Kaip išvengti mikroplastiko maiste?

Mikroplastikas – mažos, mažesnės nei 5 mm dydžio plastiko dalelės – įsiskverbė į beveik visas mūsų aplinkos dalis – nuo giliausių vandenyno vietų iki maisto, kurį valgome. Tyrimai parodė, kad šių mažų dalelių galima rasti įvairiuose maisto produktuose, ypač jūros gėrybėse, druskoje, vandenyje buteliuose ir net kai kuriuose vaisiuose bei daržovėse. Nors ilgalaikis mikroplastiko vartojimo poveikis sveikatai dar nėra iki galo ištirtas, vis labiau nerimaujama dėl galimos rizikos, įskaitant uždegimą ir toksinį poveikį dėl cheminių teršalų, kuriuos gali pernešti mikroplastikas. Štai praktiniai veiksmai, kurių galite imtis, kad sumažintumėte mikroplastiko kiekį maiste ir sumažintumėte jo poveikį.

1. Rinkitės šviežią, neperdirbtą maistą

Perdirbti maisto produktai, ypač supakuoti į plastikines pakuotes, gali būti mikroplastiko šaltinis. Pakavimo metu plastiko dalelės gali patekti į maistą. Kita vertus, šviežiuose vaisiuose, daržovėse ir sveikuose maisto produktuose mikroplastiko gali būti mažiau. Rinkdamiesi šviežius produktus, ne tik sumažinsite mikroplastiko patekimo į organizmą riziką, bet ir užtikrinsite, kad vartosite natūralesnį ir maistingesnių medžiagų turintį maistą.

Dar vienas žingsnis pirmyn – pirkdami ekologiškus produktus galite išvengti cheminių teršalų poveikio. Nors mikroplastikas dirvožemyje ir vandenyje turi įtakos tiek ekologiniam, tiek įprastam ūkininkavimui, ekologiškuose maisto produktuose paprastai būna mažiau sintetinių cheminių medžiagų likučių, kurie kartu su mikroplastikais gali pakenkti sveikatai.

2. Ribokite vandens ir gėrimų, išpilstytų į plastikinius butelius, vartojimą

Tyrimai parodė, kad į butelius išpilstytame vandenyje yra daugiau mikroplastiko nei vandentiekio vandenyje. Viename 2018 m. atliktame tyrime nustatyta, kad 93 proc. tirtų buteliuose išpilstyto vandens mėginių buvo mikroplastiko. Taip yra visų pirma dėl plastikinių pakuočių ir išpilstymo į butelius proceso. Perėjimas prie filtruoto vandentiekio vandens yra vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų išvengti mikroplastiko. Investuoti į aukštos kokybės vandens filtrą, kuris gali pašalinti mikroplastikus ir kitus teršalus, yra protingas žingsnis. Ieškokite filtrų, skirtų pašalinti ne mažesnes kaip 2 mikronų daleles.

Venkite vienkartinių plastikinių butelių ir kitų plastikinėse pakuotėse supakuotų gėrimų, pavyzdžiui, gazuotų gėrimų ar sulčių. Vietoj to rinkitės gėrimus, laikomus stikliniuose ar metaliniuose induose, į kuriuos mažiau patenka mikroplastiko.

3. Būkite atidūs vartodami jūros gėrybes

Jūros gyvūnai, ypač žuvys ir vėžiagyviai, dėl didėjančios vandenynų taršos plastiku yra vieni iš labiausiai veikiamų mikroplastiko. Kai žuvys vandenyje praryja mikroplastiko, šios dalelės kaupiasi jų audiniuose. Moliuskai, pavyzdžiui, midijos ir austrės, yra ypač jautrūs taršai, nes jie filtruoja didelį vandens kiekį ir gali sulaikyti plastiko daleles.

Kad sumažintumėte mikroplastiko poveikį jūros gėrybėms, verčiau vartokite žemesnėse mitybos grandinės vietose esančias žuvis (pvz., sardines, ančiuvius), nes jose paprastai susikaupia mažiau teršalų. Atsargiai vartokite per daug filtruojančių vėžiagyvių ir kitų jūros gėrybių, kuriose gausu mikroplastiko.

4. Venkite šildyti maistą plastikiniuose induose

Kaitinant plastiką, jis gali suirti ir į maistą patekti mikroplastiko. Taip gali atsitikti, kai maistą mikrobangų krosnelėje kaitinate plastikiniuose induose arba gamindami maistą naudojate plastikines pakuotes. Norėdami sumažinti šią riziką, venkite mikrobangų krosnelėje šildyti maistą plastikiniuose induose ir vietoj jų naudokite stiklinius, keraminius arba nerūdijančio plieno indus. Šios medžiagos yra saugios ir kaitinant neišskiria kenksmingų cheminių medžiagų ar dalelių.

Be to, būkite atsargūs naudodami plastikinius indus ar laikymo talpas. Net jei juose nekaitinate maisto, dėl nusidėvėjimo ir nusidėvėjimo laikui bėgant jie gali būti užteršti mikroplastiku.

5. Maisto laikymui naudokite mažiau plastiko

Sumažinus maisto laikymui naudojamo plastiko kiekį, galima gerokai sumažinti mikroplastiko kiekį. Užuot naudoję plastikines pakuotes, maišelius ar indus, pereikite prie alternatyvų, pavyzdžiui, stiklinių indų, nerūdijančio plieno ar silikoninių maišelių. Bičių vaško pakuotės taip pat gali būti daugkartinio naudojimo, tvari plastikinės pakuotės alternatyva.

Nerūdijančio plieno ar stiklo indai yra patvarūs, lengvai valomi ir į maistą nepatenka mikroplastiko. Plastikinių indų, šiaudelių ir lėkščių pakeitimas alternatyviais įrankiais, pagamintais iš medžio, bambuko ar metalo – dar vienas žingsnis siekiant sumažinti plastiko poveikį.

Išvada

Nors visiškai išvengti mikroplastiko maisto produktuose gali būti neįmanoma, imtis veiksmų, kad sumažintumėte jo poveikį, gali turėti teigiamos įtakos jūsų sveikatai. Rinkitės šviežią, nefasuotą maistą, mažinkite plastiko naudojimą ir atkreipkite dėmesį į tai, kaip laikote ir gaminate maistą. Nedideli pokyčiai gali prisidėti tiek prie jūsų gerovės, tiek prie platesnės kovos su plastiko tarša.

 

More From Author

You May Also Like