelę spaudžia išsiveržęs diskas).
Juosmens srityje atsiradusios disko išvaržos simptomai: juosmens skausmas; kulkšnių, pėdos jutimo sutrikimai; kojos judesių sutrikimas (negalėjimas atsistoti ant pirštų ar ant kulnų, sulenkti ar ištiesti kojos nykščio). Būtent šio išvaržos tipo simptomai gali pasireikšti šlapimo nelaikymu, sėdmenų srities jutimų išnykimu, akivaizdžiu kojų motorikos sutrikimu bei seksualine disfunkcija (t. y. negalėjimu lytiškai santykiauti). Medikų akcentuojama, jog juosmens srityje atsiradusi disko išvarža gali būti labai pavojinga žmogaus sveikatai.
Delsiant gydyti tarpslankstelinio disko išvaržą ar tais atvejais, kai ji gydoma neteisingai, gali kilti didelės ir skaudžios komplikacijos: invalidumas, parezės (pakenktos vietos raumenų nusilpimas, dalinis paralyžius), visiškas paralyžius, šlapimo nelaikymas, išmatų nelaikymas, raumenų atrofija ir kt.
Medikų teigimu, stuburo išvaržos pasekmės priklausomai nuo nervo, kuris yra spaudžiamas. Gali būti pėdos paralyžius.
Pirmiausia, reikėtų akcentuoti, kad stuburo išvarža neatsiranda savaime, o išsivysto dėl netinkamo gyvenimo būdo. Tačiau ją turint, galimi du pagrindiniai stuburo išvaržos gydymo būdai: medicininis ir natūralus.
Stuburo išvarža gali būti gydoma medikamentais, pradedant nuo nesteroidinių uždegimą mažinančių vaistų ir ribojant fizinį krūvį. Jeigu stuburo išvarža yra sudėtingesnio lygmens (jos eiga pažengusi), į epidūrinį tarpą gali būti leidžiami ir anestetikai ar kiti uždegimą mažinantys preparatai.
Prireikus, gydytojas gali skirti ir reabilitacinį gydymą:
Gydant tarpslankstelinio disko išvaržą padėti gali ir kineziterapija – gydymas judesiu. Tai specialios procedūros, kurios parenkamos atsižvelgiant į paciento kūno biomechaniką, ir galinčios ne tik numalšinti stuburo išvaržos simptomus, bet ir visai ją panaikinti (išgydyti).
Jei minėti gydymo būdai nepadeda, tuomet taikomas chirurginis gydymas. Tiesa, reikėtų žinoti, kad stuburo išvaržos gydymas turėtų būti taikomas tais atvejais, kai prieš tai taikyti gydymo būdai (šilumos terapija, šalčio aplikacija, ultragarsas, transkutaninė elektrinė nervų arba raumenų stimuliacija ir kt.) neveikia, blogina paciento būklę arba skatina kitus įvairaus pobūdžio vidaus organų veiklos sutrikimus.
Tai dar viena galimybė išsigydyti stuburo išvaržą. Natūraliam tarpslankstelinio disko išvaržos gydymui priskiriama:
Bet kuriuo atveju, geriausia, kad gydymo būdą parinktų ligą įvertinęs gydytojas.
Tarpslankstelinio disko išvaržos atsiradimas gali būti sąlygojamas daugybės priežasčių, nes tai – lėtinis procesas, kuriam įtaką daro daug veiksnių. Gydytojų teigimu, pagrindiniai veiksniai yra mechaninė perkrova, patologija, nepilnavertė mityba, amžius, gyvenimo būdas, anksčiau patirtos traumos, pasikartojančios mikrotraumos, darbo ypatybės, socioekonominiai veiksniai, genetika.
Vis tik reikėtų akcentuoti, kad amžius – vienintelis iš minėtų veiksnių, kuris negali būti pagrindinis stuburo išvaržos sukėlėjas. Tai pagrindžiama žmogaus anatomija – žmogaus judamąjį aparatą sudaro daugybė komponentų: raiščių, raumenų, kaulų bei sąnarių. Vien stuburą sudaro daugiau nei 70 sąnarių, 32 slanksteliai ir 23 tarpslanksteliniai diskai. Sveiko jauno žmogaus organizme šie komponentai funkcionuoja nepriekaištingai, tačiau ilgainiui dėvisi ir funkcijos sutrinka. Vis dėlto, pasak Kauno klinikų ir Vilniaus universiteto ligoninės duomenų, vis dažniau judamojo aparato sutrikimai diagnozuojami jauniems žmonėms, tad amžiaus veiksnys negali būti įvardijamas kaip pagrindinė stuburo išvaržos priežastis.
Tarpslankstelinio disko išvarža gali būti skirstoma pagal savo eigą (palaipsniui vykstantį ligos progresą) ir pagal kryptį.
Išskiriamos kelios stuburo išvaržos rūšys (eiga):
Nuo stuburo išvaržos eigos (etapo) priklauso skausmingumas ir nemalonių simptomų stiprumas.
Pagal kryptį, tarpslankstelinio disko išvarža gali būti:
Medialinės (centrinės) išvaržos susiaurina stuburo kanalą. O šoninės išvaržos siaurina tarpslankstelines angas kairėje, spausdamos kairės ar dešinės pusės nervines šakneles.
Norint išvengti stuburo išvaržos, rekomenduojama laikytis tam tikrų gydytojo rekomendacijų:
Taigi stuburo išvaržos galima išvengti, tačiau jei pajautėte nugaros skausmą, neignoruokite jo ir laiku kreipkitės į specialistus, nes negydomos stuburo išvaržos pasekmės gali būti labai skausmingos ir ilgai trunkančios.